Quantcast
Channel: Zdravi recepti – Dijeta Mesečeve Mene
Viewing all 189 articles
Browse latest View live

Domaći lekovi za suva usta i grlo

$
0
0

Kako lečiti suva usta, grlo i jezik

Suva usta i jezik, stanje u medicini poznato kao kserostomija, neprijatna je tegoba, koja se javlja veoma često usled dehidratacije organizma, ali i zbog brojnih drugih faktora. Neretko, nastupa kao posledica promene sastava pljuvačke ili njenog smanjenog lučenja.

Ovaj zdravstveni problem lako se rešava jednostavnim izmenama u načinu života i pomoću prirodnih preparata kao što su semenke morača, hladnoceđena ulja, brest, aloja vera i karadmom. Pripremili smo Vam odlične recepte, stoga ukoliko je pojačano sušenje usta, grla i jezika i vaša muka, obavezno ostanite sa nama..

Šta uzrokuje sušenje usta i koji su simptomi

Veoma čest uzrok su pljuvačne žlezde koje ne rade kako treba, što se svakao dovodi i u vezu sa starenjem organizma, pojačanom dehidratacijom, svakodnevnim stresom, nervozom, hrkanjem u snu, depresijom, pušenjem cigareta i konzumiranjem štetnih alkoholnih pića.

Suva usta u trudnoći i kod dojilja takođe su česta, upravo zbog pomenute dehidratacije ili hormonskih promena koje žene u tom periodu prolaze. Stoga se je poželjno, ukazati lekaru na postojući problem što pre, da biste dobili osnovne smernice za lečenje.

Ovaj zdravstveni poremećaj može biti i posledica uzimanja specifičnih lekova, najčešće onih protiv depresije ili anksioznosti, kao i antihistaminika, miorelaksanata, dekon-gestanata, i lekova protiv bolova, kojih je na globalnom tržištu, sve više. Drugi mogući uzroci za suva usta i jezik su hemoterapija, zračenje i radioterapija,uznapredovali dijabetes, oštećenje nerava i autoimune bolesti.

Simptomi suvih usta jesu na prvom mestu isušenost unutrašnjosti usne duplje, gusta i  pomalo lepljiva pljuvačka, ogrubeo jezik, izrazita žed, ranice u ustima, neugodan zadah, gubitak čula ukusa, ispucale usne, te otežano žvakanje, gutanje i govor. Suva usta mogu poprilično da iritiraju, naročito zbog  neprijatnog lepljivog osećaja.

Ovaj problem se lako rešava jednostavnim izmenama u načinu života i pomoću domaćih lekova. Pobrinite se da svakodnevno koristite lekove koje ovom prilikom preporučujemo, sve dok simptomi kserostomije, potpuno ne nestanu.

Ne dozvolite da se prvi simptomi dehidracije jave

Dehidriranost je jedan od najčešćih uzroka suvih usta, pa je najbolje da samo tokom dana povećate unos tečnosti. Pravilna hidriranost olakšava vašem organizmu da luči više pljuvačke, kako bi se uklonili simptomi suvih usta.Eliminišite suva usta i jezik domaćim lekovima

Ako vas muče suva usta i grlo noću,  potrudite se da svaki dan pijte dovoljnu količinu vode, a umesto toga možete i da sisate kockicu leda. Jedite više voća, ali i povrća koje obiluje vodom, kao što su lubenica, krastavac i ananas.

Takođe, pijte sveže ceđene sokove i sirupe od voća i povrća. Od pomoći mogu biti  kamilica, ali i zeleni čaj. Obavezno treba da jedete supe ili laganije čorbe – svaki dan. Izbegavajte sve napitke koji sadrže kofein, nikako ne uzimajte gazirane sokove ili žestoka pića, jer oni dodatno doprinose dehidrataciji.

Kajenska paprika eliminiše suva usta i jezik

Kajen ili crvena paprika stimuliše lučenje pljuvačke, i jedan je od najboljih prirodnih lekova za suva usta. Takođe, jača čulo ukusa, pa ćete bolje razlikovati kiselo, slano, slatko i gorko. Navlažite vrh kažiprsta i umočite u papriku, a potom je lagano razmazite po jeziku. U početku će vas možda malo peći, ali će pljuvačka odmah poteći. Takođe, možete dodati malo ove paprike u supe, salate i druga omiljena jela.

Semenke morača za bolje lučenje pljuvačke

Flavanoidi u semenkama morača stimulišu lučenje pljuvačke i pomažu u slučaju suvih usta. Uz to, aromatični ukus suzbija neugodan zadah i smrad iz usta, koji se javlja kao posledica ovog poremećaja. Grickajte semenke morača više puta dnevno, kako ne biste imali problema sa suvim ustima, a možete ih pomešati sa semenkama piskavice. Propržite ih lagano u tiganju, sameljite na sitno i dodajte malo soli. Svaki dan pojedite pola kašičice ove mešavine.

Brest sprečava sušenje usta

Brest sadrži gumiarabiku, jedinstvenu supstancu što se pomešana sa vodom pretvara u gel koji pomaže da se podmažu usta i grlo. Uz to ublažava brojne neprijatnosti koje se javljaju usled suvih usta.

  • Jednu do dve čajne kašičice glatkog bresta dodajte u šolju provrele vode. Pokrijte sa vrha i ostavite da se odstoji desetak minuta. Procedite što bolje, dodajte domaćeg meda  i pijte čaj dva puta dnevno.

Ako imate suva usta noću i primećujete jutarnji zadah iz usta, možete da napravite pastu od kore glatkog bresta u prašku i razmutite sa dovoljnom količinom vode. Nanesite pastu u unutrašnjost vaših usta, ostavite je da odstojipar minuta, a potom dobro isperite usta vodom. Ovo radite najviše jednom do dva puta dnevno.

Mućkanje ulja u ustima donosi rezultat

Ova stara ajurvedska praksa pomaže u tome da vaša usta ostanu vlažna, pa je odlična metoda za lečenje kserostomije. Osim za suva usta, ona je dobra  i za održavanje celokupne oralne higijene i uklanjanje lošeg zadaha. Ova metoda se vrši pomoću nerafinisanog suncokretovog, susamovog, maslinovog ili kokosovog ulja.

  • Jednostavno mućkajte jednu kašiku ulja u ustima dobrih petnaestak minuta (pri tom pazite da ga ne progutate), a zatim sve ispljunite, usta isperite sa mlakom vodom i  nakon toga operite zube četkicom i pastom. Ponavljati svako jutro pre doručka i nećete više imati suva usta i jezik.

Aloja je drevni lek

Aloja vera se od davnina koristi za lečenje suvih usta. Takođe štiti osetljivo tkivo u ustima i provereno poboljšava čulo ukusa. Svaki dan pijte 0,5 dl šolje aloje da se rešite neprijatne suvoće. Takođe možete ih isprati sokom od aloje nekoliko puta dnevno ili ćete gelom premazati unutrašnjost usne duplje. Ostavite nekoliko minuta u ustima, a potom isperite sa hladnijom vodom. Ponovite ceo postupak dva do tri puta dnevno.

Semenke grožđa odično hidriraju

Ulje od semenki grožđa jeste još jedan delotvoran lek, koji eliminiše suva usta i grlo. Njegovo hidrirajuće svojstvo pomaže da unutrašnjost usne duplje bude vlažna duže vreme. Pored toga, budući da je bogato blagotvornim vitaminom E, pomaže u zaceljivanju ranica u ustima.

  • Prstima utrljajte ulje semenki na jezik i unutrašnju stranu obraza, i ostavite da odstoji i delije preko noći. Izjutra dobro isperite toplom vodom i detaljno operite zube. Postupak ponovite svako veče pred spavanje.

Limunov sok eliminiše smrad iz usta

Sok od limuna stimuliše bolje lučenje pljuvačke i vlaži usta, a uz to njegova kiselost pomaže da se ona očiste i ukloni neugodan zadah.

Pola limuna iscedite u čašu vode i dodajte malo kvalitetnog meda. Pijuckajte vodu ili domaću limunadu tokom dana da biste obezbedili potrebnu hidrataciju. Limunada ne sme nikako da sadrži šećer. Takođe, pospite malo soli na krišku limuna i utrljajte je u jezik kako biste poboljšali čulo ukusa.

Probajte mahune kardamoma ili čaj

Kardamom je ajurvedski lek za suva usta i grlo. Žvakanje mahune kardamoma pospešićete bolju vlažnost u ustima i eliminisati jutarnji zadah, a postupak treba ponavljati posle svakog obroka ili kad su vam usta suva.

  • Takođe, u običnu šolju tople vode dodajte jednu kašičicu kardamoma, pa napitak ostavite da odstoji desetak minuta pre nego što ga ispijete.

Postupak ponovite jednom do dva puta za 24 časa. Pored toga, suva usta možete ispirati dva puta dnevno toplim čajem od kardamoma.

Đumbirov koren može sprečiti sušenje usta

Đumbir takođe možete upotrebiti da navlažite usnu duplju. Taj začin stimuliše lučenje pljuvačke i čini vaša usta svežijima tokom dužeg perioda. Polako žvaćite komadić đumbira, i to radite nekoliko puta dnevno.
Za suva usta i zadah, možete popiti i dve do tri šolje čaja od đumbira sa malo meda kako biste stimulisali pljuvačne žlezde.

Kako sprečiti suva usta – dodatni saveti

– Izbegavajte cigarete, jer duvan otežava lučenje pljuvačke.
– Sisajte redovno bombone bez šećera ili žvaćite žvake koje ga ne sadrže, kako biste podstakli bolje lučenje pljuvačke
– Spavajte u sobi u kojoj se nalazi ovlaživač ili isparavač da bi vam usta bila vlažna tokom cele noći.
– Dišite uvek na nos, nikako ustima.
– Ako možete, izbegavajte lekove kao što su diuretici, antihistaminici i dekongestanti koji isušuju usta.
– Ispirajte grlo slanom vodom 3 do 5 puta dnevno.
– Sprečite suva usta i grlo tako što ćete povremeno udahnuti paru da biste navlažili disajne puteve .
– Uz pranje zuba i čišćenje koncem, svakodnevno čistite i jezik od naslaga.
– Svaki zalogaj dobro prožvaćite, a posle obroka obavezno isperite usta toplijom vodom.
– Smanjite unos začinjene i kiselije hrane, jer ona ume da iritira usnu duplju.
– Grickajte hranu koja ima visok sadržaj vode kao što je celer, da biste stimulisali pljuvačne žlezde i hidrirali suva usta.

Članak Domaći lekovi za suva usta i grlo je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info


Kako se pravi kupinovo vino za zdravlje

$
0
0

Domaće kupinovo vino za krvnu sliku

Ljubitelji kupine sigurno uživaju u letnjem periodu, kada ova biljka zri i rađa ukusne bobičaste plodove tamne boje, od kojih se između ostalog, pravi i lekovito kupinovo vino. Odličan je antioksidans, osnažuje imunitet, sprečava kardiovaskularne tegobe, jednom rečju kupina je izvanredan lek iz prirode.

Osim što se može konzumirati kao sveže voće, moguće je naći i prerađevine i to u vidu soka od kupina, marmelada, čaja, ali veoma je traženo vino od kupina. Ono je od davnina poznato kao narodni lek koji su naši preci koristili protiv malokrvnosti, dobro je i za decu, a preporučuje se kod ishrane trudnica i žena koje su u klimaksu, te se kao takvo koristi se i dan-danas. U nastavku ćemo vas bolje upoznati sa ovom biljkom, njenim svojstvima, ali i kako napraviti čuveno domaće kupinovo vino.

Uzgoj kupine na našem području

Pošto je znatno osetljivija na hladnoću nego što je to slučaj sa malinom, biljka kupina najbolje uspeva u predelima gde prevladava nešto toplija klima, stoga je najprisutnija u južnim krajevima Evrope – tj. u našim krajevima .

Pošto joj je potrebna veća količina vlage u periodu vegetacije, potrebno je obezbediti redovno navodnjavanje i time izbeći štetu koja nastaje od dužih suša koje su najprisutnije u julu i avgustu mesecu kada inače ova biljka zri.

Tako uzgajana biljka daje najbolje prinose, a preporučuje se i obogaćivanje tla humusom. Ono što je karakteristično za kupinu jeste da period zrenja nije jednovremen, što znači da je sam period njene berbe duži, pa može da traje i mesec dana. Neretko se dešava da taj period traje duže, posebno kod određenih hibridnih sorti od kojih se takođe pravi čuveno kupinovo vino.

Biljka kupina je rasprostranjena širom južne Evrope, raste u vidu žbuna koji doseže visinu od oko 1,70 metara, a na ovim prostorima najviše je ima u Srbiji i samim tim predstavlja proizvod koji se najviše izvozi u inostranstvo.

Kupine su veoma ukusne, ali i lekovite, jer predstavljaju bogat izvor prirodnih antioksidanasa. Pored toga, imaju i antikancerogena svojstva i sprečavaju oboljenja srca i krvnih sudova, što je svrstava među najbolje lekove protiv ovih bolesti.

Plod kupine je izuzetno bogat kalijumom, gvožđem i magnezijumom, a sadrži i vitamine C i E. Ove materije, kao i antioksidansi kojima obiluje, veoma su učinkoviti u prevenciji mnogih bolesti.

Zašto su kupine za zdravlje dobre

  1. Ne sadrže puno kalorija, a bogate su vitaminima, folnom kiselinom i manganom,
  2. Sadrže polifrenole, koji pomažu vašem telu da se izbori sa slobodnim radikalima, pa samim tim sprečavaju oboljenja srca i kardiovaskularnog sistema,
  3. Obiluju pektinom koji snižava holesterol u krvi,
  4. Smanjuju rizik od dijabetesa, sprečavaju oboljenja probavnog sistema i pomažu pri mršavljenju,
  5. Pomažu pri prevenciji malignih oboljenja dojke i grlića materice, jer su bogate fitoestrogenima,
  6. Predstavljaju prirodan i efikasan lek u borbi protiv raka, pošto sadržeelagitanin – antioksidans koji se retko nalazi u drugim namirnicama,
  7. Sadrže i antiocijan, koji ima snažno antioksidativno dejstvo i time blagotvorno deluje na ljudski organizam, a izuzetan je saveznik u prevenciji malignih oboljenja,
  8. Imaju fenomenalno antibakterijsko i protivupalno dejstvo zbog svog nutritivnog sastava,
  9. Deluju protiv hroničnih oboljenja, kao i kupinovo vino jer sadrži visok nivo elegičnih kiselina koje se nalaze i u džemu od kupina, što znači da se njihovo lekovito dejstvo ne umanjuje pri termičkoj obradi,
  10. Sadrže lutein, koji je izuzetno hranljiv i koristan za ljudsko oko, te smanjuju rizik od očnih oboljenja poput očne mrene, a značajan je jer apsorbuje štetne UV zrake i time predstavlja filter sunčevih zraka.

Napravite čaj od lista kupine

Osim gore navedenih zdravstvenih prednosti koje nam daju sveži plodovi i domaće kupinovo vino, utvrđeno je da lekovita dejstva ima i čaj od listova kupine. Naime, naučno je dokazano da redovno konzumiranje ovog napitka od osušenog lista pomaže pri ublažavanju i sprečavanju simptoma dijareje, umirivanju i povlačenju hemoroida, a pomaže i kod upala respiratornog sistema. Ispiranjem usta ovim napitkom sprečava se pojava paradentoze i krvarenja desni.

Ukoliko želite sami da pravite ovaj čaj, preporučuje se da listove divlje kupine berete u proleće, u maju i junu mesecu.

Ne zaboravite ni domaći sok od kupina

Sa druge strane, domaći sok od kupina veoma je učinkovit i preporučuje se osobama koje imaju problema sa probavnim sistemom, pogotovo kod onih koji imaju simptome tzv. lenjih creva, jer podstiče varenje.

Najčešće se daje deci koja imaju ove zdravstvene probleme, ali i zbog toga što je sjajan izvor prirodnih voćnih šećera čime organizam dobija potrebnu energiju za ceo dan. Preporučuje se i sportistima, posebno nakon treninga jer ublažava simptome umora. Takođe, predstavlja pravi prirodni eliksir za jetru i pomaže njen pravilan rad.

Kako se upotrebljava vino od kupine kao lek

Kao veoma popularan, koristan i efikasan napitak, domaće kupinovo vino se veoma dugo koristi kao prirodan lek za lečenje mnogih oboljenja, a takođe se primenjuje i u preventivne svrhe.

Kupinovo vino se pokazalo kao izuzetan lek protiv holesterola, jer umerenim konzumiranjem se osigurava unos neophodnih materija koje pružaju idealnu zaštitu srcu i krvnim sudovima protiv hroničnih bolesti. Time se pospešuje povećanje nivoa lipoproteina u krvi, odnosno tzv. „dobrog“ holesterola koji eliminiše nezdrav holesterol.

Najviše se preporučuje starijim osobama i onima koji imaju urođen visok rizik za dobijanje srčanih bolesti, jer upravo oni mogu imati najveću korist od konzumiranja vina od kupine.

kako napraviti domaće kupinovo vino

Od svega navedenog, najčešće se spominje i preporučuje kupinovo vino za anemiju, odnosno osobama koje pate od manjka gvožđa u krvi. Njima se savetuje da pre ručka piju 1 decilitar ovog napitka dnevno, čime će u organizam uneti veće količine gvožđa, vitamine C i B, kao i folne kiseline i time će popraviti svoje zdravstveno stanje.

Vino od kupina se sme konzumirati u trudnoći

Veoma je slatkog i prijatnog ukusa, a preporučuje se da ga konzumiraju i zdrave osobe, a pogotovo je koristan za trudnice i dojilje. Zanimljivo je da ga razblaženog sa vodom u Francuskoj piju i deca, a poznato je da stanovnici ove zemlje imaju najnižu stopu srčanih i moždanih oboljenja u Evropi.

Tokom trudnoće, usled rasta ploda, dolazi do problema sa krvnom slikom i sa nivoom hemoglobina. Zbog toga se savetuje da kupinovo vino piju trudnice, naročito one koje inače pate od malokrvnosti i hronične malaksalosti, čime će povećati nivo gvožđa u krvi.

Naučna studija objavljena u Journal of Food Science otkrila je da kupinovo vino sadrži visok nivo mnogih korisnih supstanci koje pogoduju našem zdravlju i vitalnosti. Naime, utvrđeno je da vino od kupine sadrži resveratrol, izuzetno efikasan i jak antioksidans koji uspešno smanjuje holesterol u krvi, a pored toga reguliše zgrušavanje krvi i smanjuje rizik od srčanog udara.

Takođe, naučnici su ustanovili da ovaj prirodan fenol snižava nivo šećera u krvi, pa se konzumiranje kupinovog vina preporučuje osobama koje boluju od dijabetesa.

Pomaže kod teških i ozbiljnih bolesti

Lekarske analize dokazuju i da je kupinovo vino lek protiv kancera debelog creva, a detaljna ispitivanja u još uvek u toku. Osobe koje piju ovaj napitak smanjuju rizik od dobijanja opasnog malignog oboljenja za čak 45 odsto!

Pošto povećava lučenje estrogena i sadrži visok nivo mangana, kupinovo vino je sjajan saveznik u prevenciji nastanka osteoporoze. Naročito se savetuje osobama preko 50 godina starosti, jer jača kosti i sprečava lomove, a pomaže i u zalečenju nakon fraktura.

Kupinovo vino je pravi prirodni eliksir zdravlja i kao takvo je napitak koji osigurava vitalnost i doprinosi poboljšanju opšteg stanja ljudskog zdravlja. Naučnici su u analizama koje su obavljene 2007. godine utvrdili da osobe koje konzumiraju vino od kupina imaju 34 procenta nižu stopu mortaliteta u odnosu na one koji konzumiraju vina od grožđa ili pivo.

Pored toga, primetno je da oni koji piju ovaj napitak imaju daleko manje šanse da obole od raznih neuroloških poremećaja poput Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, a znatno se smanjuje i rizik od doživljavanja moždanog udara.

Tretman korišćenja ovog napitka dokazano pomaže bolje pamćenje i unapređuje kognitivne funkcije, smanjuje rasejanost i olakšava održavanje koncentracije. Rezultati ove analize takođe pokazuju da vino od kupine smanjuje mogućnost razvijanja katarakte za 32 odsto, pa ga preporučuju i oftamolozi.

Recept za pravljenje kupinovog vina i postupak

Pravljenje vina od kupina je jednostavno i praktično svako u kućnoj radinosti može da ga pripremi. Potrebno je da nabavite sveže kupine, najbolje direktno od proizvođača ili da ih potražite kod prodavaca na pijaci. Ako ne možete da pronađete sveže, možete da kupite i zamrznute koje su dostupne tokom cele godine.

Koliko vina želite da napravite direktno zavisi od količine kupina koje ste kupili. Osim toga, potrebno je da nabavite i šećer, kojeg treba da bude 20 odsto od količine kupljenog voća. Preporučuje se da za početak nabavite 10 kilograma ovog voća i 2 kilograma šećera.

Ukoliko procenite da su kupine koje ste nabavili dosta slatke, možete da smanjite količinu šećera. Navešćemo vam dva načina kako napraviti kupinovo vino.

Recept br. 1

Sveže kupine sipajte u bure ili veću posudu koja je prethodno očišćena i dobro ih izgnječite da puste svoj sok sve dok se ne napravi kašasta masa. U to dodajte šećer i pomešajte da se potpuno sjedini. Nakon toga, vino od kupine sipajte u očišćene staklene flaše, a čepove nemojte da zatvorite do kraja, kako vino usled vrenja ne bi prokipelo. Ove flaše ostavite na suncu 60 dana, nakon čega možete da ga konzumirate. Posle toga boce zatvorite čepovima ili plutom i čuvajte ih na hladnom mestu.

Kako se pravi kupinovo vino recept broj dva

Kod ovog načina pripreme kupinovog vina nije potrebno da gnječite kupine, već da ih očišćene i sveže poređajte u bure tako da postavite red ovog voća, pa zatim da ga pospete šećerom i tako nastavite sve dok ne potrošite svih 10 kilograma kupina i 2 kilograma šećera.

Potom, prekrijte otvor bureta gazom ili krpom i ostavite ga na mestu gde je temperatura vazduha umerena da stoji dve do tri nedelje. Nakon toga primetićete da su neke kupine isplivale na površinu i potrebno je da ih uklonite. Sok koji se nalazi u buretu procedite kroz gazu i sipajte ga u čiste tegle u kojima treba da odstoji još nedelju dana.

Tokom ovog perioda, primetićete da se sok u tegli taloži i da se ka površini stvara vino. Nakon isteka perioda od nedelju dana, pažljivo kroz dvostruku gazu procedite vino kako se ne bi izmešalo sa pomenutim talogom i sipajte u očišćene staklene flaše, čije vrhove na kraju zavežite gazom i odložite ih na hladno mesto.

Nakon tri nedelje kupinovo vino je spremno za upotrebu, nakon čega boce možete da zatvorite čepovima. Talog koji vam je preostao u teglama možete da pomešate sa svežim kupinama i stavite na toplo mesto, čime ćete dobiti domaće kupinovo sirće koje možete da koristite kao dodatak jelima, a takođe je izuzetno zdravo i korisno za srce i cirkulaciju.

Jednom napravljeno, kupinovo vino ima neograničen rok trajanja. Preporučljivo je da se služi kao hladno na temperaturi od 16 stepeni, jer tada dolaze do izražaja njegov ukus kao i sva blagotvorna svojstva.

Doziranje kupinovog vina tokom dana

Preporučljivo je povremeno konzumiranje jedne čaše kupinovog vina, ali treba imati na umu da preterivanje može da ima loše pa čak i suprotne efekte. Prekomerna upotreba svakog alkoholnog pića, pa i ovog, može da doprinese pogoršanju celokupnog zdravstvenog stanja, a posebno može da dođe do razvoja srčanih oboljenja, visokog krvnog pritiska, gojaznosti i oštećenja jetre.

Osobe koje teško podnose konzumiranje alkohola, kupinovo vino mogu da piju razblaženog sa vodom u srazmeri 1:1 ili da ga zamene svežim kupinama ili pak đžemom, marmeladom i čajem od kupinovog lista.

Dnevna doza koja se preporučuje svim osobama jeste 1 decilitar pola sata pre jela. Ukoliko vam više odgovara, možete da ga pijete ujutru na prazan stomak ili uveče pre spavanja. Već nakon mesec dana primećuju se znaci poboljšanja opšteg zdravstvenog stanja, a osobama koje pate od, recimo anemije, preporučuje se da kupinovo vino za krvnu sliku piju najmanje 2 meseca.

Oni koji imaju hronična oboljenja trebalo bi da tretman primenjuju barem 3 meseca, nakon čega obavezno trebaju proveriti svoju krvnu sliku.

Koja mu je cena u prodavnicama i gde ga nabaviti?

Kupinovo vino je nešto skuplje od ostalih vina koje se prave od grožđa, a koje se mogu pronaći u skoro svim marketima. Cena se kreće oko 800 dinara za flašu od 1 litra, što zavisi od proizvođača i prodavca.

Svakako se preporučuje kupovina domaćeg proizvoda, koje je moguće nabaviti kod uzgajivača samih kupina, vinarijama, kao i na pijacama i u prodavnicama zdrave hrane. Ukoliko ne možete pronaći domaće kupinovo vino, možete iskoristiti jedan od dva recepta koji smo vam preporučili i sigurno ćete biti zadovoljni postignutim rezultatima.

Članak Kako se pravi kupinovo vino za zdravlje je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Ožiljci od akni kako ih se rešiti prirodno

$
0
0

Kako se uklanjanju ožiljci od akni na licu

Ožiljci od akni prilično su neugodna pojava na licu, koja kod mlađih osoba može itekako uticati na samopouzdanje i narušiti njihovu svakodnevicu. Velik broj mladih ljudi upoznat je sa ovim nimalo ugodnim problemom, ali ono što svakako ohrabruje je činjenica da brojna rešenja postoje.

Savremena medicina npr. preporučuje različite tretmane i  pilinge za lice, lasersko uklanjanje ožiljaka od akni, dijamantsku mikroabraziju kože itd. Međutim, pre bilo kakve invazivne metode opšta preporuka je da probate i neke od prirodnih lekova kao što su: gel od aloje, sok od limuna, domaći med, te ulje čajevca i vitamina E. Ovo su samo su neki od prirodnih preparata koji, ukoliko se redovno koriste, mogu smanjiti i izbeleti tragove zarastanja rana. Stoga ukoliko želite saznati kako ukloniti ožiljke od akni obavezno ostanite sa nama..

Kako nastaju ožiljci na licu

Kada se koža mehanički ošteti, na rani se formira vezivno tkivo poznato i kao ožiljak. Možete ga dobiti usled različitih nezgoda, ujeda insekata, akni, bubuljica, ogrebotina, opekotina, boginja, operacija ili nakon vakcinacije. Ožiljci od akni mogu biti različitih oblika i veličina, i znatno će uticati na fizički izgled osobe i samim tim i njeno samopouzdanje.

Za uklanjanje ožiljaka danas postoji više različitih metoda, ali ono što svakako morate uraditi pre primene bilo kakve terapije je da se obratite vašem dermatologu za savet. Poenta njihovog uklanjanja jeste na prvom mestu da se podstakne rast novih zdravih ćelija, minimalizuje formiranje vezivnog tkiva i formira zdrava koža.

Imajte na umu da još uvek nema načina za potpuno eliminisanje ožiljaka (iako mnogi prodavci tvrde suprotno), ali različiti tretmani i lekovi mogu učiniti da Vaši ožiljci od akni budu manje vidljivi.

Pre nego što na oštećeni deo kože nanesete neki kućni lek, prvo taj deo kože dobro očistite. Budite strpljivi i  pre svega uporni, jer je za rezultat potrebno vreme u zavisnosti od oblika, veličine i vrste ožiljka.

Šta nam kaže savremena dijagnostika

Naučno je dokazano da se imunološki odgovor kod osoba koje su sklone ožiljcima znatno razlikuje od odbrambenog odgovora kože osoba koje imaju isti stepen upale, ali nemaju sklonost da im se ožiljci od akni i jave. Naime, u oboleloj koži osoba s aknama koje su sklone ožiljavanju odbrambeni odgovor je buran, alergijskog je tipa, a to znači da je specifično usmeren protiv navedenih antigena, stvorenih u toku početnog upalnog procesa.

U vezi s ovim saznanjima postavljena je i nova strategija u lečenju akni, koja se zasniva na uspostavljanju kontrole nad celim procesom , što se odnosi na smanjenje broja ili funkcije hiperaktivnih ćelija koje učestvuju u njihovom nastanku.

ožiljci od akni uklanjanje prirodno

Uklanjanje ožiljaka od akni prirodnim putem

Kako biste ubrzali oporavak , obavezno isprobajte neke od domaćih lekova, o kojima će biti više reči u nastavku.

Neprevaziđeni gel od aloje

Alojin gel je prirodni lek za uklanjanje ožiljaka od akni, ali ne samo njih, i to prvenstveno zbog svojih antiupalnih i antibakterijskih svojstava. U pitanju je prirodni emolijent (ovlaživač) koji pomaže oštećenoj koži da zaraste
i podstiče rast zdravog epitela. Uz sve to, on poboljšava i teksturu kože.

Recept:

Sa lista aloje vere ogulite spoljni deo i kašikom sastružite unutrašnji. Alojin gel nanesite na ožiljak i utrljajte ga kružnim pokretima. Ostavite da stoji 30 minuta, a potom isperite. Postupak ponavljajte dva puta dnevno sve dok ožiljci od akni ne postanu manje vidljivi.

NAPOMENA: nikako nemojte nanositi gel od aloje na otvorene rane.

Sok od limuna izbeljuje sve vrste ožiljaka

Limun sadrži alfahidroksilnu kiselinu lekovitih svojstava, koja pomažu u uklanjanju svih vrsta ožiljaka. Njegov sok može ukloniti mrtve ćelije kože, podstaći rast novih ćelija i poboljšati elastičnost najvećeg telesnog organa.

Vitamin C iz limuna takođe pomaže da se koža regeneriše i oporavi, a uz to ovaj citrus efikasno izbeljuje ožiljke. Dovoljno je da samo nalo limunovog soka nanesite na oštećen deo, na mestu gde su se i pojavili ožiljci od akni.

Osobe sa osetljivom kožom sok od limuna mogu razblažiti jednakom količinom ružine vodice ili uljem vitamina E i potom tu tečnost naneti na ožiljak. Sačekajte 10 minuta, pa je isperite mlakom vodom. Postupak ponavljajte jedanput dnevno dok ožiljci od akni ne izblede.

NAPOMENA: s obzirom na to da limun može učiniti vašu kožu osetljivom na svetlost, nemojte izlaziti na sunce odmah posle tretmana i obavezno nanesite zaštitnu kremu.

Isprobajte lekovita ulja protiv ožiljaka

U procesu uklanjanja ožiljaka, od velike pomoći mogu biti i sledeća ulja:

Kokosovo ulje pomaže da ožiljci od akni izblede.

U pitanju je još jedan odličan sastojak, koji može pomoći da ožiljci na licu izblede. Antioksidans u kokosovom ulju, vitamin E, ubrzava zarastanje rane i sprečava formiranje novog ožiljka. Uz to, laurinska, kaprilna i dekanska kiselina iz ovog ulja stimulišu proizvodnju kolagena, podstiču zarastanje oštećene kože i ispravljaju štetu koju su naneli slobodni radikali.

Recept protiv svih vrsta ožiljaka na licu

Malo kokosovog ulja zagrejte dok se ne otopi.  Još dok je toplo dlanom ga utrljavajte 5 do 10 minuta na oštećeni deo kože. Ostavite da odstoji bar jedan sat kako bi ga koža što bolje upila. Za najbolji rezultat, postupak ponavljajte dva do četiri puta dnevno da bi se ožiljci od akni povukli.

Vitamin E u obliku ulja delotvoran je antioksidans koji doprinosi da ožiljci izblede

Njegovo hidrirajuće dejstvo pomaže oštećenom tkivu da se oporavi i ožiljci od akni se ublažavaju

Otvorite kapsule vitamina E da dobijete ulje. Namažite ga na ožiljak i nežno masirajte 10 minuta. Ostavite da odstoji još 15-20 minuta, a potom isperite mlakom vodom. Postupak ponavljajte nekoliko puta dnevno.

NAPOMENA: ulje prvo isprobajte na malom delu kože, jer može izazvati alergijsku reakciju.

Maslinovo ulje je još jedan delotvoran prirodni lek za uklanjanje ožiljaka od akni

Bogato je vitaminom E i održava kožu vlažnom i mekom. To zauzvrat podstiče zarastanje oštećene kože. Za najbolji
rezultat, koristite ekstradevičansko maslinovo ulje.

Malo toplog ulja nanesite na oštećeni deo kože i masirajte laganim, kružnim pokretima. Sačekajte 30 minuta, a onda ga obrišite čistom krpom, takođe ulje možete ostaviti na koži preko noći.

Još jedan način podjednako efikasan da se ožiljci od akni izblede, jeste da pomešate malo ulja lavande i malo ekstradevičanskog maslinovog ulja, nanesete na oštećenu kožu i nežno masirate nekoliko minuta. Ostavite da stoji 20 do 30 minuta, a onda isperite mlakom vodom.

Bilo koji od ovih postupaka ponavljajte nekoliko puta dnevno dok ne dobijete željeni rezultat.

Ulje čajevca za uklanjanje ožiljaka i fleka

Ovaj prirodni preparat odlično ublažava ožiljke i fleke zahvaljujući svojim antiupalnim i lekovitim svojstvima.

U dve supene kašike vode dodajte četiri kapi čajevca i tim rastvorom se ispiraju ožiljci od akni dva do tri puta dnevno.

Takođe, 2-3 kapi čajevca možete sipati u kašiku bademovog ulja. Ovu tečnost nanesite na ožiljak, ostavite je 30 minuta, a potom isperite toplom vodom. Lek koristite jedanput dnevno.

NAPOMENA: nemojte upotrebljavati nerazblažen čajevac. Takođe, ako prvi put koristite ovo ulje, najpre ga testirajte na maloj površini kože.

Fenomenalno sandalovo ulje protiv ožiljaka na koži

Prema ajurvedi, sandalovina ima regenerativna i umirujuća svojstva kojama se ublažavaju ožiljci na licu od akni.

Pomešajte jednaku količinu sandalovog ulja i nekog drugog po vašem izboru. Mešavinu nanesite vatom na ožiljak i ostavite 30 minuta da odstoji, a potom isperite mlakom vodom.

Postupak ponavljajte dva puta dnevno.

Takođe, ožiljci od akni se mogu tretirati na sledeći način:

Pomešati kašičicu sandalovog ulja i ružine vodice ili mleka da dobijete pastu. Ovu pastu nanesite na ožiljak, lagano utrljajte i ostavite je da deluje oko pola sata, a potom isperite hladnom vodom.

Postupak ponavljajte jedanput dnevno.

Kako ukloniti ožiljke od akni domaćim medom

Med je prirodni ovlaživač kože, zbog čega je efikasan u uklanjanju ožiljaka od akni. On sprečava akumulaciju mrtvih ćelija kože i stimuliše regeneraciju kožnog tkiva.

Evo i kako da upotrebite ovaj jednostavan prirodni lek za ulanjanje ožiljaka sa lica:

Malo meda nanesite na ožiljak, prelepite flasterom i ostavite preko noći. Sledećeg jutra isperite toplom vodom. Postupak ponavljajte svaki dan pred spavanje.

Još jedna mogućnost da bi se ožiljci od akni uklonili, jeste da napravite piling za lice od jednake količine meda i kristal šećera.

Smesu nanesite na oštećenu kožu i nežno trljajte nekoliko minuta. Isperite toplom vodom, osušite i nanesite hidratantnu kremu. Postupak ponavljajte jednom ili dva puta nedeljno.

Obavezno probajte i jabukovo sirce

Različite vrste ožiljaka možete ukloniti pomoću jabukovog sirćeta. Njegova kisela priroda deluje kao piling uklanjajući mrtve ćelije kože, što podstiče rast zdravih ćelija i sprečava da se ožiljci od akni pojave. Uz to, jabukovo sirće uravnotežuje pH nivo kože, što je važno za njenu teksturu.

Pomešajte jednaku količinu sirovog, nefiltriranog jabukovog sirćeta i vode. Pomoću vate nanesite ovu tečnost na ožiljak, ostavite 5 minuta, a potom isperite vodom. Postupak ponavljajte jednom dnevno. Takođe možete napraviti rastvor od 2 kašike jabukovog sirćeta i dve trećine šolje vode i jedne kašike meda.

Ovu mešavinu nanesite na ožiljak, ostavite 30 minuta i isperite mlakom vodom. Postupak ponavljajte jedanput dnevno.

Šta još pomaže za uklanjanje ožiljaka od akni 

  • Napravite zeleni čaj, ostavite ga da se prohladi i vatom nanesite na ožiljak, a zatim nežno izmasirajte. Ponavljanjem ovog postupka smanjuje se njihova veličina.
  • Izmrvite 1 do 2 aspirina, dodajte malo vode da napravite pastu i nanesite smesu na oštećenu kožu do dva puta dnevno.
  • Da bi ožiljci na licu izbledeli, nanesite na njih zubnu pastu.
  • Ne izlažite ih suncu, jer to može usporiti zarastanje i učiniti ih još tamnijim.
  • Redovno masirajte oštećenu kožu čime ćete razbiti vezivno tkivo koje se na tom mestu formira.
  • Redovno praktikujte piling da uklonite sloj mrtvih ćelija kože. Ovo će podstaći rast nove kože i sprečiti da se ožiljci od akni pojave.
  • Jedite hranu bogatu vitaminom E i C kako biste ubrzali zarastanje ožiljaka.

Članak Ožiljci od akni kako ih se rešiti prirodno je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Kupka za stopala protiv gljivica i umornih nogu

$
0
0

Kupka za stopala za korak lak kao pero

Topla i mirisna kupka za stopala osim što osvežava i neguje, vrlo uspešno leči umorne noge. Pre svega ona će Vam otkloniti sve neprijatne bolove i sprečiće prekomerno znojenje. Upravo zbog toga smatra se odličnom prevencijom kod atletskog stopala, žuljeva, ispucalih peta, bradavica, zanoktica, uraslih noktiju, kurjih očiju i mnogih drugih tegoba koje se javljaju u ovom delu tela.

Da bi i vaše noge bile zdrave, lepe i odmorne, sve što vam treba je lavor, malo tople vode, nešto morske soli, i par kapi mirisnog eteričnog ulja. Kada je kupka za umorna stopala spremna, ne ostaje vam ništa drugo Već da se opustite i uživate u vašem ličnom – Spa tretmanu. 

Nega stopala kod kuće ne uzima puno vremena

Nega stopala ne zahteva puno novca i vremena, pa ih zato i nemojte zapostavljati. Pravilna briga o ovom delu tela od suštinskog je značaja, ne samo iz estetskih razloga, već i za opšte zdravlje organizma, jer osim što umeju da izgledaju veoma neprivlačno, promene na stopalima mogu postati ozbiljan funkcionalni i zdravstveni problem.

Upravo iz ovih razloga, trebate na vreme da preuzmete kontrolu i ne dozvolite sebi da umorne i bolne noge postanu deo vaše svakodnevice. Ukoliko se ove tegobe ne otklone u samom startu, izazivaće nimalo ugodne bolove koji stvaraju loše navike pri hodanju i prouzrokuju poremaćaje u zglobovima, spuštanje karlice i krivljenje kičme. Na taj način, s vremenom mogu otežati ili potpuno onemogućiti kretanje.

Zato nemojte ignorisati probleme sa stopalima, počnite da ih rešavate već danas, jer da biste sutra lakše hodali, sve što vam treba jeste jedna dobra topla kupka za stopala koju ćete primenjivati svaki dan, a čiji recept ćemo rado podeliti sa Vama u ovom članku.

topla kupka za stopala

Ukoliko vas muče bolne zanoktice, urasli nokti i kurje oči, letnji pedikir možete uraditi i sami, veoma jednostavno kod vaše kuće. Ako pri tom, želite i njihov njihov savršen i negovan izgled, tada trebate odvojtiti još malo vremena da bi ste dodatno uradili piling stopala i hidrataciju. Saznajte više o tome u našem članku kako negovati ispucale pete.

Kako se pravi topla kupka za umorna stopala

Ne morate imati električnu kadicu s hidromasažerom da biste uživali u kućnom spa tretmanu. Biće vam dovoljni običan lavor, mlaka voda i osvežavajuća kupka za stopala. Umesto gotovog preparata, u vodu možete sipati i nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja i morsku so. Naš izbor su kupke za noge od lavande, jer osim što odlično neguje kožu čini čuda za i umorne noge.

Ukoliko stopala zaronite u toplu vodu kojoj ste prethodno dodali nekoliko kapi ekstrakta ove biljke, rešićete se tegoba, a mirisna kupka znatno će vam popraviti raspoloženje.

Za pripremu osvežavajuće kupke za stopala biće vam potrebni sledeći sastojci:

1/2 šolje epsomove soli (gorka so ili magnezijum sulfat),
1/4 šolje fine himalajske morske soli,
20 kapi esencijalnog ulja lavande,
grančica sušene Lavande (po želji).

Kako se priprema kupka od lavande

  1. U lavor stavite epsomovu so (gorka so ili magnezijum sulfat). Može se nabaviti u svim apotekama, a cena nija visoka. Napomena: Ako ste u drugom stanju ili imate neke zdravstvene tegobe, pre upotrebe gorke soli konsultujte se sa svojim lekarom.
  2. U lavor potom dodajte morsku so (poželjno je da bude himalajska ružičasta so, ali nije neophodno), pa sipajte toplu vodu tako da ispuni oko dve četvrtine lavora.
  3. Nakon toga dodajte dvadeset kapi esencijalnog ulja lavande i izmrvite grančicu osušene biljke, ukoliko je imate. Zaronite noge i opuštajte se dvadesetak minuta. Pošto će se kupka za stopala postepeno hladiti, dosipajte povremeno toplu vodu.
  4. Nakon kupke, možete uraditi piling stopala kako biste vratili mekoću ogrubeloj i iritiranoj koži. Nanesite na njih piling pripremljen od dve kašike bademovog ulja i kašike morske soli, te ih nežno masirajte. Potom isperite noge, osušite ih i namažite kremom na bazi bademovog ulja.

Ovako napravljena mirisna kupka za stopala sa lavandom pravi je melem. Osim što će otklaniti bolove i sprečiti znojenje, učiniće da vaše noge budu lepe i odmorne.

Problemi sa stopalima koje ne smemo zanemariti

U nastavku saznajte više o najčešćim problemima koji pogađaju ovaj deo tela, te kako da probleme efikasno rešite uz najbolje prirodne lekove.

Neugodno atletsko stopalo

Ova neprijatna gljivična infekcija, koja, prema procenama statističara, pogađa oko 70 odsto odrasle populacije, uzrokuje crvenilo, svrab, perutanje i neprijatan miris stopala, ponekad i mehuriće ispunjenje gnojnom tečnošću.

Šta treba preduzeti?

Uzmite 40 grama đumbira i sitno ga isecite. Stavite u kipuću vodu, snizite temperaturu na minimum i pustite da vri 20 minuta. Ostavite da se ohladi, pa tečnost nanesite na čista stopala. Antigljivično svojstvo đumbira pomoći će vam da se rešite ovog upornog problema.

Naša preporuka je da se kod problema sa atletskim stopalom, poređ đumbira svakodnevno koristi i kupka za stopala protiv gljivica.

Žuljevi nisu nimalo prijatni

Neestetski bolni jastučići, čiji je izgled svima dobro poznat, formiraju se obično na prevojima prstiju, tabanima i Ahilovoj tetivi.

Šta trebamo preduzeti ?

U tanjir sipajte jabukovo sirće, pa u njega umočite parče hleba. Ostavite ga da stoji sve dok skroz ne upije sirce. Potom, namočeni deo hleba stavite na žulj i sve umotajte zavojem.

Bolne bradavice uzrokuju probleme

Prouzrokovane su virusnom infekcijom, pa je najbolje da na vreme započnete terapiju, kako biste izbegli širenje na
druge delove tela.

Šta preduzeti kod ovog problema?

Od velike pomoći u lečenju bradavica može biti kora od banane. Isecite komadić i stavite je tako da unutrašnji deo kore bude u kontaktu s bradavicom.  Potom sve zavijte gazom. Menjajte oblog dva puta dnevno kako biste ubrzali proces ozdravljenja.

Odlično sredstvo je kupka za stopala i kaša od belog luka i maslinovog ulja.

Prekomerno znojenje stopala i smrad nogu 

Više znojnih žlezda nalazi se na kvadratnom centimetru naših stopala nego na bilo kom drugom delu tela. Kupka za stopala od žalfije sprečava razvijanje neprijatnih mirisa i neguje stopala.

Kako napraviti lekovitu kupku?

U kipuću vodu (oko jedan litar) stavite grančicu žalfije. Ostavite da ključa dobrih  deset minuta, zatim isključite ringlu i ostavite da se ohladi. Za nanošenje dobijene tečnosti na stopala, obavezno koristite sunđer.

Ogrubele i ispucale pete

Ovo nije samo estetski problem, jer ume da izazove i dosadan svrab kože koji nije nimalo prijatan.

Šta preduzeti povodom toga?

Najefikasnija je svakako kupka za stopala sa limunom, koja se jednostavno priprema:

U lavor s vodom iscedite sok od jednog limuna. Potopite noge u kupku i ostavite da deluje 15 minuta. Potom oštećenu kožu dobro istrljajte sa kamenom za pete.

Topla i mirisna kupka za stopala pravi je melem, koji će otkloniti bolove, sprečiti znojenje, eliminisati gljivice i učiniće da Vaše noge budu lepe i odmorne. Nega stopala kod kuće vam neće oduzeti previše vremena, te je naša preporuka da ove savete i recepte svakako isprobate.

Članak Kupka za stopala protiv gljivica i umornih nogu je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Biljka čičoka lekovita svojstva i upotreba

$
0
0

Čičoka kao lek za dijabetes

Biljka čičoka, latinskog naziva Helianthustuberosus, poznata još i po imenima topinambur i Jerusalimska artičoka, ima stabljiku visine od 2 do 3 metra sa žutim cvetovima, pa je po izgledu veoma slična suncokretu. Iako se po nazivu veže za grad Jerusalim, zapravo vodi poreklo iz Severne Amerike gde je rasla u vidu divlje korovske biljke, a počela je intenzivnije da se gaji u XVII veku u Francuskoj.

Ona je posebno preporučljiva kao hrana za dijabetičare, jer njenom konzumacijom ne dolazi do povećanja nivoa šećera u krvi. Popularno je nazivaju hranom 21. veka jer se sve više koristi u kulinarstvu, a može da se jede sirova ili kuvana, pošto zbog svog izuzetno prijatnog ukusa najčešće može da se nađe u supama ili salatama. U ovom članku saznaćete više o uzgoju ove biljke, njenim svojstvima, receptima za pripremu raznih jela kao i kome se najviše preporučuje čičoka kao lek.

Sadnja i uzgoj čičoke u Srbiji

Kao što smo vam već rekli, ova biljka vodi poreklo iz Severne Amerike, gde su je indijanska plemena koristila kao namirnicu tokom zimskog perioda. Karakteristična je po tome što daje visoke prinose uz upotrebu jednostavnih agrotehničkih sredstava, a otporna je na vremenske uticaje.

Iako je u pitanju višegodišnja biljka, u Srbiji se čičoka uzgaja najčešće kao jednogodišnja kultura. Njena stabljika i listovi mogu da se koriste kao stočna hrana, kao i krtola koja se, osim toga, može upotrebiti za pravljenje alkohola, odnosno alkoholnih pića, a zanimljivo je da se često koristi kao obnovljivi izvor energije.

Biljka čičoka ima cvet koji pomalo podseća na onaj suncokretov, ali je nešto manjih dimenzija. Ima veoma razgranato korenje koje seže duboko u zemlju, a gomolj se nalazi na podzemnoj stabljici i može da bude bele, žute i ružičaste boje. Zbog toga se kod nas za nju često koristi i naziv slatki ili divlji krompir.

Kakvo joj zemljište najviše odgovara?

Iako je u pitanju kultura koja veoma dobro uspeva na različitim vrstama tla, za uzgoj čičoke potrebno je pronaći ono koje je dovoljno rastresito i koje ima pH vrednost između 6 i 7,5. najviše joj odgovara vlaga, jer joj voda omogućava razvoj krtole i samog stabla. Međutim, uzgajivačima divljeg krompira savetuje se da obrate pažnju da se voda previše ne zadržava oko same biljke, kao i da se ne sadi na tlu na kojem je prethodno uzgajan suncokret.

Sadnja i uzgoj čičoke može da se obavlja u kasnu jesen ili početkom proleća, a za te potrebe najbolje je koristiti gomolje koje je težine oko 50 grama. Ovoj biljci potreban je kalijum, a njega možete da obezbedite kroz upotrebu prirodnih gnojiva, stajnjaka i komposta. Kada je u pitanju jesenja sadnja ne treba da vas brinu niske temperature, jer čičoka ima krtolu koja je veoma izdržljiva kada su u pitanju i ekstremne hladnoće sa kojima se suočava tokom zime.

Ono što može da predstavlja problem tokom sađenja čičoke tokom jeseni jesu razne vrste glodara koje se pojavljuju u ovom periodu, pa ukoliko ne možete da ih se rešite, preporučuje se da se odlučite za prolećnu sadnju.

Kada dođe period za vađenje krtola iz zemlje, a u pitanju je kraj oktobra ili početak vegetacije na proleće, potrebno je da se stabljike pokose i uklone, jer su one tada već suve. Potom se ručno ili putem posebne mehanizacije iz tla vadi divlji krompir. Pošto imaju veoma tanku potkožicu, koja se pri vađenju može lako oštetiti, savetuje se da se to radi što pažljivije. Kada je u pitanju optimalni prinos čičoke, on može da iznosi između 30 i 50 tona po hektaru.

Lekovita svojstva čičoke su brojna

Iako je prijatno slatkog ukusa, biljka čičoka sadrži i malu količinu kalorija. Tačnije, u njoj se nalazi oko 73 kalorije na 100 grama, što je dosta manja količina nego što je to slučaj kod domaćeg krompira. Ipak, ono što divlji krompir bitno razlikuje od domaćeg jeste to što obiluje inulinom. Ovu materiju nipošto ne treba poistovetiti sa insulinom, jer u pitanju je polisaharid koji se lako konvertuje u fruktozu (prirodni voćni šećer), a insulin je hormon.

čičoka kao lek priprema

Svaka krtola sadrži oko 25  procenata dragocenog inulina i on predstavlja svojevrsnu prirodnu zamenu za sintetičke probiotike, jer stimuliše razvoj korisnih crevnih bakterija, omogućava održavanje normalne ravnoteže crevne mikroflore i veoma lako je probavljiv.

Zbog svega toga, čičoka biljka se preporučuje protiv zatvora, kao i za smanjenje rizika od dobijanja raka debelog creva. Osim toga, inulin pogoduje pravilnom radu srca i reguliše krvni pritisak.

Njena krtola predstavlja bogat izvor minerala koji su veoma bitni za ljudski organizam i zdravlje, a najzastupljeniji su fosfor, kalijum, kalcijum, gvožđe, bakar i magnezijum.

Zanimljivo da je njen plod jedinstven po tome što 100 grama svežeg divljeg krompira sadrži 429 mg kalijuma, što predstavlja 9 odsto dnevnih potreba našeg organizma za ovom materijom. Kombinacija ovih lekovitih elemenata doprinosi boljem zdravlju kose, kostiju, zuba, a pomaže i ženama kod ublažavanja simptoma predmentrualnog sindroma.

Neugledni divlji krompir je prepun vitamina

Čičoka biljka i pored svoje pomalo neugledne pojave, nudi puno toga kada je u pitanju zdravlje. Naime u njoj su  zastupljeni su vitamini C, D, kao i kompleks B vitamina i provitamin beta karoten. Iako njih nema u velikoj količini, oni uz karoten zajedno čine idealnu kombinaciju koja predstavlja prirodan antioksidans i time pomaže pri izbacivanju štetnih slobodnih radikala. Najprisutniji je tiamin, odnosno vitamin B1, kojeg ima 0,2 miligrama u 100 grama sveže čičokine krtole.

To predstavlja oko 13 procenata dnevne doze koja je potrebna našem organizmu da bi pravilno funkcionisali nervni sistem i mišići. Zbog toga divlji krompir pruža zaštitu od malignih bolesti, upalnih procesa, ali i sezonskih virusnih oboljenja, kijavice i kašlja, pa se čičoka kao lek sve češće upotrebljava u alternativnoj medicini.

Čičoku karakteriše visok nivo proteina, jer njena krtola sadrži više ove materije nego što je to slučaj sa drugim sličnim povrćem. Naime, u 100 grama divljeg krompira nalazi se 3 grama proteina, tačnije kompleks esencijalnih aminokiselina, gde se izdvajaju metionin, cistein i taurin, a uz njih nalazi se i značajna količina sumpora.

Pošto je biljka čičoka bogata vlaknima, omogućava nam  pravilan rad creva i pomaže kod ublažavanja simptoma dijareje. Osim toga, ona daje više energije organizmu, doprinosi ubrzanju metabolizma i sagorevanja masti. Zbog toga se često preporučuje sportistima, jer pomaže razvoj i oporavak vezivnog tkiva u telu. Preporučujemo Vam da pročitate članak: kako ubrzati metabolizam, ako vas ova tema više interesuje.

Izvanredna hrana za dijabetičare

Kao što smo već naveli, divlji krompir možete konzumirati svež, kuvan ili kao dodatak raznim jelima. A kako nam narodna izreka kaže da „zdravlje na usta ulazi“, tako i sva lekovita svojstva čičoke ispoljavaju se ukoliko se ona nađe na vašem stolu. Pošto ne dovodi ni do kakvih neželjenih efekata, možete je konzumirati u neograničenim količinama, svakog dana. u nastavku teksta ćemo vam reći protiv kojih bolesti se uspešno bori.

Kada je glikemijski indeks u pitanju, čičoka biljka na toj skali ima vrednost 50. To znači da je konzumacija ove namirnice, za razliku od domaćeg krompira, potpuno bezbedna za osobe koje boluju od dijabetesa, jer ne utiče na povećavanje nivoa šećera u krvi. Naprotiv, lekarske analize dokazale su da se ona može slobodno upotrebljavati u neograničenim količinama na dnevnom nivou, što za posledicu ima snižavanje nivoa šećera u krvi.

Posebno se savetuje da je osobe obolele od šećerne bolesti koriste svežu i sirovu, a najbolje u vidu salate, pošto se termičkom obradom gubi značajan deo lekovitih materija i minerala koji su bitni za borbu protiv simptoma ove bolesti. Zbog toga je ovo idealna hrana za dijabetičare.

Pomaže pri mršavljenju

Zbog činjenice da sadrži veliku količinu korisnih vlakana koje stvaraju osećaj sitosti, čičoka se preporučuje pri mršavljenju. Pošto, za razliku od krompira, ne sadrži skrob, a bogata je drugim vrednim hranljivim materijama, Ukoliko vam se redovno nalazi čičoka u ishrani, možete biti sigurni da ste na pravom putu da postepeno smanjite i na posletku uklonite neželjene masne naslage.

Čičoka biljka ublažava stomačne tegobe

Kod bolova u stomaku uzrokovanim smanjenom količinom hlorovodonične kiseline u želucu, umesto da posegnete za sintetičkim rešenjima i raznim tabletama, slobodno može da se upotrebi čičoka kao lek. Zahvaljujući tiaminu, koji sintetiše sve ugljene hidrate i proizvodi hlorovodoničnu kiselinu, čime se postiže normalan metabolizam proteina.

Smanjena količina želudačne kiseline predstavlja opasnost, jer se u tom slučaju razvijaju bakterije koje su opasne za probavni sistem, a za posledicu ima dijareju i nagli gubitak vode iz organizma. U ovom slučaju, najbolje je da se jede supa od čičoke, svakog dana sve dok simptomi potpuno nestanu.

Smanjuje povišene masnoće u krvi 

Lekovita svojstva divljeg krompira, a posebno visok nivo kalijuma, omogućavaju normalizaciju nivoa holesterola i triglicerida u krvi. Preporučljivo je da ga konzumiraju osobe koje imaju probleme sa povišenom masnoćom u krvnim sudovima, a korisna je i za one koji imaju urođen rizik od dobijanja kardiovaskularnih oboljenja.

Jača koren kose i smanjuje opadanje 

Obzirom da sadrži gvožđe, bakar i vitamin C, lekari često savetuju da se upotrebljava čičoka kao lek za probleme sa opadanjem kose. 100 grama sadrži 20 procenata dnevne količine ovih minerala koji su preko potrebni ukoliko imate slabu i tanku kosu sklonu lomljenju i opadanju. Gvožđe doprinosi boljem snabdevanju svih ćelija kiseonikom, a bakar daje čvrstoću dlaci, pa će samim tim i folikul biti zdraviji i stvaraće jaču kosu koja će biti jača i sjajnija.

Salata od čičoke jača potenciju

Muškarcima koji imaju probleme sa erektilnom disfunkcijom, kao prirodno rešenje preporučuje se biljka čičoka za jaču potenciju. Pošto sadrži magnezijum, ona predstavlja svojevrsan prirodni afrodizijak i deluje na polnu funkciju kod pripadnika jačeg pola tako što rešava probleme impotencije i samim tim povećava pokretljivost spermatozoida i pospešuje plodnost.

Da bi se obezbedio optimalan unos lekovitih materija koje pomažu oko ovog problema, lekari najčešće savetuju da se u jelovnik ubaci salata od sveže krtole ove biljke.

Recepti za jela od čičoke

Daćemo vam nekoliko recepata kako da napravite ukusna jela od čičoke i samim tim je iskoristite za poboljšanje svog zdravlja.

Supa od čičoke

Potrebni sastojci:

4 krtole čičoke
2 šargarepe
1 peršun sa listom
150 g krompira
1 supena kašika brašna (bezglutenskog)
2 do 3 supene kašike maslaca
1 čaša kisele pavlake
so (po želji)

Kako se priprema:
Šargarepu i peršun operite i potom ih isecite na kolutove i blago propržite na maslacu sve dok ne dobiju rumenu boju. Zatim, dodajte brašno i litar vode i željenu količinu soli. Čičoku isperite, oljuštite i isecite na kockice. U međuvremenu učinite isti postupak sa krompirom. Kada voda proključa, ubacite čičoku i kuvajte sve dok potpuno ne omekša, a u potom ubacite i krompir. Na kraju u supu dodajte pavlaku i iseckan peršunov list kako bi dobila svoj kremast izgled i prijatan ukus.

Ukusna Salata od čičoke

Potrebni sastojci:

200 grama čičoka (krtola)
4 supene kašike pavlake
2 supene kašike soka od limuna
1 supena kašika maslinovog ulja
1 supena kašika sitno iseckanog vlašca

Priprema:
Krtole temeljno operite kako biste uklonili sve nečistoće. Potom ih izrendajte ili tanko isecite nožem. Dodajte iseckan vlašac na rezance, a sve to prelijte smesom od umućene pavlake, soka od limuna i maslinovog ulja. Verujemo da će vam se biljka čičoka dopasti u ovoj kombinaciji.

Lekovita tinktura od čičoke

Neophodni sastojci:

domaća rakija ili 70-postotni alkohol
4 krtole čičoke

Kako se pravi tinktura
Biljka čičoka (krtola) se opere i izrenda na sitna rezanca. Potom je ubacite u staklenu teglu i prelijte alkoholom tako da izrendana masa potpuno bude prekrivena tečnošću. Teglu dobro zatvorite poklopcem, kako vazduh ne bi ulazio u nju. Potrebno je da odstoji 10 do 14 dana, a za to vreme je povremeno protresite i čuvajte na sobnoj temperaturi. Nakon toga, kroz cediljku ili gazu je procedite u posebnu bočicu.

Ovako pripremljenu tinkturu možete uzimati svakog dana i to po jednu kašičicu pre obroka.

Gde nabaviti čičoku i koja je cena

Pošto ste se upoznali na koje sve načine može da se upotrebi čičoka kao lek, verujemo da ste se zainteresovali da je kupite i probate. Nju možete nabaviti na svim pijacama u periodu od novembra do marta meseca, a pošto je slična krompiru, najčešće se i prodaju zajedno na istoj tezgi.

Pri kupovini trebate obratiti pažnju da su krtole sveže, da nemaju fleke nastale od udaraca ili bilo kakvih drugih oštećenja, kao ni da nisu u fazi klijanja. Cena joj se kreće oko 80 dinara po kilogramu. Pošto je u pitanju biljka koja je veoma jednostavna za sadnju i održavanje, svakako je isplativije da je sami uzgajate pa ćete tako na dohvat ruke imati plodove ove veoma lekovite i korisne biljke.

Članak Biljka čičoka lekovita svojstva i upotreba je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Kako skinuti tamne fleke na licu od sunca

$
0
0

Fleke na licu od sunca kako se uklanjanju

Depigmentacije na koži su veoma česte pojave, a naročito su upadljive nakon dužeg izlaganja sunčevim zracima. Da biste uklonili neprivlačne pege i tamne fleke na licu nastale od sunca, isprobajte neke od prirodnih preparata za čiju primenu su vam potrebni sastojci koje verovatno već imate u Vašoj kuhinji.

Po efikasnosti, među njima se izdvajaju peršun, sokovi od limuna, ren i krompir, koje svakako morate da probate jer su provereno delotvorni za uklanjanje neprilvlačnih depigmentacija na koži. Stoga ukoliko želite da znate kako se uklanjanju fleke sa lica potpuno prirodno bez hemije, a da pri tom ne trošite pozamašna sredstva za čudesne losione i tonike, obavezno ostanite sa nama…

Zašto nastaju tamne fleke na koži

Kao najčešći uzročnik za tamne fleke i pege na licu obično se navodi dugotrajno delovanje sunčevih zraka, pri čemu dolazi do pojačanog rada melanocita, usled kojih se javljaju neprivlačne depigmentacije kože ruku, nogu ili lica. Naravno, to nije jedini razlog jer veliku ulogu imaju naše godine i genetika, ali i brojni drugi faktori.

Stres je takođe jedan od njih, zatim bolesti jetre, menopauza, pušenje cigareta, ali i nedostatak vitamina B12 ili C. Najvidljivije su upravo tamne fleke na licu ukoliko nam je ten svetliji, te nam zbog toga zadaju i najviše muka da ih prikrijemo i uklonimo.

Takođe depigmentacije se javljaju i na drugim delovima kože koju smo tokom toplijih dana najviše izlagali sunčevim zracima – a to su: leđa, vrat, grudi, ruke i ramena.

U slučaju da tamne fleke na licu ne menjaju svoju boju ili veličinu, smatraju se potpuno bezopasnim i više su estetski nego zdravstveni problem. Ipak i tada nam zadaju dosta problema jer njihovo uklanjanje nije tako jednostavno, kako mnogi na početku misle.

Potrebna je upornost i doslednost u terapiji kako bi došlo do poboljšanja i prvih pozitivnih pomaka na bolje. Pre upotrebe bilo kog preparata za izbeljivanje kože, bilo da je kupovni ili kućne izrade, neophodno je konsultovati se sa dermatologom.

Kako ukloniti pege sa lica prirodnim putem

Pripremili smo vam nekoliko izvanrednih recepata za prirodno uklanjanje pega i fleka, za koji sastojke već sigurno imate u vašem domaćinstvu.

Nezamenljivi peršun

Ova začinska biljka pokazala se kao veoma efikasno sredstvo, koje odlično uklanja sunčane pege, akne i fleke na licu i koži. Najefikasnija je ako se koristi kao losion, koji se priprema na sledeći način:

Preliti 25 grama svežeg lista peršuna sa 2 decilitra vode i kuvati  sve dok ne proključa, a nakon toga skloniti sa strane i ostaviti poklopljeno da se fino prohladi. Zatiim dobro procediti i dobijenu tečnost pomešati sa 3 decilitra mineralne vode, koja je prethodno odstajala u čaši da izvetri. Losion od peršuna presuti u staklenu flašicu i držati u frižideru. Koristiti ujutru i uveče za čišćenje lica. Pege i fleke na licu će najpre izbledeti, a zatim i potpuno nestati ako se ovaj losion bude koristio svakodnevno.

Takođe, možete napraviti i masku od peršuna, koja ne samo da će ukloniti fleke i pege na koži, već će joj  i vratiti elastičnost. Za njenu pripremu neophodni su sveži listovi i stabljike peršuna, ukoliko se maska priprema u proleće, ili koren, ako se to čini u jesen.

  • Otprilike dve kašike samlevenog peršuna naneti na prethodno očišćeno lice i ostaviti da deluje oko pola sata. Isprati hladnom vodom, a zatim naneti hidratantnu kremu.

tamne fleke na licu od sunca

Isprobajte crnu rotkvu

Crna rotkva je odlična za uklanjanje mitesera ili ožiljaka od akni sa kože.

  • Maska se priprema tako što se 30 g sveže crne rotkve narenda na sitno rende, a zatim pomeša sa 2 dl jogurta. Prethodno očišćeno lice najpre prekriti gazom, a zatim preko nje naneti masku i ostaviti je da deluje oko pola sata. Nakon toga, lice isprati mlakom vodom.

Postupak ponavljati jednom nedeljno najmanje mesec dana, dok vam se fleke na licu od sunca polako ne počnu povlačiti.

Pege i fleke od sunca uklonite limunovim sokom

Limun sadrži limunsku kiselinu, koja efikasno izbeljuje tamne pege i sunčane fleke na licu, ali se mora primenjivati redovno. Međutim, često nanošenje soka od limuna na kožu može uzrokovati iritaciju praćenu neprijatnim peckanjem, pa da bi se to izbeglo, prethodno ga treba pomešati sa malo meda i primenjivati kao masku.

Postupak je veoma jednostavan:

Isecite limun na tanke kolutove i svakodnevno trljajte mesta zahvaćena pegama i flekama ili pomešajte sok od limuna sa kašičicom meda i nanesite na sva problematična mesta. Ostavite da deluje oko pola sata, a zatim isperite mlakom vodom.

Sok od krompira je vrlo efikasan

Krompirov sok  sadrži enzim koji posvetljuje kožu. Pege na koži lica najbolje je masirati kolutovima svežeg krompira, dok se one na rukama najbolje uklanjaju ako se stavlja pakovanje od narendanog krompira.  U slučaju da vam se javlje fleke na licu nakon izlaganja suncu, pomaže sledeća maska:

  • Narendati jedan srednji krompir na sitno rende pa dodati pola kašičice maslinovog ulja, kašiku svežeg mleka i kašičicu mekinja, pa mešati sve dok se ne dobije ujednačena pasta. Naneti masku na prethodno očišćenu kožu i ostaviti da deluje najmanje 20 minuta. Nakon toga isprati mlakom vodom, pa umasirati surutku ili kiselo mleko.

Ukoliko vas muči hiperpigmentacija nastala usled izlaganja sunčevim zracima, taj problem pokušajte da rešite pomoću sledećeg recepta:

Iscediti sok iz nekoliko cvetova nevena i pomešati ga sa sokom od pola limuna i sokom od crne ribizle (dovoljna je jedna šaka bobica). Svakodnevno nanositi na problematične delove kože. Primenjivati nekoliko puta u toku dana.

Ren je odličan za izbeljivanje pega sa lica

Ren je tradicionalno sredstvo, koje odlično izbeljuje pege i tamne fleke na licu, ali da bi se postigao pravi efekat, treba ga primenjivati bar 2 puta nedeljno.

  • Pomešati 1/4 šolje jogurta, 1/2 kašike rena narendanog na sitno rende i kašiku ovsenog brašna. lagano mešati dok se ne dobije homogena smeša. Prethodno očišćeno lice najpre prekriti gazom, i a zatim naneti masku i ostaviti da deluje 15-20 minuta.

Najbolji elekat se postiže ako se maska od rena primenjue uveče pre spavanja, jer se nakon tretmana ne preporučuje izlaganje sunčevim zracima.

Takođe, masku od rena za uklanjanje letnjih pega na licu možete pripremiti i na sledeći način:

U pola litra mleka dodati 100 grama sitno seckanog rena i jednu vezu sitno seckanog peršuna, zagrevati do ključanja, a zatim kuvati dok masa ne postane gusta. Ostaviti da se prohladi, pa dok je još toplo, naneti na prethodno očišćeno lice i ostale problematične delove, te ostaviti da deluje oko pola sata.
Masku ukloniti pomoću tupfera ili komadića vate natopljenih u čaju od žalfije.

Maslačak za izbeljivanje kože

Maslačak ima protivupalno i protivgljivično dejstvo, a zna se i da sprečava starenje kože. Takođe, prirodni preparati na bazi maslačka čiste zapušene pore, ublažavaju akne i ubrzavaju regeneraciju
kože.

Redovnom upotrebom ove lekovite biljke mogu se ublažiti ožiljci i ukloniti pege i fleke na licu nastale od sunca. Na njih je najbolje direktno nanositi sok isceđen iz svežih listova maslačka i to nekoliko puta u toku dana. Ostaviti da deluje dok se potpuno ne osuši, a zatim istrljati tupferom natopljenim surutkom.

Takođe, od pomoći može biti i čaj od maslačka:

  • Preliti 2 kašike sitno iseckanog korena maslačka sa 3 dl vode i kuvati oko 15 minuta. Ostaviti poklopljeno da se ohladi, a zatim procediti i utrljati u delove kože zahvaćene pegama i flekama.

Ovsene mekinje za pilng kože lica

Ovsene mekinje vrše blagi piling kože i posvetljuju pege i tamne fleke na licu.

Pomešati 2 kašike ovsenih mekinja sa malo toplog mleka da se dobije gušća pasta, pa zatim naneti na prethodno očišćene problematične delove kože i ostaviti da deluje oko pola sata. Nakon toga najpre masirati kružnim pokretima, a zatim isprati mlakom vodom.

Članak Kako skinuti tamne fleke na licu od sunca je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Čaj od matičnjaka priprema, upotreba i dejstvo

$
0
0

Čaj od matičnjaka ima brojne prednosti za zdravlje

Čaj od matičnjaka je dobar za one kojima je potreban lekovit, a ujedno i veoma aromatičan napitak prijatnog i blagog ukusa.  Matičnjak trava latinskog naziva Melissa officinalis je višegodišnja biljka koja pripada porodici nana. Listovi, koji imaju blagu aromu limuna, koriste se za pravljenje izvanrednih prirodnih lekova.

Kao takav, matičnjak se koristi sam ili kao deo različitih biljnih preparata. Može se upotrebiti za zaceljivanje rana i ožiljaka, a veoma je efikasan za poboljšavanje kognitivnih funkcija, regulisanje probave, a ukoliko se redovno koristi daje pozitivne rezultate i po pitanju rada srca i pluća. U nastavku našeg članka ćemo vam bliže predstaviti ovu biljku, a posebno za šta je dobar čaj od matičnjaka.

Biljka matičnjak lekovita svojstva

U zemljama južne Evrope i u severnoj Africi, ova biljka se uzgaja više od dve hiljade godina. Mediteranska kuhinja često je koristi kao začin, upravo zbog poznavanja njenih lekovitih i blagotvornih dejstava na ljudski organizam. Uvek je ima tamo gde ima najkorisnijih insekata – pčela. One je mnogo vole, pa se smatra da je ova biljka po njima dobila ime. Raste i u dvorištima, često ga ima u parkovima, šumama itd.

Ukoliko imate svoju baštu ili nekoliko neiskorišćenih saksija na terasi svog stana, lako možete da napravite svoj mali vrt u kojem ćete saditi lekovite biljke i biti sam svoj lekar. Ako ste se odlučili na taj korak, predlažemo vam matičnjak kao idealno rešenje za početak. Njega možete da gajite i kao ukrasnu biljku, ali kada budete saznali koja su njegova  lekovita svojstva sigurno ćete se oduševiti.

Period kada matičnjak cveta je tokom celog leta, od juna do septembra meseca. Zbog svojih cvetova koji su mali, bele, žute, plave i ružičaste boje ali i mirisa koji je neodoljivo sličan limunu, često se naziva i limun trava.

Od listova i cvetova ove biljke mogu da se naprave različiti prirodni preparati, poput eteričnog ulja koji se često koristi za masažu, a izuzetno je efikasno kod uklanjanja herpesa. Međutim, najpopularniji i najefikasniji je čaj od matičnjaka. On se pravi od osušenih listova ove biljke i koristan je i preporučljiv kod uklanjanja različitih bolesti, ali i za poboljšanje koncentracije i pamćenja.

Čaj od matičnjaka za šta je dobar

Brojne lekarske analize, ali i narodna medicina dokazali su da je čaj od matičnjaka dobar za lečenje i eliminisanje brojnih zdravstvenih tegoba. Navešćemo vam nekoliko primera kod kojih se ovaj napitak pokazao kao pravo i prirodno rešenje.

Provereno rešava problem anksioznosti, ukoliko se svakodnevno konzumira. Osobe koje imaju ove psihičke tegobe na akutnoj bazi trebalo bi redovno da ga uzimaju, jer smanjuje i simptome nervoze, razdražljivosti i impulsivnosti, a popravlja celokupno raspoloženje.

kako se pije čaj od matičnjaka

Eliminiše stres, naročito ako se matičnjak čaj za smirenje pije svakog jutra jer kao i kod problema sa anksioznošću poboljšava raspoloženje i omogućava lakše suočavanje sa svakodnevnim problemima i obavezama. Pored toga, preporučuje se ako imate i jake glavobolje i migrenu.

Ublažava simptome PMS-a. U kombinaciji sa lavandom, ovaj topli napitak uspešno deluje kad je predmenstrualni sindrom u pitanju, a pored toga pomaže i kod menstrualnih tegoba pošto uklanja bolove i grčeve u donjem delu stomaka.

Koristan je protiv nesanice, pogotovo ako se pije zajedno sa valerijanom, jer opušta nerve i pomaže da lakše utonete u san. Ujutru ćete biti krepki i odmorni.

Pomoćiće vam ukoliko imate slabu koncentraciju, naročito ukoliko učite, spremate ispite ili radite na rešavanju težih zadataka. U takvim situacijama, ovaj čaj podstiče pravilan rad mozga i poboljšava pamćenje.

Topli napitak ima preventivno dejstvo kod bolesti srca

Posebno treba napomenuti činjenicu da je čaj od matičnjaka za srce biti pravo rešenje za osobe koje imaju bilo kakve kardio-vaskularne bolesti i smetnje. Naime, ova biljka ima veoma blagotvorno i lekovito dejstvo na srce i krvne sudove, pa može da reši različite probleme od aritmija, povišenog pritiska, holesterola i zgrušavanja krvi. Savetuje se da matičnjak čaj preventivno piju i zdrave osobe, jer će time značajno smanjiti šanse za dobijanje neke od bolesti srca.

Kako ga još možete upotrebiti:

Ubrzava proces lečenja simptoma prehlade i gripa, jer zajedno sa medom smanjuje telesnu temperaturu, jača imunitet i pomaže organizmu da se oporavi.

Čaj od matičnjaka protiv demencije daje odlične rezultate, već nakon četiri meseca svakodnevnog konzumiranja. Samim tim, smanjuje se i mogućnost dobijanja Alchajmerove bolesti.

Pomaže kod problema sa želucem, jer u kombinaciji sa nanom i kamilicom reguliše normalno lučenje želudačne kiseline, sprečava grčeve, mučninu i povraćanje.

Čisti telo od toksina, eliminišući materije koje su štetne za naš organizam, naročito kada je uklanjanje oštećenja koja su uzrokovana oksidacijom.

Kako se priprema matičnjak čaj

Ono što nam svima ide u prilog je činjenica da se čaj od matičnjaka priprema vrlo lako i jednostavno:

Dovoljno je da se jedna kašičica osušenog bilja prelije sa 2 dl ključale vode i poklopi kako bi odstojalo 5 minuta. Nakon toga je potrebno procediti, a dobijeni napitak možete piti i tri puta dnevno.

Koristite čaj od matičnjaka protiv nadimanja i grčeva

Ovaj blagi čaj dokazano smanjuje nadimanje, eliminišući sve štetne gasove iz digestivnog trakta. Osim toga, uklanja i bolove u stomaku i pomaže lakše i brže varenje hrane. Obavezno ga koristite ukoliko imate probleme sa probavom, sporim metabolizmom i tvrdom stolicom.

Osim ove lekovite biljke, potrebno je da nabavite i kamilicu i nanu, kako biste napravili fenomenalan prirodni lek protiv nadutosti, evo kako se pravi:

Uzmite po šaku svakog bilja, pomešajte sve zajedno i prelijte tek ključalom vodom. Nije potrebno da zaslađujete dodatno, a ovako spremljen matičnjak čaj pijte u malim gutljajima, dozirano.

Bebama i maloj deci koja imaju česte grčeve u stomaku,  preporučuje se upravo ova lekovita mešavina, ali u nešto manjoj dozi. Pre same upotrebe čaja, predhodno se posavetujete sa pedijatrom koji prati vaše dete.

Ko ne bi smeo da pije ovaj napitak

Ako se pitate izaziva li čaj od matičnjaka nuspojave, znajte da su one veoma retke. Međutim, skrenućemo vam pažnju da osobe koje uzimaju terapiju baziranu na sedativima, kao i oni koji imaju problema sa štitastom žlezdom ne bi trebalo da koriste ovaj napitak bez prethodnih konsultacija sa svojim lekarom. Razlog tome je što on opušta nerve i izaziva blagu pospanost, što može da predstavlja problem u kombinaciji sa lekovima za smirenje, pa makar oni bili i na biljnoj bazi.

Često se javlja i problem kod trudnica kada su u pitanju ishrana i konzumiranje tečnosti. Pošto nisu izvršene detaljnije analize, preporučuje se da ne pijete čaj od matičnjaka u trudnoći kao ni tokom perioda dojenja, već da ga zamenite onim blagim od kamilice, koji će blagotvorno da deluje na probavni sistem .

Cena i čuvanje čaja od matičnjaka

100 grama matičnjaka košta oko 250 dinara, a možete ga nabaviti u bilo kojoj prodavnici zdrave hrane, a u poslednje vreme je dostupan i za kupovinu putem interneta. Takođe može se poručiti i kao gotov proizvod čaj od matičnjaka u filter vrećicama – mada je naša preporuka da ga uzmete u rinfuzi.

Ukoliko ste se odlučili da sami uzgajate ili pak da berete njegove listove, što vam mi svakako preporučujemo, treba da znate da se oni trebaju čuvati isključivo u staklenim teglama ili u platnenim vrećicama, a nikako u metalnim posudama.

Članak Čaj od matičnjaka priprema, upotreba i dejstvo je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Čaj od žalfije za ispiranje usta i grla

$
0
0

Čaj od žalfije za šta je dobar

Žalfija ili kadulja je zimzelena biljka koja pripada porodici Lamianaceae. Postoje mnoge njene vrste koje vode poreklo iz mediteranskog regiona, gde je jedna od najrasprostranjenijih. Fitoterapeuti naročito cene lekoviti čaj od žalfije koji se pokazao odlično kod grlobolje i kašlja, ali i brojnih drugih tegoba.

Biljka raste u obliku žbuna, a najviše joj pogoduju topla klima i suvo zemljište. Upravo zato se može naći u krajevima koji pružaju dovoljno sunčeve svetlosti, a to su livade i poljane. Dosta se koristi kao začin u kulinarstvu, ali i u fitotrerapiji. Vekovima je ljudima poznato njeno lekovito dejstvo, a čak i stručne medicinske studije ukazuju na to da ima potencijal da leči i Alchajmerovu bolest. Posebno je interesantan i delotvoran topli napitak koji se priprema od kadulje, pa ćemo vam u nastavku teksta predočiti za šta se sve može primeniti čaj od žalfije kao lek.

Biljka žalfija ima brojna lekovita svojstva

Kao što sam naziv ove biljke na latinskom glasi Salvia officialis, a koji vuče koren od reči salvare, što u prevodu znači spasiti. I zaista, žalfija kao lek pruža spas u pravi čas kad je to hitno i najpotrebnije kod raznih bolesti i zdravstvenih problema. Njen list sadrži mnoga biljna i hemijska jedinjenja i materije, zatim eterična ulja, minerale i vitamine koji pomažu u prevenciji i lečenju mnogih oboljenja.

Pre svega, poznata je kao prirodni antiseptik, kao i zbog svojih mogućnosti da ubija razne štetne bakterije koje se nastanjuju u našem organizmu, a koje mogu biti okidač za mnoga oboljenja, posebno je delotvoran čaj od žalfije za ispiranje usta. Zahvaljujući prisustvu cineola, boreola i kafeinskoj kiselini, ova moćna biljka uspešno se bori i protiv brojnih gljivičnih oboljenja, alergija, iritacija i upalnih procesa.

Ona sadrži veoma velike količine vitamina A i beta karotena. Poznato je da ove dve supstance imaju antiseptično dejstvo, a posebno su važne za vid. Takođe, čaj od žalfije pomaže našem organizmu da se zaštiti od oboljenja respiratornih organa, a naročito je delotvoran i kad je u pitanju prevencija raka pluća i usne duplje.

Generacijama se koristila, a i danas se koristi, kao prirodni lek za poboljšavanje koncentracije i pamćenja. Čaj od žalfije pomaže kognitivne funkcije tako što podstiče lučenje serotonina u mozgu, pri čemu nam omogućava bolju koncentraciju, opažanje i izoštrava naša čula. Zbog sveta toga, mnogi ovaj napitak nazivaju „pićem mislilaca“.

Uzimajući sve to u obzir, naučnici su ustanovili da ovaj napitak daje pozitivne rezultate kod osoba koje boluju od blage do umerene Alchajmerove bolesti, a ukoliko se svakodnevno koristi rezultati su vidljivi već za četiri meseca.

Čak i ako nemate problem sa kardio vaskularnim sistemom, preporučuje se da pijete čaj od žalfije za srce. Samo jedna šolja dnevno vašem organizmu će dati dovoljnu dozu salvigenina, koji opušta krvne sudove, deluje blagotvorno na srce, a samim tim obezbeđuje zaštitu od oboljenja ovog vitalnog organa. Posebno je preporučljivo da čaj od žalfije piju osobe koje već imaju srčane tegobe.

U svakodnevnoj ishrani nam manjkaju mnoge korisne materije, a među njima i dragoceni vitamin B. Kadulja je izuzetno bogata kompleksom vitamina B, a među njima se izdvajaju folna kiselina, tiamin i riboflavin piridoksin.

Ukoliko ste primetili da imate ispucale nokte i pojavu belih fleka na njima, čaj od žalfije će vam obezbediti neophodnu dozu hranljivih materija koje će vam pomoći da uspešno rešite ovaj problem.

Žalfija za ispiranje usta i desni

Poznato je da su još Stari Rimljani koristili čaj od žalfije za grlo kad su imali problema sa kašljem i upalom krajnika. Uopšteno posmatrajući, žalfija kao lek pomaže kod brojnih problema sa usnom dupljom, naročito kad su uporne upale u pitanju. Njih možete rešiti na sledeći način:

  • Skuvajte 2 dl vode i prelijte preko pune kašike žalfije i ostavite da odstoji otprilike 5 do 6 minuta. Po želji, možete da dodate jednu kašičicu meda.

čaj od žalfije priprema za grlo

Nakon toga, potrebno je da čaj od žalfije iscedite i u malim gutljajima ispirate usnu duplju tako što ćete nagnuti glavu ka nazad i desetak sekundi ispirati grlo i zatim ispljunuti. Taj postupak je potrebno ponavljati sve dok ne utrošite celu dozu koju ste pripremili.

Što se problema sa zubima tiče, primenjuje se veoma sličan metod. Pripremljen čaj od žalfije potrebno je da odstoji nekoliko minuta, a zatim ga pijte u kratkim gutljajima i zadržavajte ga u usnoj šupljini, svo vreme ga mućkajući kako bi što bolje prodro u prostor između zuba. Ovaj postupak možete da ponavljate svakodnevno, ujutru i uveče sve do postignuća željenih rezultata.

Kadulja za lice i kosu postiže odlične rezultate

Ukoliko imate problema sa preterano masnom kožom i čestom pojavom bubuljica i akni, možete upotrebiti blagi čaj od žalfije za lice, jer itekako pomaže u ovim situacijama. Sve što je potrebno jeste da skuvate ovaj topli napitak i ostavite ga sa strane oko pola sata da se ohladi i malo odstoji. Nakon toga, možete da ga iskoristite za umivanje ili da tuferom ili gazom tretirate Vaše obraze, obavezno deo oko očiju, čelo i bradu, sve u zavisnosti od regije koja je problematična. Rezultati su vidljivi već posle par dana i bićete sigurno zadovoljni. Povezano: Kako ukloniti akne sa lica?

Lišće i cvetovi kadulje sadrže različite vrste jedinjenja, poput fenola i tianina, koji imaju antiupalno, antibakterijsko i vrlo dobro antigljivično dejstvo. Pošto su se pokazali veoma korisni za kožu glave, čaj od žalfije za kosu predstavlja pravi lek jer podstiče njen ponovni rast, uklanja mrtve ćelije sa površine skalpa i rešava se suvišnog sebuma. Osim toga, ispiranje kose blagotvornim čajem od žalfije smanjuje i uklanja simptome iritacije kože glave, već posle nekoliko pranja. Povezano: kako se leči seboreični dermatitis?

Čaj od žalfije priprema i upotreba

Savetujemo vam da sami uzgajate žalfiju u svom dvorištu ili na terasi, ukoliko imate uslova i prilika za to. Sirovo lišće je potrebno ostaviti da se osuši oko nedelju dana, najbolje u frižideru. Nakon toga preporučujemo da ga držite u odgovarajućim staklenim teglama ili u platnenim vrećama na suvom i tamnom mestu.

Priprema čaja od žalfije je jednostavna, jer je potrebno da jednu kafenu kašičicu osušenog lišća prelijete sa 2 decilitra tek ključale vode. Za najbolje rezultate preporučena doza jedna do dve šolje dnevno, u zavisnosti od zdravstvenih problema koje imate, podrazumeva se nakon konsultacija sa vašim izabranim lekarom.

Koristite čaj od žalfije protiv znojenja u menopauzi

Dokazano je da konzumiranje ovog napitka pomaže ženama koje imaju simptome klimaksa, a oni se uglavnom manifestuju pojavom iznenadnih „napada“ vrućine i znojenja – nepredvidivi valunzi. Ukoliko se redovno pije svaki dan po jedna šolja, čaj od žalfije protiv znojenja daje uspešne efekte u roku od 8 nedelja. Ublažava i smanjuje valunge, jer reguliše telesnu temperaturu i samim tim eliminiše prekomerno znojenje u menopauzi.

Kako se pravi sirup od žalfije kod kuće

U vreme kada se pojavljuju grip, prehlade, viroze i druga sezonska oboljenja, potrebno je da svoj organizam ojačate prirodnim preparatima. U tom smislu, može se koristiti čaj od žalfije kao lek za sve bolesti, ali i recept za sirup od žalfije jer su ga primenjivale i naše bake.

Za pripremu ovog prirodnog sirupa potrebno vam je:

200 g šećera
200 ml vode
1 kašika lanenog semena
1 kašika žalfije
1 kašika belog sleza
1 limun

Limun dobro isperite, a potom ga iseckajte na kockice zajedno sa korom. Vodu sipajte u šerpu i u nju dodajte sve sastojke. Smesu kuvajte oko pola sata na tihoj vatri, a potom je procedite. Ukoliko želite, možete da dodate i nekoliko kašika meda. Sipajte u staklenu teglu, čvrsto zatvorite i ostavite u frižider da se ohladi i zgusne. Preporučuje se da sirup od žalfije uzimate svaki dan, po jednu kašiku ujutru i uveče.

Pošto je u pitanju veoma rasprostranjena biljka u mediteranskom području, tako se žalfija u ishrani može naći kao dodatak jelima. Evo jednog od njih:

Preliv od žalfije za testeninu

Ovo je veoma ukusan i zdrav prilog špagetama ili makaronama. Za pripremu preliva za testeninu od žalfije potrebno je:

10 listova žalfije
200 gr gorgonzole ili drugog sira po želji
4 dl pavlake za kuvanje
1dl maslinovog ulja
glavica crnog luka
češanj belog luka

U većem tiganju zagrejte maslinovo ulje, pa mu zatim dodajte listove žalfije da se proprže od tri do pet minuta. Zatim izvadite listove i u ulje dodajte sitno iseckan crni luk i propržite ga dok ne omekša. Tada ubacite sitno naseckan beli luk i pustite ga da pusti svoj sok i aromu. Potom dodajte pavlaku i sir iseckan na kockice i mešajte sve dok se ne stvori jedinstvena gusta smesa. Nakon toga preliv je spreman i možete ga dodati na testeninu.

Izaziva li žalfija nusopojave?

Na kraju, potrebno je skrenuti pažnju na to izaziva li čaj od žalfije nuspojave i neželjena dejstva? Pre svega, opšti savet je da se ovaj napitak ne koristi u velikim količinama, jer u tom slučaju može da izazove osećaj nervoze, iritaciju, svrab kože, preteranu osetljivost na svetlo, pa i neprijatne grčeve u mišićima. Zbog toga se ne preporučuje nikako osobama obolelim od epilepsije.

Žalfija u trudnoći nije preporučljiva, iz razloga što određena hemijska jedinjenja poput tujona koji se nalazi u ovoj biljci, mogu da dovedu do snažnih kontrakcija materice, što za posledicu nekada ima prerani porođaj i pobačaj.  Pored toga, upotreba žalfijinog čaja se ne preporučuje ni dojiljama.

Osobama koje koriste terapiju sedativima takođe se savetuje da ne konzumiraju prevelike količine ovog napitka, pošto u kombinaciji sa lekovima, čaj od žalfije može da izazove preteranu pospanost tokom većeg dela dana. Vi se svakako konsultujte sa vašim lekarom, oko pravilnog doziranja što lekova tako i čajeva.

Članak Čaj od žalfije za ispiranje usta i grla je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info


Kako se koristi plavi patlidžan u ishrani

$
0
0

Plavi patlidžan štiti mozak i sprečava osteoporozu

Pored obilja vlakana, neophodnih za dobru probavu, plavi patlidžan sadrži dragocene antioksidanse i minerale, koji čuvaju nervni i koštani sistem. Poreklom je iz Indije, gde su rasli njegovi divlji preci, a prvi put je kultivisan u Kini, u 5. veku pre nove ere. U Afriku je stigao preko Bliskog istoka, a u 14. veku i u Italiju. Vek kasnije, počeli su ga gajiti širom Evrope, a danas su Italija, Turska, Egipat, Kina i Japan najveći proizvođači plavog patlidžana.

Iako ima dugu i bogatu istoriju, nije se masovno koristio u svetskim kuhinjama. Zbog gorčine koju su imali njegovi preci, smatralo se da on može izazvati ludilo, lepru i rak, te se najčešće gajio kao dekorativna biljka sve do 18. veka, kada su kultivisane vrste koje su bile manje gorke.

Sadrži li plavi patlidžan kalorije?

Plod plavog patlidžana ima malo kalorija, u 100 grama ovog ukusnog ploda sadrži se svega 28 kalorija, što je veoma dobro za sve vas koji planirate zdravu dijetu. Odličan je izvor hranljivih vlakana (podstiče rad creva i daje osećaj sitosti), kalijuma, vitamina Bi i B6, a dobar je i izvor folne kiseline, mangana, niacina, magnezijuma i bakra.

Sadrži fitonutrijente (kofeinska i hlorogenska kiselina) i flavonide, poput nasunina, moćnog antioksidansa koji sprečava štetno dejstvo slobodnih radikala i štiti ćelijske membrane od oštećenja. U istraživanju na životinjama otkriveno je da je posebno efikasan plavi patlidžan u zaštiti ćelijske membrane mozga. Nasunin štiti lipide u ćelijskoj membrani, koji neutrališu dejstvo slobodnih radikala, a odgovorni su i za propuštanje hranljivih materija, te izbacivanje štetnih.

Dragocena hlorogenska kiselina

Istraživači Američkog poljoprivrednog servisa u Betsvilu (Merilend) otkrili su da je plavi patlidžan bogat izvor fenolnih jedinjenja – moćnih antioksidansa – koja sprečavaju širenje bakterija i gljivica. Takođe, obiluje hlorogenskom kiselinom, koja, osim što sprečava štetno dejstvo slobodnih radikala, deluje antikancerogeno, antimikrobno i antivirusno.

kako se plavi patlidžan priprema

Istraživanja sprovedena na laboratorijskim miševima pokazala su da sok od patlidžana znatno smanjuje
holesterol, kao i da opušta arterije, snižavajući tako krvni pritisak. Takođe, zahvaljujući nasuninu, eliminiše se višak gvožđa iz organizma (ako ga ima u prevelikim količinama, podstiče stvaranje slobodnih radikala, povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti i oštećuje zglobove).

Jača kosti u menopauzi

Žene u menopauzi trebalo bi što češće da jedu plavi patlidžan, jer ovo povrće jača kosti i sprečava osteoporozu. Fenolna jedinjenja, koja mu daju karakterističnu boju, samo su jedan od sastojaka ovog povrća koji deluju blagotvorno na koštani sistem i sprečavaju njegovu degradaciju. Za to su, takode, zaslužni kalcijum i gvožđe, koje takođe sadrži. Pored toga, ovo povrće sadrži dosta kalijuma, koji podstiče apsorpciju kalcijuma, tako da i on igra važnu ulogu u sprečavanju osteoporoze.

Ima i svoju lošu stranu

Plavi patlidžan je namirnica koja je odličan izbor ukoliko želite da zamenite mesni obrok. Ipak, bitno je znati da u sastavu ovog povrća ima i dosta oksalata, koji u visokoj koncentraciji mogu izazvati zdravstvene probleme.

Osobe koje imaju kamen u bubregu ili žučnoj kesi treba da izbegavaju patlidžane, jer ukoliko se oksalati unesu u organizam u meri u kojoj se ne mogu metabolisati – oni se kristalizuju, pa se mogu javiti i zdravstveni problemi zbog smanjene apsorpcije kalcijuma. Zbog toga je važno prilagoditi namirnice i uskladiti jelovnik prema ličnim potrebama.

Najbolja jela od plavog patlidžana

Pripremili smo vam 4 odlična recepta u kojima je glavna zvezda plavi patlidžan pa da krenemo:

Ćevapi sa grilovanim patlidžanom 

Potrebni sastojci (za 4 osobe)

400 grama mlevenog mesa
400 g skuvanog i narendanog krompira
3 kašike sitno samlevenog peršunovog lista
1 sitno naseckana zelena ljuta papričica
2 jajeta (žumanca pomešati s mesom i krompirom, a belanca dobro umutiti za paniranje gotovih ćevapa)
1 čen belog luka
1 plavi patlidžan
so, biber i biljni začin po ukusu
prezla
ulje za prženje

Kako se priprema ovo jelo:

Sve sastojke (osim ulja, prezle i belanaca) stavite u činiju i dobro izmešajte, a zatim formirajte ćevape. Svaki ćevap uvaljajte u umućena belanca, a zatim i u prezlu. Pržite ćevape u dosta ulja dok ne porumene sa svih strana. Plavi patlidžan najpre oljuštite, isecite na kolutove i posolite. Nakon što odstoji sat vremena, ocedite ga, prelijte maslinovim uljem i pecite u gril tiganju.

Plavi patlidžan pečen u rerni začinite seckanim peršunom, belim lukom, zelenim biberom, maslinovim uljem i balzamiko sirćetom. Ovo jelo spada u srednje zahtevna i za njegovu pripremu trebaće vam oko 60 minuta.

Junetina s plavim patldžanom

Sastojci za 4 osobe:

2 plava patlidžana, naseckana na kockice
oko 500-600 grama junetine (izdinstajte dan ranije i držite u frižideru)
2 manje tikvice, naseckane na kockice
2 šargarepe, naseckane na kolutiće
2- 3 čena belog luka, naseckanog na listiće
3- 4 kašike maslinovog ulja
prstohvat bibera (sveže samlevenog)
prstohvat soli
dve manje grančice ružmarina
pola čaše vode

Kako spremiti plavi patlidžan sa junetinom

Zagrejte maslinovo ulje na srednjoj temperaturi i dinstajte šargarepu četiri-pet minuta. Zatim ubacite tikvice i plavi patlidžan i pržite još četiri-pet minuta na srednjoj temperaturi. Dodajte beli luk i ružmarin, pa pržite još četiri-pet minuta. Dodajte junetinu sa saftom i malo vode, pa ostavite da se krčka 15 minuta.

Ovaj recept sa plavim patlidžanom se lako priprema i za njegovu pripremu će vam trebati 30 minuta (ili dva i po sata, ako nemate junetinu od juče).

Musaka od plavog patlidžana recept

Neophodni sastojci za 4 osobe:

600 g mlevene junetine
4 plava patlidžana srednje veličine (oljuštite ih, naseckajte na kolutove, malo posolite i ostavite da odstoje sat vremena) 2 manje, sitno naseckane glavice crnog luka
2 čena belog luka, sitno naseckana
4 do 5 kašika maslinovog ulja
5 kašika paradajz-pirea
1/2 kašičice aleve paprike
kašika suvog peršuna
1/2 kašičice narendanog muskatnog oraha
malo majčine dušice
50 ml crnog vina
4 kašike parmezana
50-100 mililitara neutralne pavlake
50-100 grama narendanog kačkavalja
so i biber, po ukusu

Kako se priprema plavi patlidžan za musaku:

Najpre ga prelijte maslinovim uljem i izgrilujte. Zagrejte nekoliko kašika maslinovog ulja na srednjoj temperaturi pa propržite luk dok ne dobije zlatnu boju. Dodajte meso i pržite desetak minuta.

Zatim dodajte so, biber, alevu pariku, majčinu dušicu, dosta muskatnog oraha, paradajz- pire, beli luk i malo crnog vina i ostavite da se krčka još pet minuta. Posudu za pečenje premažite maslinovim uljem i redajte patlidžane i meso (red patlidžana i polovinu mesa). Završite slojem patlidžana, pa zalijte pavlakom.

Narendajte malo kačkavalja, dodajte parmezan i još malo muskatnog oraha. Poklopite i pecite u rerni zagrejanoj na 200 stepeni oko sat vremena. Zatim sklonite poklopac (ili foliju) da se zapeče gornji sloj, pet do deset minuta na 250 stepeni C.

Muska sa plavim patlidžanom spada u srednje zahtevno jelo, za koje će vam biti potrebno 2 sata.

Punjeni plavi patlidžan sa mlevenim mesom

Potrebne namirnice (za 4 osobe):

4 manja plava patlidžana
oko 400 g mlevene junetine
2 do 3 velike kašike paradajz-pirea
2 sitnije glavice crnog luka
2 do 3 čena od belog luka
pola kašičice muskatnog oraha
pola kašičice bibera (sveže samlevenog)
kašičica slatke aleve paprike
2 supene kašike parmezana
oko 150 grama mocarele
4 do 5 kašika kvalitetnog devičanskog maslinovog ulja

Priprema recepta:

Plavi patlidžan isecite napola po dužini, a zatim kašičicom izdubite svaku polovinu tako da ostane oko 5 mm spoljašnjeg sloja. Izdubljenu sredinu sitno iseckajte. Zagrejte u tiganju malo maslinovog ulja i propržite sitno seckan crni luk dok ne dobije zlatnožutu boju. Zatim dodajte mleveno meso i dinstajte dok ne promeni boju. Dodajte i naseckanu sredinu patlidžana, a zatim so, biber, alevu papriku, muskatni orah, sitno seckani beli luk i paradajz-pire.

Dinstajte 5 do 10 minuta, a zatim fillujte polovine patlidžana i poredajte ih u tepsiju namazanu s malo maslinovog ulja. Pecite u zagrejanoj remi na 200 stepeni oko 30 minuta. Izvadite iz rerne, pospite parmezanom i komadićima
mocarele, pa vratite u remu da se zapeče na još 5 do 10 minuta.

Za punjeni plavi patlidžan biće vam potrebno oko sat vremena da ga spremite i spada u zahtevna jela.

Članak Kako se koristi plavi patlidžan u ishrani je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Začepljeno uho od cerumena kako se leči

$
0
0

Kako očistiti začepljeno uho od cerumena bez štapića

Cerumen u uhu ili ušni vosak prirodna je supstanca koju proizvode žlezde u našem ušnom kanalu. Ona ima značajnu zaštitnu i antibakterijsku ulogu, i služi za podmazivanje. Međutim ukoliko se previše nataloži i sabije, javlja se začepljeno uho koje i nije tako bezazlen problem, kako se u prvi mah čini.

Ušni vosak se može akumulirati duboko unutar ušnog kanala usled korišćenja predmeta kao što su štapići, kojima se cerumen u uhu potisne još dublje. Osobe koje koriste čepiće za uši ili slušni aparat sklonije su ovakvim začepljenjima. U nastavku saznajte kako očistiti začepljeno uho prirodnim putem, potpuno bezbedno?

Cerumen u uhu od čega nas štiti?

Kao što smo već u uvodu naglasili, cerumen u uhu predstavlja svojevrsnu zaštitu, te nas on uspešno štiti od vode, prašine i ostalih sitnih čestica, da ne bi prodrle u dublja i osetljivija područja i uzrukovale upale i različite infekcije.

Ponekad je lučenje ušne masti povećano, pa dolazi do njenog sabijanja, što uzrokuje začepljeno uho koje nije nimalo prijatno. Količina smole koja se taloži u našim ušima je individualna i zavisi od osobe do osobe, a preterano taloženje ušnog voska može se javiti i usled suženja ušnog kanala izazvanog infekcijom ili bolešću kože, kostiju ili vezivnog tkiva.

Takođe sabijeni cerumen u uhu javlja se i zbog nedovoljnog ili preteranog lučenja voska usled neke traume ili začepljenja unutar ušnog kanala. Ako vam je posao takav da ste često izloženi jakoj i neprijatnoj buci i to više časova dnevno, sve su šanse da će vaš organizam lučiti značajno više ušnog voska da bi se prirodno zaštitio i odbranio. U tim slučajevima zapušeno uvo nije retkost.

Kako očistiti začepljeno uho

Manjak cinka, magnezijuma i omega-3 masnih kiselina, takođe može izazvati pojačano lučenje ušne masti, stoga treba više pažnje posvetiti namirnicama koje ih sadrže.

Neki od znakova i simptoma prevelike akumulacije voska jesu bol u ušima, osećaj da je uvo puno, neugodan osećaj u ušima, zujanje u ušima (tinitus), privremen gubitak sluha i nelagodan svrab.

Postoje jednostavni prirodni lekovi pomoću kojih možete jednostavno otčepiti začepljeno uho od cerumena i uspešno ćete ukloniti stvrdnutu masnoću iz ušiju, ali se ne smeju nikako primenjivati u slučaju probušene bubne opne.

Začepljene uši kod prehlade

Sezonske virusne infekcije koje ne zalečimo kako treba, česti boravci u prostorijama u kojima se puši i ima prašine takođe mogu uzrokovati sabijanje cerumena. Dodajmo ovome i fizičke predispozicije, kakva je i zakrivljenosti ušnog kanala, usled kojeg nam ušna mast ostaje sabijena i manje je prohodna.

Začepljeno uho kod prehlade je veoma često kod dece, a celu stvar dodatno pojačava i neptavilno čišćenje ušiju pamučnim štapičima. Mnogi roditelji upravo u ovome greše, jer samo dodatno potiskuju nataloženi cerumen i na taj način još više pogoršavaju postojeće simptome.

Hidrogen za ispiranje ušiju kako se koristi?

Hidrogen-peroksid je odlično sredstvo za uklanjanje nataložene masti u ušima. Zbog toga što je penušav, lako uklanja ušni vosak i svaku prljavštinu iz ušnog kanala.

Ako imate začepljeno uho pomoć vam je svakako potrebna, evo kako da pripremite pomenuti recept:

  • Pomešajte jednake količine troprocentnog hidrogen-peroksida i vode, pa nakapajte u zapušeno uvo. Ostavite da rastvor malo odstoji, a onda nagnite glavu na suprotnu stranu da iscedite sav nakupljeni višak.

Čišćenje uha hidrogenom je dokazano delotvorno.

Nezaobilazna soda bikarbona elimniniše nataloženu ušnu mast

Soda bikarbona je veoma efikasno prirodno sredstvo protiv viška ušnog voska. Stoga ako imate cerumen u uhu koji vam zadaje probleme uradite sledeće:

Pomešajte jednu četvrtinu kašičice sode bikarbone sa dve kašičice vode. Nagnite glavu u stranu i pipetom nakapajte nekoliko kapi rastvora u začepljeno uho. Sačekajte dobrih 10 minuta, a potom polako špricem sipajte toplu vodu. Nagnite glavu u suprotnu stranu da iscedite višak rastvora i rastvorenog voska. Uho očistite mekom, čistom krpicom.

Kako očistiti uho od cerumena glicerinom

  • Nagnite glavu u stranu i pipetom sipajte tri do pet kapi glicerina u uho. Začepite uho komadićem vate, i ostavite da glicerin u njemu deluje nekoliko sati. Uklonite čep od vate i nežno isperite uho toplom vodom. Nagnite glavu na suprotnu stranu, kako bi se voda potpuno ocedila.

Nežno osušite spoljni deo ušne školjke peškirom ili fenom i vaše začepljeno uho će se ubrzo otčepiti.

Kako otčepiti uvo slanom vodom i sirćetom

Slana voda je najbolje sredstvo za uklanjanje ušne masti jer omekšava nagomilani vosak.

Rastvorite kašičicu morske soli u pola šolje tople vode, a zatim rastvor nakapajte u začepljeno uho (nagnite glavu tako da je zapušeno uvo okrenuto nagore). Ostanite u tom položaju tri do pet minuta, a potom se nagnite u suprotnom smeru kako bi se sva suvišna voda iscedila iz uha.

Takođe, za sabijeni cerumen u uhu pomaže rastvor alkohola i sirćeta. Alkohol će poslužiti kao agens i ispariti na niskoj temperaturi, dok će se sirce boriti protiv bakterija i gljivica, i time sprečiti infekcije ušiju.

  • Jednostavno pomešajte jednake količine alkohola i sirćeta, pa natopite komadić vate i lagano nakapajte u začepljeno uho. Sačekajte nekoliko minuta, a potom nagnite glavu u suprotnu stranu, kako bi se iz uha odstranio rastvor i ostaci usne masti. Iz spoljašnjeg dela uha štapićem iščistite preostali vosak.

Za začepljeno uho maslinovo ulje je odličan izbor

Višak ušne masti takode možete ukloniti i pomoću maslinovog ulja, jer ono omekšava cerumen u uhu, pa ga je lakše izvaditi. Uz to, njegova antispetička svojstva smanjiće rizik od potencijalnih infekcija.

Maslinovo ulje najpre blago zagrejte, a zatim 3-5 kapi nakapajte u začepljeno uho. Ostavite da odstoji 10 minuta kako bi ušna mast omekšala. Nagnite glavu u stranu i uklonite ulje i vosak štapićima za uši.

Kako otpušiti uvo – dodatni saveti

  1. Ni jednu tečnost nemojte naglo prskati u vaše uši  jer to može oštetiti unutrašnje uho i bubnu opnu.
  2. Ne sipajte vrelo ulje u uši jer može oštetiti kožu unutar njih ili bubnu opnu, i uzrokovati ozbiljnu infekciju.
  3. Ne koristite štapiće za uši da uklonite nagomilan vosak, jer tako možete još dublje potisnuti sabijenu smolu unutar ušnog kanala.
  4.  Ne čistite uši suviše cesto ili suviše grubo, jer ćete time sami doprineti da vam se cerumen u uhu češće javlja i pravi probleme.

Ukoliko često imate začepljeno uho nakon kupanja, ili vas dugo muči nakon preležane prehlade, isprobajte neke od predloženih recepata, te potpuno izbacite štapiće za čišćenje ušiju iz upotrebe.

Članak Začepljeno uho od cerumena kako se leči je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Kako napraviti prirodni dezodorans u spreju i stiku

$
0
0

Recept za najbolji prirodni dezodorans bez aluminijuma

Ne treba da trošite novac na skupe i štetne kozmetičke proizvode prepune hemikalija, napravite prirodni dezodorans kod kuće sasvim jednostavno. Njegov učinak biće daleko bolji od onih koje možete kupiti u prodavnicama, eliminisaćete neugodne mirise, što nam je svima i glavni cilj, a što je najbolje, svaki domaći preparat možete napraviti po svom ukusu i prilagoditi ga svojim potrebama.

U nastavku članka saznajte kako deluju prirodni dezodoransi na naše telo, po čemu se razlikuju od antiperspiranata i zašto ih svi toliko hvale i oberučke preporučuju.

Eliminišite neugodne mirise sodom bikarbonom i lavandom

Napravite rastvor lavande i ruzmarina u maslinovom ulju. Ako nemate te sastojke umesto maslinovog možete koristiti eterično ulje lavande ili čajevca. Bitno je da nađete biljku koja blago dezifinkuje i fino miriše, poput ove dve.

Sastojci:

1 decilitar maslinovog ulja(u ulju se rastvara lavanda i ruzmarin)
3 kašike sode bikarbone
3 kašike gustina
malo prirodnog pčelinjeg voska (5 -10 grama).

Kako napraviti prirodni dezodorans u stiku od lavande?

Uberite lavandine cvetove i dobro ih prosušite, dok ruzmarinove listiće možete upotrebiti sveže. Sve zajedno držite na suncu u malinovom ulju. Dobićete izvrsno mirišljavo ulje (macerat) koje koristite za izradu dezodoransa. Miris je vrlo osvežavajući. Procedite decilitar dobijenog ulja i blago ga zagrejte da biste otopili malu  količinu voska.

Nakon njegovog otapanja pridodajte mu sodu bikarbonu i gustin. To je kukuruzni skrob koji kupujemo za zgrušnjavanje variva i umaka. Prespite u dozu i  to je to.

Soda bikarbona i lavanda deluju blago dezinfikujuće. Gustin služi za upijanje, maslinovo ulje i vosak neguju kožu, a ruzmarin uz lavandu divno miriše.

Napravite domaći preparat po vašem ukusu

Da bi prirodni dezodorans u potpunosti zasenio štetne kupovne, koristite sodu bikarbonu, kukuruzni skrob, maslinovo ili kokosovo ulje. Iskombinujte od sastojaka po sopstvenom ukusu.

Dodaci koji će povećati efikasnost vašeg preparata iz kućne radinosti su:

  • Vitamin E (služi kao konzervas, a najpogodnije je da iscedite kapsulu E vitamina),
  • Eterična  ulja (neka deluju antimikrobno – bakterije su te koje izazivaju smrad posle znojenja) poput sandalovine, lavande, limuna, ulja cimeta, karanfilića i timjana deluju  odlično, ali mogu da izazovu osetljivost.
  • Cinkova pasta (može se kupiti u svakoj apoteci, a sadrži 25 procenata cink -oksida, puder i vazelin, ima izuzetno  antimikrobno delovanje – pomaže kod akni, osipa i zarastanja rana. Pošto nam svima nedostaje ovog minerala, dobro će doći mali dodatak apsorbovanog dezodoransa.

najbolji prirodni dezodorans od sode bikarbone

Jednostavno u glatkoj metalnoj ili keramičkoj posudi pomešajte:

1/4 šolje sode bikarbone bez aluminijuma
1/2 šolje gustina za kuvanje
2 supene kašike maslinovog ili kokosovog ulja
2-3 kapi E vitamina (ulje)
eterična ulja ( čajevac,limun ili nim ulje)
8 kapi lavande
3 kapi sandalovine
do 10 cm cinkove paste

Sve dobro promešajte i pripazite da vam smesa ne ispadne previše retka. Što je gušća to ju je teže razmazati, a upravo je to poželjno za dobar prirodni dezodorans iz  kućne radinosti, jer će biti efikasniji.

Pazite da ne dodajete više od par kapi navedenih eteričnih ulja. Ukoliko vam se javi peckanje ispod pazuha ili crvenilo, tada  smanjite količinu sode bikarbone – prilagodite razmeru sa skrobom od 1 prema 2 ili čak 1 prema 6.

Ovaj prirodni dezodorans bez aluminijuma vas neće osloboditi znojenja, normalno ćete se znojiti, ali više neće biti neprijatnog mirisa.

Šta je hamamelis i kako se koristi?

Kod izrade prirodnih preaparata protiv znojenja hamamelis se pokazao kao odlično pomoćno sredstvo i svi ga toplo preporučuju. Kako mnogi još uvek ne znaju o čemi se radi, daćemo objašnjenje u narednih par redova teksta.

Hamamelis virginiana je grm koji potiče iz Severne Amerike. Njegovu koru i listove koristili su severnoamerički indijanci još od davnina za obnavljanje kože od raznih oštećenja, jačanje mikrocirkulacije, kod varikoznih vena, hemoroida, muskulaturnog  reumatizma i neuralgija, a sve se više upotrebljava i danas.

U Nemačkoj je hamamelis krema odobrena za korišćenje u većem broju preparata za povrede na koži, lokalne upale i mukozne membrane, hemoroide i vene. Deluje umirujuće na kožu, smanjuje crvenilo, učvršćuje je i osvežava.

Da biste napravili stvarno dobar prirodni dezodorans, obavezno koristite ovaj sastojak, on deluje protivupalno, steže tkivo i uspešno zaustavlja krvarenje.

Naročito je popularna hamamelis krema za hemoroide, sredstvo protiv modrica, otoka, kod manjih povreda, čak u losionima za oči i brojnim kremama za umirenje.

Kako se pravi kvalitetan aromaterapijski preparat

Potrebni su vam sledeći sastojci:

60 ml destilovanog hamamelisa
10 kapi ekstrakta semenki grejpfruta
10 kapi eteričnog ulja čempresa
10 kapi eteričnog ulja lavande

Pomešajte navedene sastojke u maloj bočici sa raspršivačem i dobro promućkajte pre upotrebe. Poprskajte pazuh prema potrebi. Eterična ulja čempresa i lavande s ekstraktom semenki grejpfruta zaustaviće razmnožavanje bakterija, dok hamamelis odlično skuplja tkivo, stoga je ovaj prirodni dezodorans odličan izbor.

Domaći dezodorans bez aluminijuma od grejpfruta i lavande

Sastojci:

60 ml destilovanog hamamelisa
10 kapi ekstrakta grejpfrutovih semenki
10 kapi eteričnog lavandinog ulja
10 kapi eteričnog ulja grejpfruta

Dobro pomešajte sastojke u maloj bočici s raspršivačem i što bolje promućkajte pre upotrebe. Ovaj prirodni dezodorans u spreju koristite po potrebi. Eterična ulja lavande i grejpfruta su lagani i osvežavajući za vašu kožu, dok semenke deluju antibakterijski i eliminišu neprijatan miris.

Domaći puder za telo protiv neugodnih mirisa

Aru prah (koren) i kozmetička glina uspešno će upiti znoj sa kože i toplo se preporučuju. Mešavina žalfije, lavande i eteričnog ulja pačulija neutralizuje bakterije  koje izazivaju neprijatan miris, što ovaj puder za telo čini posebnim.

Potrebmo:

50 g aru korena
2 kašike bele gline (kozmetičke)
7 kapi eteričnog ulja lavande
5 kapi eteričnog ulja žalfije
2 kapi eteričnog ulja pačulija

Pomešajte aru koren i kozmetičku belu glinu, dodajte im eterična ulja i to kap po kap u puder mešajući prstima. Držite ga u dobro zatvorenoj posudi nekoliko dana, da ga prožmu mirisi eteričnih ulja. Koristite ga onoliko često koliko želite.

Prirodni dezodorans od lavande i majčine dušice

Evo još jednog odličnog domaćeg preparata, majčina dušica, žalfija, lavanda i limunova kora čine osvežavajući prirodni dezodorans. Jabukovo sirće uništava bakterije, dok za hamamelis već znamo da blago skuplja tkivo.

Potrebni sastojci:

2 kašike sušene majčine dušice
2 kašike sušene žalfije
2 kašike osušene lavande
1 puna kašika naseckane limunove kore
250 ml destilovanog hamamelisa
2 supene kašike jabukovog sirćeta

Postupak pripreme recepta:

Ostavite majčinu dušicu, lavandu, žalfiju sa limunovom korom u destilovanom hamamelisu nedelju dana. Procedite tečnost i uspite je u čistu bočicu sa raspršivačem.  Dodajte jabukovo sirće i sve zajedno dobro promućkajte. Slobodno koristite kao prirodni dezodorans u spreju, koliko želite.

Žalfija neutrališe neugodne mirise ispod pazuha

Sastojci:

60 ml destilovanog hamamelisa
30 ml biljnog ekstrakta žalfije(s osnovom alkohola)
10 kapi ekstrakta semenki grejpfruta
10 kapi eteričnog žalfijinog ulja
5 kapi eteričnog ulja pačulija

Biljka žalfija skuplja tkivo i uspešno smanjuje znojenje. Hamamelis hladi i čisti kožu, dok je ekstakt semenki grejpfruta odličan borac protiv bakterija. Pačuli je u kombinaciji sa žalfijom dokazano delotvoran prirodni dezodorans.

Šta su antiperspiranti i da li su štetni?

Za razliku od domaćih dezodoranasa, antiperspiranti deluju na smanjenje znojenja, jer sužavaju pore znojnica i blokiraju određene kanale samih znojnih žlezda. Oni često u sebi sadrže aluminijum, koju ume da uzrokuje iritacije i crvenilo kože u području pazuha.

Sve od kozmetike što nanesemo, a pogotovo kupovni dezodoransi sa aluminijumom koje koristimo svaki dan, apsorbuju se na našu kožu i u krvotok vrlo brzo. Pripazite ako koristite antiperspirant u spreju da ga greškom ne udahnete, jer u većim količinama on može da izazove čak i ozbiljnije oštećenje pluća.

Većina takvih preparata koji  se za ovu namenu koriste su antipespiranti i sadrže aluminijum, parabene, SLS (natrijum lauril sulfat) i druge štetne sastojke.

Aluminijum se često povezuje sa  Alchajmerovom bolešću i rakom dojke. Stoga, uvek dobro pročitajte deklaracije na svoj kozmetici, i ni u kom slučaju nemojte davati maloj deci da koriste bilo šta od toga, osim ako je prirodno i provereno.

Prirodni dezodorans od sode bikarbone, lavande i kokosovog ulja je daleko bolji i zdraviji izbor, on ne smanjuje znojenje i nije štetan, njegova osnovna namena je neutralisanje neprijatnih mirisa.

Članak Kako napraviti prirodni dezodorans u spreju i stiku je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Mušmula voće kao lek za dobro zdravlje

$
0
0

Kako se koristi mušmula kao lek 

Mušmula, voće zanimljivog naziva koje je poznato još kao i divlja kruščica, uzgaja se širom Evrope više od 3000 godina. Iako je u pitanju biljka čiji su plodovi ukusni, ali i ujedno i lekoviti, a koja je svoje mesto našla čak i u Šekspirovom najpoznatijem romanu o Romeu i Juliji,u poslednje vreme se stiče utisak kao da su ljudi zaboravili na nju. Razlog tome je što moderni način života nesumnjivo nameće nove standarde u pogledu ishrane, kao i samog lečenja korišćenjem sintetičkih proizvoda i preparata.

Sa druge strane, mušmulu možete da koristite i kao lek ali i kao deo svakodnevne ishrane. Kako je u pitanju biljka koja uspeva i na našim prostorima, sigurno ćete biti zainteresovani i za njeno uzgajanje pa će pronaći mesto i u vašem dvorištu. U nastavku ovog teksta predstavićemo vam ovu voćku, dati smernice za njeno sađenje i održavanje, kao i koja su lekovita svojstva mušmule i nekoliko recepata koji će vas dodatno zainteresovati za ovu neobičnu biljku.

Uzgoj, sadnja i rasprostranjenost divlje kruščice

Kada su u pitanju mušmule latinski naziv Mespilus germanica, one u našim krajevima mogu da se uzgajaju kao ukrasno drveće koje početkom leta daju plodove braon boje koji po izgledu podsećaju na šipak. Ova biljka uspeva na zemljištu koje se redovno đubri i navodnjava, a što se temperaturnih uslova tiče najviše joj pogoduje topao vazduh uz umerenu izloženost sunčevim zracima. Pošto su joj lišće i cvetovi prilično osetljivi na udare vetra, najbolje je da mušmulu uzgajate na mestima koja su prirodno zaklonjena.

Stablo može da poraste oko 2 metra u visinu, mada često se dešava da nekontrolisano izraste i do 7 metara. Zbog toga ih uzgajivači redovno održavaju pa ove stabljike mogu da podsećaju na žbunove. Sadnja mušmule može da se vrši od novembra do marta meseca, a ako se odlučite da posadite više od jedne sadnice, trebalo bi da razmak između svake bude barem 5 do 6 metara kako bi mogle normalno da razviju svoje krošnje. Ukoliko želite da vetar ne ošteti vaše mlade stabljike, uz svaku od njih možete da zabodete kočić i blago ga privežete konopcem kako bi imalo stabilnost i čvrstinu.

mušmula kao lek

Tokom marta meseca potrebno je da se obavi đubrenje zemljišta, a možete koristiti i humus ili kompost. Održavanje adekvatne vlažnosti je od suštinskog značaja da bi mušmula pravilno rasla, napredovala i davala dobar plod. Zbog toga je neophodno da tokom letnjih meseci, kada su česte pojave sušnih perioda, redovno zalivate i navodnjavate vaš voćnjak. Ovaj postupak ponavljajte prve četiri godine, a nakon toga možete da prestanete jer tada svako stablo ima dobro razvijen koren koji seže duboko u zemlju i na taj način crpi vodu iz zemljišta.

Plodove možete da berete krajem oktobra ili početkom novembra, odnosno sve dok se počnu da se javljaju jutarnji mrazevi. Berba mušmula stoga treba da se obavlja dok je još suv period, a sam plod može da se konzumira kao svež, kao kuvan u vidu džema ili kao liker.

Lekovita svojstva i zdravstvene prednosti mušmule

Mušmula biljka ne sadrži previše hranljivih materija kao drugo voće, ali njihova koncentracija je više nego dovoljna da se to povoljno odrazi na naše zdravlje. Tako, na primer, obiluje kombinacijom vitamina A, C i kompleksom vitamina B1 i B2.

Kada su u pitanju ostala lekovita svojstva mušmule, ona sadrži dosta proteina, tanina, pektina, prirodnih organskih kiselina uz nizak nivo ugljenih hidrata. Što se minerala tiče, bogata je kalijumom, kalcijumom, magnezijumom i gvožđem, tako da sa sigurnošću možemo reći da ćete svakodnevnom konzumacijom ovog voća vašem telu dati neophodnu dozu materija koje će vam obezbediti vitalnost i ojačati vaš imunitet.

Imajući u vidu sve lekovite prednosti, potrebno je da znate da je ona svojevrstan medikament koji se sve više koristi u alternativnoj medicini. Još u doba Starog Rima je bilo poznato da ovaj sladak plod smiruje stomak i uklanja sve tegobe u samom želucu. Danas se mušmula kao lek koristi i protiv problema sa varenjem, pa može da se smatra prirodnim diuretikom i laksativom i kao takvu je možete jesti kako biste regulisali rad creva.

Osobama koje imaju problema sa jetrom i  bubrezima savetuje se da redovno konzumiraju ovo voće. Naime, mušmula zdravlje ovih organa unapređuje tako što obezbeđuje bolju hidrataciju, kao i detoksikaciju celog tela. Time omogućava da se kroz urin eliminišu svi otrovi iz organizma, ujedno se smanjuje nivo holesterola u krvi što veoma povoljno utiče na celokupno zdravstveno stanje.

Čaj od mušmule je dobar za muškarce

Čaj od mušmule je koristan i preporučuje se da ga dva puta dnevno piju oni žele da reše problem kao što je vrtoglavica, infekcija usne duplje i grla, a veoma je efikasan i za lečenje impotencije kod muškaraca.

Nevolje koje uzrokuje krvarenje desni lako mogu da budu izbegnute ukoliko nekoliko puta dnevno budete ispirali usta ovim napitkom, a na isti način ćete sebi na prirodan način obezbediti svež i prijatan dah.

Pošto mušmula biljka sadrži kalorije u zanemarljivo malim količinama, sasvim je bezbedna za konzumaciju ukoliko se pridržavate neke od dijeta. Osim toga, zbog svojih lekovitih svojstava i niske koncentracije ugljenih hidrata, veoma je pogodna za dijabetičare, pa im se često i preporučuje.

Kako pripremiti lekoviti čaj

Za pripremu ovog lekovitog napitka potrebno vam je nekoliko sitno iseckanih svežih mušmula. Njih prelijte sa 2 dl vruće vode, poklopite i ostavite da odstoji oko sat vremena. Nakon toga ga procedite, a kao takvog ga možete piti dva do tri puta dnevno, jer će čaj od mušmule izuzetno blagotvorno deluje na vaš organizam.

Najbolji recepti sa mušmulom

Ovo voće je veoma ukusno i kao takvo može da se konzumira sveže, a neretko se može pronaći i u vidu soka, čaja, ali i marmelade i likera. U bilo kom obliku da je jedete i unosite u organizam, bićete sigurni da ste svom telu obezbedili kvalitetan izvor lekovitih materija i minerala. U nastavku ćemo vam dati nekoliko predloga kako da u kućnoj radinosti pripremite ove domaće i zdrave proizvode.

Napravite fenomenalni džem 

Za početak, sigurno ste zainteresovani za to kako se pravi džem od mušmula koji je nekad bio sastavni deo starinskih domaćinstava. Za pripremu ove domaće poslastice potrebno vam je:

1 kg mušmula
1 kg meda
0,7 l vode

Vodu prokuvajte u šerpi i dodajte u nju med. Mešajte dok se ne sjedini, a očišćene mušmule potom ubacite u lonac i kuvajte 50 minuta do sat vremena, uz neprestano mešanje. Nakon toga, prespite vruć džem od mušmula u staklene tegle i dobro ih zatvorite i odložite na hladno mesto. Već sutradan možete da jedete ovaj ukusan i zdrav domaći pekmez.

Liker od mušmula recept

Za pripremu ovog domaćeg likera, potrebno vam je:

250 gr mušmula
2 dl vode
130 gr žutog šećera
5 dl 40% vinjaka

Mušmule operite i potom im odsecite peteljke, a nakon toga ih cele ubacite u staklenu bocu koja ima široko grlo. U loncu prokuvajte vodu i šećer i ostavite da se malo ohladi. Posle toga, sipajte smesu u flašu preko voćki i potom dodajte i vinjak. Potom zatvorite bocu i ceo sadržaj dobro promućkajte.

Ovako pripremljen liker od mušmula potrebno je da protresete svakog dana i da ga ostavite da odstoji oko dve nedelje na sobnoj temperaturi. Nakon toga procedite ga kroz tanku gazu i prespite u drugu bocu.

Članak Mušmula voće kao lek za dobro zdravlje je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Miso supa je izvor zdravlja i vitalnosti

$
0
0

Kako se pravi miso supa i zašto je dobra

Miso supa i pasta, fermentisani proizvodi od soje, vekovima se na Dalekom istoku koriste u ishrani i smatraju se najzdravijim namirnicama. Koristili su se kao narodni lek za loše varenje, za regulisanje kiseline u želucu, jačanje libida, kao i za suzbijanje crevnih infekcija.

Takođe, ovi proizvodi od soje upotrebljavali su se u terapiji kod malignih oboljenja. Krajem dvadesetog veka, studije su potvrdile njihovu reputaciju. Samo kašičica fermentisane paste od soje može pomoći u prevenciji različitih oboljenja, ali i u njihovom lečenju.

Kakav je sastav namirnice i kako se upotrebljava

Sastojci u misou, uz jedinstven postupak njegove dvostruke fermentacije, pretvaraju ovaj proizvod od soje u moćno sredstvo za borbu s najtežim oboljenjima, naoročito ukoliko se napravi kvalitetna miso pasta. Makrobiotika je imala važnu ulogu u popularisanju ove namirnice širom sveta.

Doktor Sinizičir Akizuki, koji je bio direktor Departmana interne medicine u Bolnici Sv. Franje u Nagasakiju tokom Drugog svetskog rata, godinama je lečio pacijente od posledica radijacije usled atomskog bombardovanja japanskih gradova 1945. godine. Pacijente i osoblje držao je na strogoj dijeti u koju je kao obavezna bila lekovita supa od misoa.

Iako su se njegovi pacijenti zatekli u neposrednoj blizini mesta udara atomske bombe, teže posledice radijacije kod njih se nikad nisu ispoljile, za razliku od ostalih ljudi. Doktor Akizuki smatrao je daje upravo miso supa zaslužna za to.

Godine 1972. istraživači su otkrili da i miso pasta sadrži dipikolinsku kiselinu, alkaloid koji vezuje teške metale – poput radioaktivnog stroncijuma – i potpomaže njihovo izlučivanje iz organizma. Ovo otkriće potvrdilo je Akizukijevu teoriju da miso pruža zaštitu od posledica radijacije.

Još jači dokaz stigao je 1989. godine, zahvaljujući istraživanju profesora Akihira Ita iz Laboratorije atomske radioaktivnosti Univerziteta u Hirošimi. Nekoliko godina ranije, tačnije – u aprilu 1986, dogodila se najgora svetska nuklearna katastrofa, prilikom eksplozije u nuklearnoj elektrani u Černobilju, u nekadašnjem Sovjetskom Savezu, a današnjoj Ukrajini. Evropske zemlje uvezle su ogromnu količinu ovog začina iz Japana kako bi njime nahranile svoje stanovništvo i zaštitile ga od radijacije – najviše se upotrebljavala miso supa.

Ovo je podstaklo profesora Ita da sprovede studije o tome kako miso pasta deluje na ozračene pacove. Jedna grupa pacova jela je hranu koja je sadržala i ovu namirnicu, dok druga grupa nije. Pacovi koji je nisu jeli  imali su 100 do 200 odsto veći rizik od raka jetre od onih što su dobijali miso.

Šta kažu istraživanja i studije o ovom začinu

Velike, dugoročne studije na ljudima sprovedene u Japanu šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka prve su upozorile istraživače na zdravstvene prednosti misoa. Jedna od ovih studija, u kojoj je učestvovalo 250.OOO muškaraca i žena, pokazala je da je među onima koji su svakodnevno jeli miso supu bilo manje slučajeva obolevanja od kancera, srčanih i cerebrovaskularnih bolesti, ciroze jetre i čira na dvanaestopalačnom crevu.

Krajem osamdesetih godina prošlog veka tim medicinskih istraživača s japanskog Univerziteta Tohoku otkrio je da miso pasta sadrži etil-estar, masnu kiselinu koja nastaje u procesu fermentacije i deluje kao antimutagen. Istraživači su otkrili da etil-estar u ovom začinu nastaje samo tokom fermentacije, te da male količine koje se unesu u organizam preko miso supe – mogu poništiti štetno dejstvo nikotina i mutagena izgorelog mesa.

Druga studija na ljudima koju je sproveo Univerzitet Alabama u Birmingemu uporedila je učestalost raka dojke medu prvom generacijom Japanki koje su imigrirale na Havaje s njegovom učestalošću kod narednih generacija. Studija je pokazala daje učestalost karcinoma bila 40 odsto manja među prvom generacijom, kod kojih se upotrebljavala redovno miso supa u ishrani.

Teorija istraživača jeste daje tipična japanska ishrana, u kojoj ne nezaobolazna miso supa, kao i nato, soja-sos i druga hrana od fermentisane soje,  najvećim delom zaslužna za manju učestalost kancera u prvoj generaciji.

Rezultati druge studije, koja je obuhvatila preko 20.000 Japanki, objavljeni su u u junu mesecu  2003. godine. Prema tim rezultatima, što se miso supa i pasta više konzumiraju, to više štite od raka dojke.

Za grupu koja je dnevno jela tri činije miso supe rizik od raka dojke bio je niži za 40 odsto. Zaključak upravo te studije bio je da svakodnevnim konzumiranjem miso supe i izoflavona dolazi do smanjenog rizika od raka dojke.

Zaustavlja širenje ćelija raka

Devedesetih godina prošlog veka jedno opširno istraživanje koje je obuhvatilo stanovnike Japana, Kine i Singapura – ukazalo je na to daje miso pasta neverovatno koristna za zdravlje. Pokazalo se da osobe koje ga redovno konzumiraju imaju manje šanse da obole od nekoliko vrsta kancera, uključujući rak bubrega, materice, jajnika i prostate.

Naučnici smatraju daje za to zaslužan biljni izoflavon genistein (moćan antikancerogeni agens), kojim je ovaj fermentisani proizvod od soje izuzetno bogat.

Prema članku Nacionalnog instituta za onkologiju i istraživanju Dečje univerzitetske bolnice u Hajdelbergu, genistein dvojako deluje protiv ćelija raka. Smanjuje sposobnost malignih ćelija da formiraju nove krvne sudove (proces poznat kao angiogeneza), a takođe napada ćelijski mehanizam reprodukcije. Bez rastuće zalihe
krvi ili sposobnosti da prave nove ćelije, kancerozne ćelije smanjuju se i odumiru.

Genistein takode sprečava rast ćelija raka, aktivirajući gene povezane s kancerom. On, na primer, usporava aktivnost određenih enzima koje stvaraju onkogeni, to jest geni koji pokreću razvoj određenih vrsta raka.

Neutrališe štetno dejstvo slobodnih radikala

Antioksidansi, koje sadrži miso supa uspešno neutrališu štetne slobodne radikale u organizmu, i veoma su važni u borbi s bolestima i znakovima starenja, kao i u jačanju organizma. Zagađenje vazduha, radijacija koja potiče od televizora i računara, narkotici, alkohol, loša ishrana, hemikalije, stres  – sve to stvara slobodne radikale, koji napadaju ćelijske strukture organizma.

Naime, kako im fali jedan elektron, oni ga kradu od zdravih molekula, zbog čega se stvara još više slobodnih radikala u organizmu. Štetan rezultat može biti degenerativno oboljenje, bakterijske i virusne infekcije te ubrzano starenje.

Veoma je važno da naš organizam proizvodi dovoljno antioksidansa kako bi se oslobodio slobodnih radikala. Miso supa je takođe odličan izvor antioksidansa, medu kojim se ističe vitamin E, kao i saponina – biljnih jedinjenja nalik holesterolu, te melanoidina – tamnog pigmenta od koga potiče boja zrelijeg misoa.

U studiji Tokijskog univerziteta u kojoj su učestvovale Japanke – naučnici su antioksidansna svojstva misoa pripisali njegovom tamnom pigmentu. A u studiji japanskog Univerziteta Šizuoka identinkovani su daidzein i alfa- tokoferol kao aktivni antioksidansi u misou.

Još jedna japanska studija identinkovala je moćnu antioksidansnu supstancu u kodži (koji) komponenti misoa. Druge supstance koje nastaju tokom fermentacije takode štite od štete sto je nanose slobodni radikali.

Osnovni recept za miso supu

Neophodni sastojci:

voda (4 šolje)

miso pasta ( trećina šolje)

3 iseckana praziluka

morske alge (wakame, nori) – 1 supena kašika

tofu 200 grama (gledajte da bude mekši i naseckan na sitne kockice)

soja sos

pola kafene kašičice susamovog ulja (po izboru)

ostalo povrće – takođe po vašem izboru

možete dodati i gljive šitake.

Kako se miso supa priprema:

Pustite vodu da dobro prokuva, pa u nju  najpre izručite morske alge, pustite da se krčkaju dobrih 5 minuta.  Nije na odmet da ih prethodno natopite desetak minuta u šolju sa hladnom vodom, pa tek onda da ih stavite u šerpu. Nakon toga snizite temperaturu i polako jedan za drugim dodavajte i ostale navedene sastojke. Ukoliko ste planirali ubaciti i dosta povrća, najbolje je da ga prethodno zasebno skuvate, njemu ne treba duže od petnaestak minuta, na samom kraju se dodaje miso pasta u tom slučaju.  Najbolje je da kada nju dodajete, voda ne vri jer će lekoviti začin u tom slučaju izgubiti svoj ukus.miso supa za zdravlje

Trudite se da voda ne proključa, zatim skinite sa vatre i jelo je spremno. Sada kada znate kako se pravi miso supa, preporuka je da je uvek poslužujete toplu i dodajte sa vrha malo naseckanog lišća peršuna.

Zašto se miso supa preporučuje ženama

Naučnici veruju da genistein i fitoestrogeni, koje soja sadrži, mogu biti delotvorni u slučaju hormonskih i nehormonskih kancera te se upravo zbog toga miso supa ženama najviše preporučuje.

Zahvaljujući tome što imaju sličnu molekularnu strukturu kao i ljudski estrogeni, fitoestrogeni mogu delovati na dva načina. Mogu blokirati dejstvo prevelike količine estrogena, ublažavajući određene simptome, poput onih povezanih s predmenstrualnim sindromom (PMS).

Pored toga, kada je nivo estrogena nizak – kao na primer u menopauzi – sojini fitoestrogeni vezuju se za slobodne receptore estrogena i pomažu ublažavanju simptoma poput promena raspoloženja i valunga . Visok nivo estrogena tako je povezan s rakom dojke, jajnika, materice i  kancerom grlića materice. Budući da blokiraju apsorpciju estrogena, genistein i drugi izoflavoni mogu sprečiti razvoj ovih hormonski izazvanih kancera.

Sredinom devedesetih, Nacionalni institut za onkologiju preporučio je miso začin i druge namirnice od soje kao zaštitu od raka dojke, budući da sadrže izoflavone. Uz to, jela od soje i izoflavoni poboljšavaju moždane funkcije, stabilizuju nivo šećera u krvi te štite od osteoartritisa.

Veliko interesovanje za izoflavone rezultovalo je masovnom pojavom prirodnih i sintetičkih suplemenata genisteina na tržištu. Upravo su miso supa i pasta najbolji prirodni izvori ove masne kiseline.

Članak Miso supa je izvor zdravlja i vitalnosti je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Kako napraviti sok od nara recept za zdravlje

$
0
0

Matični sok od nara kao lek

Nar se svrstava u najstarija poznata voća na svetu koje ima jako puno korisnih svojstava za ljudski organizam. Sok od nara se stoga pije kako bi se smanjio rizik od nastanka Alchajmerove bolesti, za bolji rad srca, potenciju kod muškaraca i drugo…

Bobice svežeg nara u svom sastavu imaju elagitanine, flavonoide, punicalagine, vitamin B5, vitamin C i kalcijum. Ako malo bolje istražite ove sastojke, videćete da su jako korisne i jako bitne za zdravlje čoveka. Latinski naziv ovog voća je Punica granatum i kao što smo rekli, čovečanstvu je ono već odavno poznato. Iako je sok od nara jedan od najčešćih oblika u kome se koristi on može da bude i u obliku semenki i ulja.

Lekovitost nara poznata od davnina

Kako smo već nabrojali bitne sastojke ovog blagotvornog voća, treba reći još i to, da ono na samo 100 miligrama sadrži 16 procenata od preporučene dnevne doze vitamina C.

Dakle, ako redovno pijete prirodni sok od nara, ili uzimate njegove semenke, ne morate brinuti o dnevnom unosu C vitamina.

Zahvaljujući fitohemikalijama koje takođe ulaze u njegov sastav, postiže se odlično održavanje koštane mase – što je veoma značajno za obolele od osteoporoze.

Za razliku od njih, punicalagini čine nar kao lek za srce i krvne žile. Isto tako, ovo blagotvorno voće smanjuje krvni pritisak i holesterol. Još može da se koristi kao prevencija kod raka prostate, dojke, debelog creva i brojnih drugih teških oboljenja i maligniteta.

Naučno je dokazano da samo jedna čaša ovog neverovatnog soka tokom dana može da ima puno jače antioksidantno dejstvo od čaše domaćeg crnog vina ili zelenog čaja.

U prodavnicama se može pronaći i ekstrat nara koji ima 10 puta snažnije dejstvo od samog ceđenog napitka. Za jačanje imuniteta domaći sok od nara je odličan ukoliko se pije do dva decilitra dnevno (vodite računa da napitak bude svež).

Ukoliko se pitate sadrži li nar kalorije i u kojoj količini, iznenadiće vas činjenica da se u 100 grama voća nalazi svega 83 kcal, što ga čini pogodnim napitkom kod pojedinih dijeta.

Kako napraviti sirup od nara kod kuće

Za pripremu soka od nara potrebne su vam bobice i šećer. Potrudite se da ih dobro očistite pre nego što krenete sa pripremom (misli se na tragove kore ili žute opne koja može da se nađe u plodu).

Jednom kada ih detaljno očistite, stavite ih u posudu zajedno sa šećerom na nekom umereno hladnom mestu da odstoje jedan dan, odnosno 24h.

Potrudite se da što češće mešate sok dok stoji ovako (ne mnogo često, ali recimo 5 do 10 puta). Isto tako, kada budete mešali sadržaj bitno je da što bolje izgnječite nar kako bi pustio dragoceni sok. Posle 24h primetićete da se šećer potpuno istopio i izmešao sa sokom.

kako se pravi sok od nara recept

Kada završite sa ovom fazom, onda sledi druga. U toj drugoj fazi pripremite secko (može i blender) i ceo sadržaj koji ste pripremili sipajte i dobro sameljite. Ako ste sve ovo dobro odradili onda ćete na kraju dobiti tečnu i glatku strukturu soka.

Treba još spomenuti da se na kraju ovakve pripreme dobija sirup od nara koji se kasnije rastvara sa vodom (po želji) i time dobija sok od nara.

Kako očistiti nar bez puno muke

Ovo je često pitanje na brojnim portalima zdrave ishrane, koje muči mnoge, a samo čišćenje nara nije toliko komplikovano kako se mnogima čini.

Naš vam je savet da skinete koru tako što je ogulite ili možete jednostavno da ga izbušite kašikom i izvadite zrna.

Kako se jede nar? Savetujemo vam da jedete samo zrele plodove. Oni su jako crvene boje i vrlo su sočni. Neki ljudi praktikuju da jedu nar voće uz jogurt što je, moramo priznati, daleko ukusnije. Njegov ukus je sličan onom koji imaju borovnice.

Postoje i razne cediljke koje se mogu kupiti redovno u supermarketima ili poručiti na internetu. Uglavnom se koriste i za ceđenje grejpfruta, limuna, pomarandže itd. Ovo je dobra stvar ako planirate da češće pripremate sok od nara kod vaše kuće.

Preporučuje se upotreba soka i ploda ovog voća tokom drugog stanja, jer pozitivno utiče na bebin rast i razvoj (naročito njenog mozga). Upravo zbog ovoga nar u trudnoći je itekako koristan i poželjan.

Sa druge strane kod muškaraca se sok od nara koristi  kao lek za prostatu (sirup smanjuje rizik od nastanka karcinoma) tako i za libido, ali i pomaže kod manjih problema sa erekcijom. Poboljšava kvalitet sperme i plodnost kod jačeg pola.

Kako se pravi čaj od kore nara

Prirodni sok od nara jeste jedan od najpopularnijih recepta vezanih za ovo voće, ali se i ostali jako često koriste i traže, među njih se svakako svrstava i blagi čaj od nara, evo kako da ga napravite.

  • Za pripremu su vam potrebne kore nara. U toplu šolju staviti 10 do 12 g suvih kora nara i preliti ih sa 200 ml ključale vode. To sve lepo prekriti tacnom. Posle 20 do 30 minuta čaj može da se pije. Inače, veoma se često koristi čaj od kore nara za lečenje dijareje, salmoneloze i dizenterije.

Liker od nara je odličan izbor

Domaći liker od ovog voća je idealan užitak za zimske dane. Za njegovu pripremu su vam potrebni sledeći sastojci:

7 komada zrelih mogranja,

1 kora limuna,

pola kilograma šećera,

7 decilitra lozove rakije,

1 štapić cimeta,

3 decilitra vode.

Priprema recepta: Prvo očistite nar, i to detaljno od ljuski i membrana, zatim semenke usitnite što više kako bi što više soka izašlo. Nakon toga pažljivo ogulite koru limuna (pritom vodite računa da limun nije prskan).

U teglu koju ste prethodno dobro oprali stavite semenke nara, koru limuna, rakiju i štapić cimeta. U to ulijte rakiju i zaklopite. To tako treba da odstoji 3 nedelje. Potrudite se da svakog dana protresete teglu.

Čuvajte je na tamnom mestu jer zraci sunca mogu da unište crvenu boju po kojoj je liker od nara i karakterističan.

Posle 3 nedelje ocedite sve kroz čistu gazu. Liker vratite u teglu a ostatak bacite. Sada trebate pola kg šećera da lepo rastopite u vodi na laganoj vatri. Tako dobijeni sirup ostaviti da se ohladi.

Sada njega dodajte u teglu sa likerom i ostavite još 4 do 5 nedelje na tamnom mestu. Nakon završetka liker može da se pije, ukoliko niste ljubitelj alkohola, naša preporuka je svakako matični sok od nara.

Kako se koristi nar u kulinarstvu

Pripremili smo vam dva odlična kulinarska recepta, evo i prvog:

Grčki jogurt sa narom

Od namirnica su vam potrebne:

1 litra grčkog jogurta (potražite u bolje snabdevenim marketima),

2 kašike meda,

pola kašike vode narandžinog cveta,

1 veliki nar.

Priprema je veoma jednostavna i sastoji se u tome da se svi ovi sastojci lepo izmešaju i serviraju sa listićem mente i integralnim keksima. Veoma prijatnog ukusa – preporučujemo !

Lagana salata od nara i šargarepe

Sastojci:

2 šolje narendane šargarepe,

očišćena i oguljena jabuka na kockice,

kašika limunovog soka,

2 kašike meda,

četvrtina šolje sa grožđicama,

pola šolje semenki od nara.

Jabuke i šargarepe stavite u posudu i prelijte sokom od limuna pa zatim promešajte. Med i grožđice izmešajte  i dodajte im semenke nara. Sada sve to sjediniti i promešati. Uz domaći sok od nara, svakako vam preporučujemo i ovu ukusnu salatu.

Gde kupiti nar i koja je cena

Kao što smo već spomenuli na početku teksta, ovo voće se može pronaći u gotovo svim marketima, a cena mu se kreće oko 120 dinara po kilogramu. Naravno, ona dosta varira od perioda godine, ali se uglavnom kreće od 120 – 150 dinara po kg, s obzirom na to za šta je sve dobar nar, ova cena svakako nije previsoka.

Ukoliko ne planirate da sami pripremate sok od nara, onda obratite pažnju pri kupovini. Gledajte da uzimate od nekog proverenog proizvođača kao što je Nectar i dr.

Uvek detaljno čitajte deklaracije na poleđini, da biste utvrdili poreklo i sam sastav proizvoda kojeg planirate da pazarite.

Iskustva većine ljudi koji su koristili voće nar u ishrani su pozitivna. Muškarci koji su mesecima pili samo čašu napitka dnevno, imaju manje problema sa erekcijom, stoga se može zaključiti da on deluje kao prirodna vijagra.

Naveli smo u tekstu, da se sok od nara koristi za prevenciju i lečenje raznih oboljenja, tako da vam svakako savetujemo da probate i koristite ovo voće, kad god vam se ukaže prilika.

Članak Kako napraviti sok od nara recept za zdravlje je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Ječmena trava kao lek iskustva i uzgoj

$
0
0

Ječmena trava ima moćne zelene listiće

Odavno je već poznato da je zrno ječma od neprocenjivog značaja za održavanje optimalnog zdravlja ljudi – bogato je biljnim vlaknima, obara holesterol i pospešuje rast digestivnog trakta. Međutim, savremena istraživanja sve više ukazuju na lekovitu moć koju ima mlada ječmena trava.

Otkriveno je da su mladi listići ove biljke, Hordeum vulgar, toliko bogati mikronutrijentima, mineralima, amino kiselinama, faktorima rasta i vitaminima, da se sok od ječmene trave, dobijen od prvih listića koji izbijaju iz zemlje, sada već smatra fenomenalnim suplementom izuzetno visoke nutritivne vrednosti, sa snažnim preventivnim dejstvom. U nastavku članka saznajte puno više o njemu…

Biljka ječam kao lek od davnina

Da su mladi zeleni listovi ječma izuzetno lekoviti, utvrdili su Japanci pre nekoliko decenija, koji su zahvaljujući istraživanjiiima profesora – Jošihedea Hagivare, otkrili da ječmena trava predstavlja koncentrat aktivnih supstanci, istih onih kojima pribegavamo da bi smo poboljšali našu ishranu i zaštititili zdravlje.

Da budemo iskreni, blagotvorno dejstvo prvo je ustanovljeno na kravama – one koje su brestili svežu travu na poljima ječma davale su više mleka, bolje su se osećale i manje su se razboljevale, a mleko i za njihove mladunce bilo je mnogo hranljivije. Neko se već tada sigurno zapitao“ kako do toga doći“ i da li je mlada ječmena trava toliko delotvorona.

Kako je trava postala hrana?

Da, upravo je ječam zajedno sa krupnikom, apotom i pšenicom, protagonista neolitske poljoprivredne revolucije do koje se došlo pre oko 10 do 12 hiljada godina. U jednom trenutku na području „plodnog polumeseca“ kao i Tibeta i Kine žene i muškarci su počeli da uzgajaju neke vrste žitarica među kojima je i ječmena trava imala značajno mesto.

Bilo je to veliko otkriće, budući da su njihove semenke bile odlična hrana, davale su energiju i mogle su se čuvati u ambarima kako bi se konzumirale i tokom zime. Počele su da služe i za pripremu hleba, koji do tad nije postojao u ljudskoj ishrani.

Drevne civilizacije koristile su ječam u ishrani

Da je ječmena trava lekovita i zdrava znali su i američki indijanci, koji su se hranili ne samo zrnom pšenice, već i ovom mladom biljčicom – izuzetno lekovitom, koristeći je i za lečenje brojnih tegoba.

Dokaz da to nije slučajno pokazuje činjenica da su isto činili Kinezi iz čuvene dinastije Ming. Za njih su ti mladi lističi predstavljali okrepljujući lek, koji se veoma cenio.

Istorija je veoma duga, mogli bi smo spomenuti i uzgajivače s američkog Srednjeg zapada, koji su dvadesetih godina prošlog veka bili svedoci povećane proizvodnje jaja od kokoški, što su se hranile travom žitarica. Naročito značajno mesto imala je ječmena trava u ishrani živine, jer su upravo zbog nje koke živele duže i davale više .

Pa zar vam je potrebno još razloga da biste je uvrstili u svoju ishranu – verujemo da svako ko živi zdravo, itekako treba da isproba sok od ječmene trave.

Takođe, njene listiće možete stavljati u omiljenu salatu ili ih koristiti za pripremu pomenutog lekovitog zelenog soka. Ječmena trava se može jednostavno uzgajati kod kuće, a ako želite možete to učiniti i na terasi, u saksijama. Dovoljno je samo da zasadite seme i prinosa će biti.

Uzgoj ječmene trave nije previše zahtevan

Ječam se lako uzgaja, postoje razne vrste ove žitarice među kojima i ona od koje se pravi pivo. Ječmena trava, kao i pšenična može da se uzgaja u vrtu, ispred kuće, veoma jednostavno. Pre svega treba nabaviti odgovarajuće seme. Malo se više angažujte i potrudite i sigurno da ćete ga pronaći.

U roku od sedam do deset dana kako ste ga posadili, ugledaćete prve zelene listove. Evo i kako da to učinite:

  • Seme ječma se prvo potopi 12 sati. Nakon toga se baca prva voda i ispere sa novom dva puta dan, uz izlaganje svetlosti. Videćete da će posle dva ili tri dana ova žitarica početi da klija. Kada se to dogodi stavite semenku na organsku crnicu ili kompost i zalivajte, sklanjajući ga od sunca naredna dva-tri dana sve dok se ne pojave prvi mladi listići.

Iako niste stručni, slobodno eksperimentišite (niko se nije naučen rodio ). Da bi ječmena trava fino rodila, to u velikoj meri zavisi i od samog semena, kao i od klimatskih uslova. Nemojte da se razočarate, ako prvi „usev“ ne ispadne kako treba – i to se dešava mnogima, budite uporni pa probajte ponovo.

Za više detalja preporučujemo vam knjigu Barbare Simonson „Ječmena trava, zdrav napitak“ (Nove Tehnike).

Sok od ječmene trave kao lek

Evo šta su naučne studije pokazale u vezi sa prvim listićima ječma, koji se beru odmah nakon klijanja. Od kojih se pravi izuzetno lekoviti sok.ječmena trava sok

Mladi listići protiv starenja

Da bi se usporilo starenje, navodno treba uzimati hormon rasta. Mi vam to ne preporučujemo, osim ako ne poznajete nekog lekara specijalistu, koji bi vam iz opravdanih razloga prepisao ovakvu terapiju. Bolje je odmah krenuti sa fitkokompleksima koje u velikoj meri sadrže pšenična i ječmena trava. One su bogate supstancama koje mogu podstaći hipofizu da proizvede ovaj hormon na prirodniji i sigurniji način.

Dobra za detoksikaciju organizma

Ječmena trava pripada namirnicama koje pomažu u izbacivanju toksina. Profesor Hagivara je pokazao da ovaj kompleks razgrađuje pesticide, hemijske aditive i konzervanse u namirnicama. Do toga dolazi pre svega zahvaljujući enzimima zastupljenim u listićima.

Izvanredni prirodni antioksidans

Ječmena trava sadrži moćnu mešavinu antioksidanasa. Istraživanja su pokazala da je sok izuzetno bogat ovim jedinjenjima.

Efikasan protiv upala 

Sok od ječmene trave sadrži važne protivupalne supstance, kao što su superoksid dismutaza (enzim) i hlorofil. Dokazano je da pomaže i u slučaju hroničnog zapaljenja pankreasa.

Dobra za vegane

Poznato je da ječmena trava sadrži osam izvanrednih esencijalnih amino-kiselina, koje naš organizam samostalno nije u stanju da sintetizuje. Ako je organskog porekla, može sadržati i veću količinu vitamina b12. Ova biljka sintetizuje B vitamin iz bakterija u zemljištu, ako ga zasipamo pesticidima, sterilišemo zemlju.

Iskustva sa ječmenom travom su pozitivna

Ova nežna biljčica ima snažno lekovito dejstvo: bogata je hranljivim materijama, čisti krv, snižava holesterol i usporava starenje, te u mnogočemu može biti korisna za vaše zdravlje.

Iskustva sa sokom od ječmene trave su više nego dobra i ovom prilikom podelićemo sa vama jedan jednostavan recept..

Za brzi zeleni sok od ječmene trave, vrhunski multivitaminski napitak, neće vam biti potrebno mnogo vremena, a sastojake već imate u svom domaćinstvu.

Potrebno je:

2 osrednje jabuke,

2 pomorandže,

ječmena trava u prahu (1 kafena kašičica).

Iscedite jabuke sa pomorandžama zajedno u sokovniku, te na kraju u njega umešajte ječmenu travu..

Recept za Hipokratov čaj od ječma 

Na kraju ćemo se podsetiti čuvenog Hipokratovog čaja, koji potvrđuje zdrava svojstva ječma. Ovaj čaj se tradicionalno pripisuje poznatom grčkom lekaru, mada nema dokaza da je zaista njegov – verovatno je još stariji nekoliko vekova. Reč je o odvarku od zrna ječma.

Oko 40 zrna stavi se u litar vode da prokuva. Ostavi se na vatri 30 minuta, zatim se procedi i popiju se tri do četiri šolje ove tečnosti dnevno. Smatra se okrepljujućim napitkom koji deluje protiv upala i pospešuje varenje, a čaj od ječma preporučuje se i u periodu oporavka.

Kao što vidite ječam i ječmena trava imaju široku primrnu u fitoterapiji, bilo da se koriste u obliku čaja ili soka.

NAPOMENA: Danas se može pronaći u biljnim apotekama sa veganskim programima i ječmena trava u prahu, te se kupuje već kao gotov proizvod.

Cene su raznolike i nisu za svačiji džep, naime 100 grama košta od 1600 – 1900 rsd. Pre nego se upustite u kupovinu, dobro se raspitajte oko proizvoda i samog proizvođača. Pronađite iskustva ljudi na brojnim internet portalima i forumima koji se bave alternativnom medicinom.

Članak Ječmena trava kao lek iskustva i uzgoj je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info


Kako se sprema sočivo za zdravlje

$
0
0

Crveno sočivo u ishrani

Sočivo je biljka koja se po starim običajima, koristila kao obavezan deo novogodišnje i božićne trpeze, jer se verovalo da donosi sreću i novac tokom cele godine. Mnogi je zovu leća, a naziv na latinskom je Lensculinaris. Iako nam uskoro dolaze praznici, ovu namirnicu treba konzumirati i nakon njih, jer će vam sigurno doneti pravo bogatstvo za vaše zdravlje. Ono se uzgaja u vidu više sorti koje se razlikuju po boji, i to kao žuto, smeđe, crveno, zeleno i crno.

Moderan način života je, na žalost, potisnuo ovu biljku ih jelovnika savremenog čoveka. Međutim, zbog svojih bogatih nutritivnih vrednosti, a pre svega zbog proteina, u poslednje vreme se polako vraća njegova popularnost. Sigurno ćete biti prijatno iznenađeni i koristićete sočivo u ishrani, posebno kad saznate koja su njegova lekovita svojstva, kao i na koje načine možete da ga spremate kao jelo.

Kakav je sastav sočiva i zašto je dobro

Veruje se da se ova izuzetna biljka prvobitno uzgajala u Aziji, pošto su se tamo jela od sočiva itekako zastupljena i to kao deo tradicionalnih, ali i današnjih trpeza. Postepeno se proširila po Evropi i Africi, a posle i po američkom kontinentu nakon migracije naroda. Danas je jedan od glavnih komercijalnih i izvoznih proizvoda Indije, Turske, Kanade i Kine.

Pošto je u pitanju mahunarka, ova biljka rađa mahune od kojih svaka sadrži jedno ili dva zrna. Ona su obično okrugla, a kao što smo već rekli javljaju se u više boja, od kojih su najzastupljenije zeleno, crno i crveno.

Svima njima su zajednički sastav i nutritivne vrednosti, a ukoliko vas zanima da li sočivo sadrži kalorije, obradovaće vas činjenica da u jednoj kašičici ima svega 14 kcal, što je zaista zanemarljivo malo, te ovu namirnicu ćini idealnom ukoliko planirate dijetu. 

Takođe, veoma važna informacija koja će ići u korist svima onima koji brinu o svojoj liniji jeste da su ova zrna pravi bogati izvor lako probavljivih vlakana, koja povoljno utiču na varenje i daju osećaj sitosti.

Pored toga, crveno sočivo sadrži i velike količine bakra, fosfora i mangana, a pored njih u značajnoj meri zastupljeni su i gvožđe, cink i kalijum. Osim što obiluje proteinima, svako zrno je prava mala lekovita doza vitamina B1 i B6.

Lekovita svojstva leće su brojna

Pošto smo vas upoznali sa osnovnim činjenicama, sigurno će vas zanimati koja su lekovita svojstva sočiva. Visoka hranljiva vrednost ove mahunarke zapravo je pokazatelj da je ovo zdrava namirnica koja će vam biti od pomoći kada je u pitanju prevencija, ali i lečenje mnogih čestih bolesti današnjice.

Snižava holesterol 

Koliko je dobro sočivo za zdravlje govori činjenica da ono provereno snižava nivo holesterola u krvi. Zahvaljujući tome, ujedno pomaže pri uklanjanju rizika od srčanih oboljenja, kao i moždanog udara, a vaše arterije će biti zdrave, elastične i zaštićene od sužavanja.

Pomaže srcu i prevenira kardiovaskularne tegobe

Od davnina je poznato da oni koji jedu hranu bogatu vlaknima imaju veoma male šanse da obole od kardiovaskularnih bolesti. Obzirom da je sočivo za srce jedan od najboljih saveznika u borbi protiv oboljenja koja mogu da naškode ovom vitalnom organu, preporučuje se da ga jedu i zdravi, a posebno i oni koji su već imali zdravstvenih problema. Magnezijum iz ovih zrna će vam pomoći da poboljšate krvotok, a sama krv će biti bogatija kiseonikom.

Odlično za mršavljenje i bolju probavu

Pošto vam je već poznato da sadrži kalorije u izuzetno malim količinama, ali i da je u njemu prisutna velika količina vlakana, možemo reći da je crveno sočivo jedna od boljih dijetetskih namirnica. Pomoćiće vam da oslabite i rešite se suvišnih kilograma, daće vam osećaj sitosti i omogućiti bolje varenje hrane. Zajedno sa tim, eliminisaćete svaki rizik od dobijanja sindroma iritabilnog creva, a uspešno ćete se osloboditi i problema sa zatvorom.

Stabilizuje nivo šećera u krvi

Ukoliko ga budete konzumirali redovno, vlakna koja su pogodna za probavu pomoćiće vam da se u vašim crevima, kao i u organizmu, bolje transportuju ugljeni hidrati. Samim tim, sočivo za dijabetičare predstavlja sjajan izbor, jer stabilizuje nivo šećera u krvi, pa se preporučuje i osobama koje imaju insulinsku rezistenciju i hipoglikemiju.

Efikasno protiv anemije

Kako je bogato gvožđem, ono je pravi izbor kada je u pitanju borba protiv malokrvnosti. Naročito se preporučuju crvena zrna ove biljke za decu koja su najviše podložna ovom zdravstvenom problemu, kao i za žene tokom menstrualnog ciklusa. U ovim slučajevima, najbolje je da se pripremi čorba od sočiva koja će organizmu dati neophodnu količinu gvožđa.

Kako spremiti sočivo kod kuće

Pošto je u pitanju biljka od čijih zrna se od davnina pripremaju različita jela, tako se od zemlje do zemlje razlikuju načini korišćenja sočiva. Iako u Srbiji nije toliko zastupljeno, zanimljivo da se u Grčkoj rado jede umesto pasulja. Stoga uvek možete probati da zamenite ove dve mahunarke i da se sami uverite koliko je ovo zanimljiva, ukusna i zdrava namirnica.

Narodi u Aziji ga rado jedu, jer nema jaku aromu. Pošto lako upija ukuse iz začina, veoma je zastupljena upotreba sočiva u Indiji, gde ga kombinuju zajedno sa pirinčem. Popularno je i među vegetarijancima, koji ga rado koriste umesto soje, pa tako od njega prave zdrave i ukusne pljeskavice.

Generalno pravilo kada je u pitanju način kako se sprema sočivo jeste da se pre samog kuvanja ono potopi u vodu preko noći i ostavi da tako odstoji do jutra. Ovo se preporučuje kako biste izbegli nadimanje, jer poput pasulja ono sadrži opnu koja treba da omekša kako ne bi došlo do pojave gasova.

U zavisnosti koje jelo želite da pripremite, ova zrna se kuvaju različito. Tako, ukoliko ste se odlučiti za čorbu onda treba da provedu oko pola sata u ključaloj vodi, a ako je vaš izbor salata od sočiva, onda će i 15 minuta biti sasvim dovoljno.

zašto je crveno sočivo dobro

Najbolji recepti za jela od sočiva

Slede tri odlična recepta, u kojima se sočivo priprema na različite načine, ali je svaki ponaosob vrlo interesantan i verujemo da će vam se dopasti..

Fenomenalna čorba od sočiva 

Od sastojaka za ovo jelo potrebno vam je:

1 glavica crnog luka
kašika lista od celera
peršunov list
3 šargarepe
500 ml soka od paradajza
1 kašika suncokretovog ulja
300 g sočiva
so, biber i mlevena paprika po želji

Kako se priprema čorba sa sočivom?

Najpre uzmite zrna sočiva i dobro ih operite, a zatim ih prokuvajte oko deset minuta u dosta vode. Potom, kao i kod pasulja, ovu vodu prospite. Zatim sitno iseckajte crni luk i propržite ga na ulju. Dodajte na kolute isečenu šargarepu i nakon toga ubacite i sočivo da se proprži oko minut uz mešanje. Dodajte so, biber i mlevenu papriku po sopstvenoj želji i ukusu. Ukoliko volite pikantnije čorbe, možete da dodate i ljutu papriku. Sve ovo zajedno pržite još oko 5 minuta, nakon toga dodajte sok od paradajza i malo manje od 1 l vode.

Ostavite poklopljeno da se kuva na umerenoj vatri oko pola sata, odnosno dok ne primetite da je sočivo skuvano. Možete na kraju da dodate i malo jabukovog sirćeta, a pri služenju čorba od sočiva se sjajno slaže i sa kiselim mlekom i pavlakom.

Lagano varivo od sočiva

Za pripremu ovog jela biće vam potrebno:

glavica crnog luka
2 kašike suncokretovog ulja
300 g šargarepe
300 g sočiva
kašičica aleve paprike
3 crvene paprike
šaka ovsenih pahuljica
čen belog luka
malo bibera i đumbira
kašičica soli
peršunov list

Priprema recepta:

Kao i kod prethodnog jela, potrebno je oprati zrna sočiva, zatim ih prelijte vodom i ostavite da odstoji sat vremena. Za to vreme uzmite glavicu crnog luka i sitno ga iseckajte. Podgrejte ulje i ubacite luk i pržite dok ne porumeni. Potom ubacite alevu papriku, na kolutove iseckanu šargarepu i promešajte. Sočivo iscedite i ubacite ga zajedno sa ovsenim pahuljicama, a sve prelijte sa dve šolje vode.

Tri paprike prepecite u tiganju ili na ringli i ubacite ih u šerpu. Jelo kuvajte 20 minuta, a vodu dodavajte po potrebi. Neposredno pred kraj dodajte sitno iseckani beli luk, biber, đumbir, so i peršunov list i ostavite još nekoliko minuta da se kuva. Ukoliko volite gušće varivo od sočiva, smanjite količinu vode.

Napravite ćufte od sočiva

Za pripremanje ovog ukusnog i zanimljivog jela potrebno je:

200 g sočiva
100 g trapista
tikvica
glavica crnog luka
3 čena belog luka
1 jaje
50 ml maslinovog ulja
6 kašika prezle
peršun
so, biber i slatka pavlaka po želji

Sočivo operite i ubacite u dosta vode da se kuva oko 20 minuta. Za to vreme narendajte sir i tikvicu, a posebno iseckajte crni luk na kockice. Kada je kuvanje sočiva gotovo procedite i prebacite ga u duboku posudu da se ohladi. Ubacite sve sastojke i izmešajte, a potom dodajte i jaje, maslinovo ulje, prezlu, peršunov list i začinite po sopstvenoj želji koristeći so, biber i slatku pavlaku.

Dobro izmešajte da bi se stvorila jednaka masa, a onda vlažnim rukama pravite ćufte koje ćete posle uvaljati u kukuruzno brašno i prezlu. Podgrejte ulje u tiganju i pecite ih sve dok ne porumene. Zatim ih izvadite da se iscede. Navedena količina je dovoljna za 24 ćufte manjih dimenzija.

Gde kupiti leću i koja je cena?

Ukoliko su vam se svidela jela od sočiva koja smo vam predložili, sigurno ste zainteresovani za kupovinu ove hranljive i zdrave namirnice.

Kod nas su najviše u prodaji dostupna sočiva crvene boje, koja su odličan izbor za vas i vašu porodicu, a njihova cena je oko 180 dinara za pakovanje od 200 grama.

Naravno, uvek je moguće da ga kupite i u količini koja vama najviše odgovara i to na rinfuzi, a u tom slučaju cena je nešto niža. Osim u većim marketima,  crveno sočivo, kao i sva druga možete kupiti i u prodavnicama zdrave hrane, a u poslednje vreme dostupno je i za kupovinu putem interneta.

Sočivo u ishrani koristi se još od kamenog doba, smanjuje rizik od pojave karcinoma debelog creva, jer nerastvorljiva vlakna pospešuju varenje i skraćuje vreme zadržavanja hrane u digestivnom traktu. Takođe je bogato vitaminom B, kao i velikom količinom ugljenih hidrata, te predstavlja energetski vrednu namirnicu. Zbog svog složenog sastava i biljnih vlakana koje sadrži, ugljeni hidrati nakon obroka postepeno odlaze u krvotok. Sprečava napade hipoglikemije, dugo održava sitost i energiju.

Izaziva li neka neželjena dejstva

Prevelika i prekomerna upotreba sočiva može da ima neke loše posledice, a najčešća je osećaj nadutosti stomaka. Ozbiljnije nuspojave sočivo može da izazove u vidu problema sa radom bubrega, kao i sa povećanim nivoom kalijuma u organizmu.

Napominjemo i da se sočivo u ishrani ne preporučuje osobama koje ispoljavaju alergijske reakcije na mahunaste plodove i biljke, kao što su pasulj i kikiriki.

Članak Kako se sprema sočivo za zdravlje je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Ren kao lek za sinuse i pluća

$
0
0

Kako se koristi ren kao lek 

Ren kao lek ima svoje mesto u tradicionalnoj medicini već stotinama godina. Ovo je moćna i ukusna biljka koja blagotvorno deluje na ceo organizam, a naročito na sinuse, pluća, jetru i želudac. Osim toga, povoljno utiče i na krvni pritisak, probavu, poboljšava rad srca i štiti nerve od oštećenja, naročito kod odojčadi.

Naši preci su veoma dobro znali da mogu da ga koriste protiv bolova u zglobovima i mišićima, tako što su ga sekli na kolutove i vezivali za bolno mesto. U staroj Grčkoj bio je popularan, jer su smatrali da je jak afrodizijak, a listove su kuvali i jeli za potrebe jačanja imuniteta. Ova zeljasta višegodišnja biljka je korisna za vas na mnogo načina, a ukoliko želite da se uverite koliko je delotvoran ren kao lek , u nastavku teksta ćemo vas bolje upoznati sa ovim ljutim borcem za vaše zdravlje.

Lekovita svojstva rena su brojna

Ovaj specifična biljka (Armoraciarusticana) pripada porodici Brassicaceae, pa stoga je usko povezana sa kupusom, rotkvicama i brokolijem. Koren rena se pretežno koristi u ishrani, mada nikako ne treba zapostavljati ni zaboraviti ni njegov list. Vodi poreklo iz istočnih krajeva Evrope i mediteranske regije, odakle se proširio na Ameriku u vreme kolonijalizma.

Najbolje uspeva u relativno hladnim klimatskim uslovima, ali traži i dosta sunčeve svetlosti i energije. Pošto je višegodišnja biljka, veoma je pogodan za ratare, pa je stoga gajenje rena popularno u SAD, Engleskoj, Mađarskoj i Kini koji od njegovog korenja proizvode razne začine, ali ga izvoze i kao svežu namirnicu.  U Japanu je popularan vasabi ren (wassabi) koji ima jači i intenzivniji ukus, kojeg najviše vole ljubitelji ljutih aroma.

Koren rena sadrži mnoga fitohemijska jedinjenja koja mu daju karakterističan ljut ukus i aromu. Ovo svojstvo je značajno, jer je to pokazatelj da ova moćna biljka predstavlja prirodan antioksidans. Njegovo efikasno delovanje najbolje se primećuje kada je vašem organizmu potrebno čišćenje od slobodnih radikala, pa kada god želite sebi da priuštite detoksikaciju i time ojačate imunitet, ren kao lek je najbolji i najsigurniji izbor.

Kada su u pitanju preko potrebni vitamini, u korenu biljke najzastupljeniji je vitamin C kojeg ima 29 mg u 100 grama, što predstavlja čak 41 procentat dnevno preporučenih vrednosti. Zbog toga ren kao lek pomaže ublažavanje i lečenje virusnih infekcija.

Osim toga, bogat je mineralima a najzastupljeniji su natrijum, kalijum, gvožđe, bakar, mangan, cink i magnezijum. Njihova kombinacija garantuje bolje zdravlje vašim kostima, zglobovima, srcu i mišićima.

Ren kao lek za upaljene sinuse

Određene aktivne supstance koje se nalaze u ovoj biljci imaju i antiinflamatorno dejstvo, pa  je stoga lečenje sinusa renom, veoma efikasno. Time ćete eliminisati ne samo bol, već i sam uzrok, jer će efikasno delovati na žarište, tj. na mesto koje je zahvaćeno upalnim procesom. Obzirom na to, rek kao lek je veoma delotvoran kada je u pitanju upala sinusa.

Ukoliko želite da rešite ovaj problem prirodnim putem, podelićemo sa vama na koji način možete da koristite ren za sinuse.

  • Potrebno je da ga izrendate, da ga prelijete sa 2 dl vode i zagrejete na šporetu. Potom sklonite šerpu sa vatre, pokrijte glavu peškirom i inhalirajte isparenja.

Najbolje rezultate ćete postići ukoliko ovo radite svako veče pre spavanja. Za samo pet dana osetićete veliko olakšanje u sinusima, počeće proces čišćenja svih kanala, a eliminisaćete neprijatnost i bolove.

Sa sigurnosti možemo reći da je ren kao lek za sinuse veoma efikasan i blagotvoran i kao takvog ga možete koristiti svaki put kada osetite pomenute zdravstvene tegobe.

Moćni koren protiv upale pluća

Probleme sa disanjem uspešno ćete rešiti čak i ako imate obolela pluća i neprijatne tegobe kao što su bronhitis, astma ili čak upala ovog organa.

Pored prepisane terapije koju ste dobili od vašeg lekara, sebi možete pomoći i ubrzati proces oporavka ukoliko koristite ren kao lek za pluća, evo i na koji način:

Izrendajte malo korena ove biljke, prelijte ga sa 2 dl ključale vode i ostavite da odstoji oko 10 minuta. Ovu tinkturu pijte tri puta dnevno pre jela.

Već za tri dana ćete sigurno očistiti pluća od nagomilanog sekreta, osetićete veliko olakšanje i disaćete normalno.

Koren rena kao prevencija kancera

Postoje i određena saznanja da je ljutkasti koren rena efikasan i u pogledu prevencije raka, pošto sadrži glukozinolat, specifičnu vrstu antioksidansa koji sprečava rast malignih ćelija.

Zahvaljujući ovom svojstvu, on zaustavlja mutacije zdravih ćelija u kancerozne, koje nastaju zbog štetnog delovanja slobodnih radikala koji se mogu nagomilavati u organizmu. Stoga je preporučljivo da jednostavnim dodavanjem ove začinske biljke u ishranu omogućite telu da se oslobodi svih loših materija, a ren kao lek protiv raka omogućiće vam da u značajnoj meri zaštitite sebe od brojnih malignih oboljenja.

Smanjuje rizike od kardiovasklarnih tegoba

Kalijum je jedan od najbitnijih elemenata koji je važan za pravilan rad naših organa, jer reguliše protok krvi i održava elastičnost krvnih sudova. Obzirom da je visoko zastupljen u ovoj biljci, ukoliko ga budete konzumirali redovno smanjićete rizik od dobijanja brojnih bolesti poput ateroskleroze, infarkta, moždanog udara itd.

Stoga se sa sigurnošću može reći da možete koristiti ren kao lek za srce i krvne sudove. Visok nivo kalijuma pomoćiće vam da poboljšate zdravlje ovog vitalnog organa, snizićete krvni pritisak i održati pravilan rad krvotoka.

Olakšava probleme sa obolelim zglobovima

Ren kao lek protiv reume je takođe moguće koristiti i postići sjajne rezultate. Uzmite koren ove biljke, izrendajte i pospite preko njega malo vode i jabukovog sirćeta. Potom skuvajte 2 dl mleka i kad proključa prelijte ga preko prethodno pripremljene smese. Kada primetite da se mleko zgrušava, skinite surutku sa površine, a ostatak pijte svakog dana jednom ili dva puta.

Da li je ren za mršavljenje dobar

Ljubitelji zdravog načina ishrane sigurno će biti oduševljeni činjenicom da ren za mršavljenje predstavlja sjajan izbor, obzirom da sadrži jako malo kalorija (48 kcal) i masti (0,69 g). Obiluje znatnom količinom dijetetskih vlakana, vitamina, minerala i antioksidanasa koji su najbolji saveznici kada je borba protiv suvišnih kilograma u pitanju.

Osim toga, ova biljka se smatra i svojevrsnim diuretikom, jer pospešuje proces probavljanja hrane, eliminiše opstipaciju i pomaže uklanjanje svih štetnih materija iz creva.

Pošto je koren rena bogat i proteinima, preporučuje se svima koji su u potrazi za zdravom i efikasnom dijetom. Naime, zahvaljujući belančevinama koje sadrži, možete koristiti ren za mršavljenje, jer ćete imati osećaj sitosti, izbeći ćete pojavu gladi u kasnim satima, a samim tim svešćete mogućnost prejedanja na minimum. Osim toga, najvažnije je da ćete izgubiti masne naslage, a muskulatura će dobijati sve hranljive sastojke i samim tim nećete oslabiti vaše mišiće.

Podelićemo sa vama veoma efikasan i revolucionaran recept pomoću kojeg ćete iskoristiti ren za mršavljenje. Od sastojaka će vam biti potrebno:

250 grama korena ove biljke
6 limuna
6 kašika meda

Izrendajte ren, a potom uzmite limunove i isecite ih na kriške. Obavezno odstranite semenke i potom ga ubacite u blender. Dodajte izrendan koren rena i izmiksajte ih zajedno. Potom im dodajte i 6 kašika meda i još malo miksujte sve dok ne dobijete ujednačenu smesu. Sipajte je u staklenu teglu i držite u frižideru.

Ovako pripremljen ren i limun za mršavljenje koristite u naredne tri nedelje tako što ćete sva puta dnevno uzimati jednu kašičicu pre jela. Ova efikasna kaša pomoćiće vam da se rešite viška kilograma, a da postiže sjajne rezultate govori i činjenica da ćete dnevno gubiti i do 1 cm naslaga u struku!

Kombinacija sa đumbirom i medom za skidanje kilograma

Ukoliko ste ljubitelj đumbira, koji je još jedan od proverenih saveznika u borbi protiv gojaznosti, sigurno će vas zainteresovati sledeća ukusna kombinacija ove dve biljke. Od sastojaka će vam trebati:

125 gr rena
3 limuna
4 kašike meda
2 kašičice cimeta
1 komad korena đumbira

U blender zajedno ubacite ova dva ukusna korena i izmiksajte ih. Limunove isecite na kriške, očistite od semenki i ubacite ih u smesu i dobro iseckajte u aparatu. Potom dodajte med i cimet, pa ih sve zajedno još malo izmiksajte. Ovako pripremljenu smesu sipajte u staklenu teglu i odložite u frižider.

Ren i đumbir za mršavljenje uzimajte dva puta dnevno pre jela, a za tri nedelje oslabićete čak 8 kg!

ren kao lek za sinuse i pluća

Kako pripremiti ren za zimnicu

Jesen je period kad se pripremaju popularne domaće namirnice koje rado jedemo tokom zime. Ukoliko niste znali, i ovu sjajnu biljku možete iskoristiti i od nje napraviti zdrav i ukusan specijalitet koji ćete voleti. Podelićemo sa vama jednostavan recept kako napraviti ren za zimnicu, a od sastojaka vam je potrebno:

5 kg paradajza (zelenog)
500 g rena
750 g senfa
1 litar ulja
malo soli

Paradajz operite i ubacite u blender kako biste ga samleli. Pripremite jednu gazu i u nju sipajte kašu i sklonite da se cedi 24 sata. Dan posle uzmite koren čuvene ljute biljke i izrendajte ga. Nakon toga ga dodajte u masu od paradajza, zajedno sa senfom i sa malo soli. Sve dobro pomešajte i postepeno dodavajte ulje. Kada dobijete ujednačenu smesu, prespite je u staklene tegle, dobro zatvorite i odložite na mračno i hladno mesto.

Koja je cena rena i kako se čuva

Kada je nabavka ovog korena u pitanju, potrebno je da najpre znate kako izgleda ren koji je svež, stoga obratite pažnju da svaki komad ove namirnice ima karakterističnu bež boju, koja može da varira od svetlijih do tamnijih nijansi. Posebno je bitno da nisu ispucali, jer u suprotnom slučaju možete kupiti primerak koji je počeo da truli.

Kupovinu je najbolje obavljati na pijaci ili u bolje snabdevenim marketima. Kilogram korena ove biljke košta oko 380 dinara.

Ukoliko ga držite u frižideru u dobro zatvorenoj posudi, on u tom slučaju može da se čuva i koristi ren kao lek i do šest meseci, a u slučaju da stoji u zamrzivaču taj period je i do godinu dana.

Ono što je važno jeste da ga prilikom svakog pripremanja ogulite što tanje, pa je najbolje da za ove prilike ne koristite nož već ljuštilicu za krompir. Kada skinete koru u tankim slojevima, ostavite ren da odstoji do sutra, pa tek onda da ga izrendate.

Koja su neželjena dejstva i koliko su česta

Iako ren nuspojave izaziva u izuzetno retkim situacijama, ipak je potrebno imati na umu da prekomerno konzumiranje ove biljke može dovesti do određenih neželjenih efekata.

Najčešće se javljaju problemi sa bubrezima i mokrenjem, jer sadrži dosta natrijuma. Osim toga, neka istraživanja su pokazala da osobe koje imaju nizak nivo lučenja hormona štitaste žlezde mogu da ispolje netoleranciju na ovaj koren, pa stoga savetujemo da se ren kao lek u tom slučaju ne koristi.

Članak Ren kao lek za sinuse i pluća je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Svinjska mast kao lek za pluća i hemoroide

$
0
0

Kako se koristi svinjska mast u lekovite svrhe

Svinjska mast je odavno sastavni deo tradicionalne kuhinje, a u poslednje vreme je nezasluženo zapostavljena jer se pogrešno smatrala nezdravom. Osim što se koristi u kulinarstvu, ona ima svoje posebno mesto u kozmetici, ali i u narodnoj medicini. Istraživanja brojnih medicinskih stručnjaka pokazala su da ovaj domaći proizvod sadrži zasićene masti koje mogu da budu jedan od uzročnika povišenog holesterola. Međutim, činjenica je da ukoliko se konzumira umereno i na odgovarajući način, ima izuzetna lekovita i blagotvorna dejstva na ceo naš organizam. Zbog toga, ovaj prirodni preparat se danas sve više koristi na razne načine.

U skladu sa tim, predstavićemo vam kako može da se koristi svinjska mast kao lek, kako se ona pravi, koji su to domaći kozmetički proizvodi bazirani na njoj, kao i za koje zdravstvene probleme možete da je upotrebite.

Pravljenje svinjske masti kod kuće

Nekada je pravljenje svinjske masti poveravano iskusnim i stručnim ljudima koji su ovaj posao obavljali bez greške. Razlog tome je činjenica da je ovaj prirodni melem predstavljao osnovu svake domaće kuhinje, a korišćen je i kao lek za mnoge boljke.

Ukoliko vas zanima kako se pravi svinjska mast, rećićemo vam da je najvažnije pravilo da ne dozvolite da ona pregori, odnosno da se ne desi da se ona nedovoljno ispeče što bi dovelo do njenog kvarenja.

Priprema ovog domaćeg proizvoda vrši se tako što se stvrdnuta slanina iseče na komade debljine ruke, a koje zatim treba iseći na kockice. Potom se ubacuju u zagrejanu posudu ili kazan u koju je sipana količina vode koja bi pokrila njegovo dno. Potrebno je da se na jakoj vatri meša ova smesa, a zatim da se njen intenzitet smanji čim primetite da kockice slanine počinju da poprimaju žutu boju.

Nakon toga se posuda sklanja sa vatre i ostavlja da se prohladi, a zatim je potrebno da se procedi u posebnu kantu ili lonac. Ostaci slanine koji se nisu istopili mogu da se koriste kao čvarci, od kojih možete napraviti i brojna domaća ukusna jela.

Svinjska mast kao lek je neverovatno dobra za celokupno zdravlje, iako joj se često daje epitet da je štetna za ljudski organizam. Naime, ovaj prirodni melem je najzaslužniji za dugovečan život naših predaka koji su doživeli duboku starost, jer nisu imali zdravstvenih problema kao što je to slučaj danas.

kako se pravi svinjska mast

Upravo zbog svega gore navedenog, sa sigurnošću možemo da kažemo da je svinjska mast kao lek sjajan način za prevenciju srčanih oboljenja, dijabetesa, Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, artritisa, ali i malignih bolesti.

Zašto je dobro koristiti svinjsku mast

Kao što smo već spomenuli, prekomeran unos zasićenih masti kojih ima u ovom proizvodu može da dovede do povišenja holesterola u krvi. To često za posledicu ima pojavu brojnih degenerativnih bolesti, kao i ateroskleroze. Kao alternativno rešenje za svinjsku mast uzet je margarin baziran na biljnim uljima. Slobodno možemo reći da je ovo velika zabluda, pošto on sadrži visok nivo transmasnih kiselina koje su veoma štetne za vaše zdravlje.

Margarin podiže nivo lošeg, a snižavaju dobar holesterol veoma brzo, što dovodi do opasnosti od srčanog udara. Osim toga, obzirom da ovu „zamenu“ za naš domaći proizvod koristimo gotovo svakodnevno, povećavamo i rizik od dobijanja šećerne bolesti, povišenog pritiska, razvoju oboljenja krvnih sudova, a posebno se uvećava mogućnost od prekomerne telesne težine.

Sa druge strane, mast svinjska ne sadrži transmasne kiseline i zbog toga je daleko zdravija od margarina, pa ukoliko se koristi umereno i na pravilan način ona ima pravo blagotvorno dejstvo na vaš organizam.

Za zdrave kosti potreban je kalcijum, a kojeg danas veoma retko unosimo putem hrane. Za one koji su netolerantni na laktozu, pravi izbor je svinjska mast za zglobove i kosti, jer sadrži velike količine vitamina D.

Naime, on ima značajnu ulogu u apsorpciji kalcijuma, pa je korišćenje ovog prirodnog melema veoma važno za zdravlje koštanog tkiva i prevenciju brojnih oboljenja celog skeleta.

Upotreba kod respiratornih infekcija

Kao što ima blagotvorno dejstvo na kosti, tako i na pluća deluje kao pravi prirodan lek. Za lečenje bronhijalne upale može se koristiti i ovaj prirodan melem, koji će problem eliminisati veoma brzo.

  • Svinjska mast kao lek za bronhitis priprema se tako što se u pola litra mleka skuvaju 2-3 lista podbela. Kada proključa, potrebno je dodati kašičicu loja. Ovaj napitak treba piti svako veče pre spavanja i to po jednu šolju.

Kad su deca u pitanju, kod njih je posebno problematičan suv kašalj koji može da dovede do napada gušenja. Da biste to izbegli, pravo rešenje su oblozi od svinjske masti protiv kašlja koji su daleko efikasniji od bilo kojih sirupa.

Potrebno je da uzmete kašičicu loja i stavite je na jednu salvetu da odstoji malo na sobnoj temperaturi. Pre spavanja detetu je stavite na grudi i blago protrljajte, a potom prekrijte krpom ili peškirom koji ste zagrejali.

Već ujutru će doći do izbacivanja nakupljenog sekreta iz pluća, a isti tretman ponovite sve dok ne dođe do potpunog ozdravljenja.

Za rešavanje problema sa sinusima takođe može da se koristi svinjska mast kao lek. Iako su u pitanju bolovi koji nisu bezazleni i koji dovode do konstantnih glavobolja, njihovo eliminisanje je poprilično jednostavno uz pomoć stare narodne kure.

  • Naime, potrebno je da uzmete dve kašike loja i stavite ih u šolju. Potom sipajte vodu, malo promućkajte i zatim je prospite. Ovaj postupak ponovite tačno devet puta, nakon čega je možete staviti u plastičnu posudu ili praznu kutiju od kreme. Uzmite štapić za uši i sa njime nanesite preparat na sam ulaz u nozdrve i potpuno ih zatvorite. Lezite na leđa kako bi svinjska mast kao lek za sinuse počela da deluje i ublažava postojeće tegobe.

Ovaj postupak ponovite nekoliko puta na dan sve dok ne primetite prve znakove poboljšanja. Ova receptura, poznata u narodu i kao „svinjska mast oprana u 9 voda“, primenjuje se od davnina, a naročito je cenjena na našem podneblju.

Kod pripreme ovakvih načina lečenja problema sa plućima i disajnim putevima potrebno je da obratite pažnju na to da li je prisutna povišena telesna temperatura. Potrebno je da najpre rešite ovaj problem, najbolje primenom sirćeta ili listova kupusa, a nakon toga je bezbedno da se koristi svinjska mast kao lek za pluća.

Svinjska mast kao lek za hemoroide i vene

Pojava hemoroida je veoma neprijatna i uzrokovana je najčešće zbog zatvora, odnosno neredovnog pražnjenja creva. Kao posledica javlja se krvarenje iz analnog otvora, što za veliku većinu ljudi predstavlja neugodno iskustvo. Ukoliko ste u potrazi za efikasnim lekom za ovaj zdravstveni problem, svinjska mast za hemoroide sa sigurnošću može da vam pomogne i da donese pozitivne rezultate.

Izbegnite nepotrebne troškove i skupocene kreme koje nisu delotvorne i primenite ovaj prirodan lek:

Uzmite dve kašičice nesoljene svinjske masti  u jednu šolju i operite je u devet voda. Potom je stavite na čistu gazu i pre spavanja je postavite na bolno mesto i ostavite tako preko noći.

Postupak ponavljajte barem dve nedelje, nakon čega ćete sa sigurnošću eliminisati ovaj zdravstveni problem, a svinjska mast protiv hemoroida će vam doneti preko potrebno olakšanje.

Efikasno sredstvo kod proširenih vena

Kada su u pitanju problemi sa proširenim venama, takođe možete koristiti ovaj prirodni melem. Ovaj zdravstveni problem najviše pogađa žene nakon četrdesete godine života, posebno ukoliko se bave poslom koji zahteva da se dugo stoji na nogama.

Bolovi koje prouzrokuju prošireni krvni sudovi veoma su neugodni i teško se leče. Za mnoge je ovo i problem estetske prirode, jer je vidljiv i ostavlja karakteristične tragove.

Da biste pomogli sebi ili nekome ko ima ovaj problem, svinjska mast protiv proširenih vena je siguran i efikasan izbor, evo i kako se pravi:

  • Uzmite pola kilograma loja i sipajte u dublju posudu i operite u devet voda. Možete koristiti mikser kako bi preparat dobio kremastu teksturu. Potom je stavite na vatru da proključa i u tom momentu dodajte dvadesetak cvetova nevena. Sklonite šerpu da se smesa ohladi, najbolje je da odstoji preko noći. Sutradan još jednom stavite na blagu vatru da se blago istopi, a onda sipajte preparat u čiste staklene tegle i odložite u frižider.

Preporučljivo je da se svinjska mast protiv proširenih vena koristi uveče pre spavanja, tako što se bolna područja namažu u tankom sloju. Napominjemo da nije potrebno da masirate noge, već samo da ostavite da koža upije ovaj melem.

Primena u ginekologiji za ženske bolesti

Upala jajnika je veoma ozbiljan zdravstveni problem i potrebno je uvek reagovati odmah,tj. na vreme, kako biste sprečili dalje komplikacije.

Ukoliko se ovo oboljenje ne leči pravilno, za posledicu može da ima bolna krvarenja, a u krajnjem slučaju i neplodnost kod žena. Stoga treba da znate da za što bolje rezultate uz prepisanu terapiju može da se koristi svinjska mast protiv upale jajnika.

Sve što je potrebno jeste da uzmete dve kašičice ovog preparata, operete ga u devet voda i namažete na gazu. Takvu oblogu stavite na donji deo stomaka i ostavite oko sat i po vremena ili preko noći, a postupak ponavljajte sve do ozdravljenja.

Osim toga, ovaj domaći preparat može da se koristi u slučajevima kada se javlja tzv. belo pranje, kao i kod pojave gljivičnih vaginalnih infekcija. U tim prilikama, naš prirodni lek pripremite na već poznat način kroz devet voda i nanesite ga na higijenski uložak ili na tampon.

Svinjska mast kao lek za ženske bolesti poput ovih je veoma efikasna i deluje brzo, stoga se i neretko koristi u ginekologiji. Ovaj postupak slobodno možete ponavljati svaki put, potpuno je bezbedno i bićete zadovoljni učinkovitošću.

Upotreba svinjske masti u kozmetici

Ono što je zanimljivo u svetu kozmetike jeste da svinjska mast kao krema za lice ima mnogo bolje dejstvo nego što je to slučaj sa raznim skupocenim preparatima i pomadama. Pošto ne sadrži nikakve hemikalije, ona je veoma blagotvorna i posebno se preporučuje onima koji imaju problema sa bubuljicama i aknama.

Ukoliko je properete u vodi i nanesete na problematična područja, svinjska mast za lice će vas sigurno oduševiti svojom učinkovitošću. Već posle nekoliko dana primetite povlačenje ovih neprijatnih pojava, a koža će vam biti mekša i sjajnija.

Napravite domaći sapun od svinjske masti za kosu

Problem suve kose često sa sobom donosi ispucale krajeve, svrab temena i pojavu peruti. Ako ste se umorili od traženja odgovarajućeg rešenja koji bi vam pomogao u ovom slučaju, domaći sapun od svinjske masti će joj doneti sjaj, bujnost i lepršavost

Neposredno pre pranja uzmite ovaj prirodni melem i slobodno ga nanesite od temena do krajeva i ostavite da odstoji oko pola sata. Nakon toga isperite kosu toplim čajem od kamilice i potom je tretirajte šamponom koji inače koristite.

Pošto je u pitanju prirodan preparat, svinjska mast za kosu može da se koristi redovno pre svakog pranja, jer neće dovesti do njenog pojačanog mašćenja.

Uspešno uklanja strije i zateže kožu

Nakon porođaja neminovna je pojava strija. Ovi tragovi na koži se ne povlače tako lako, pa kod mnogih žena izazivaju i osećaj neprijatnosti zbog svog izgleda. Ne trebate da očajavate, pošto i za ovaj problem imamo sigurno rešenje.

Svinjska mast protiv strija je delotvorna i nju su koristile i naše bake kako bi svojoj koži u predelu abdomena povratile mekoću i elastičnost.

Upotrebljavajte je svako veče pre spavanja tako što ćete je utrljati na problematična područja. Time će domaća mast protiv strija povratiti koži preko potreban kolagen, a učiniće da bude i bolje hidrirana i elastičnija.

Koja je cena svinjske masti u prodavnicama

Kada je u pitanju njena cena, rećićemo vam samo da je ona veoma pristupačna. Za 1 kg ovog proizvoda potrebno je odvojiti svega 200 dinara, a uvek ga možete kupovati i u većim pakovanjima, jer je tako još jeftinija.

Ono na šta treba da obratite pažnju jeste da li je svinjska mast domaće proizvodnje, odnosno da li u svom sastavu nema nikakve dodate hemikalije. Stoga je možete nabavljati u svim marketima, a najbolje je da kupovinu vršite na pijaci ili u mesarama.

Ukoliko vas zanima da li svinjska mast sadrži kalorije, treba da znate da u 100 grama ima 885 kcal. Ipak, u pitanju je namirnica koja je zdrava za vaše telo, pa ukoliko je koristite u ishrani ona stvara dugotrajan osećaj sitosti i, što je najvažnije, ne goji ako se jede u umerenim količinama. Bezbedno je da je koriste i oni koji drže dijetu ograničenu na 2000 kalorija.

Ovaj zdrav i efikasan proizvod morabiti prisutan u vašoj kuhinji, ali i u kućnoj apoteci i domaćoj kozmetici. Iskoristite sve njegove dobrobiti, jer ćete se sigurno osećati bolje, izgledati lepše, jer svinjska mast kao lek sigurno treba da bude sastavni deo vašeg svakodnevnog života.

Članak Svinjska mast kao lek za pluća i hemoroide je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Kumkvat voće za brže mršavljenje i dobro zdravlje

$
0
0

Zašto se kumkvat voće jede zajedno sa korom

Kumkvat latinskog naziva Fortunella japonica je veoma ukusno, zdravo i zanimljivo voće. Izgledom neodoljivo podseća na mini pomorandžu, ali ima nešto kiseliji ukus. Znatno je sitnije, pa po proporcijama odgovara veličini kivija. Glavna karakteristika ovog ploda je što se, za razliku od drugih sličnih citrusnih biljaka, jede zajedno sa korom koja je prepuna hranljivih materija i veoma korisna za zdravlje.

Ovi mini plodovi su fenomenalan izvor zdravih i hranljivih materija, pa smo sigurni da će zbog toga kumkvat voće postati deo vaše svakodnevne ishrane. U nastavku saznajte više o njemu..

Kako se uzgaja mini pomorandža kod kuće

Kumkvat biljka može da dosegne visinu i do 5 metara, a na svojim granama daje pregršt plodova. Svoje poreklo i korene fortunela vuče iz jugoistočne Azije, odakle su je britanski naučnici doneli u Evropu tek sredinom devetnaestog veka.

Ovo drvo danas raste širom sveta, a za uspešno razmnožavanje kumkvata najviše pogoduju topli klimatski uslovi, stoga ga najviše ima širom Mediterana, ali i u Kaliforniji i na Floridi.

Uzgoj kumkvata je moguć i u našim krajevima (na području Jadrana) jer mu odgovara toplija klima. Optimalne letnje temperature su od 27 do 35 stepeni, dok one zimske ne bi smele da padaju ispod 10-tak. Tokom zime lišće mu opada, a tome dodatno doprinosi jak vetar.

Pri nešto nižim temperaturama mini pomorandža se unosi u sobe i može se uzgajati u većim teglama kod kuće. Trudite se da je izložite svetlosti jer je voli, ali nemojte nikako na direktno sunce.

Ukoliko se uzgaja u posudi, u sobnim uslovima može da izraste i do 3 metra u visinu, stoga povedite računa da mu obezbedite dovoljno mesta i osvetljenog prostora, te ga redovno negujte i održavajte.

Kumkvat voće sazreva tokom zimskih meseci, pa predstavlja sjajan prirodni lek protiv sezonskih bolesti. Njegov prijatno kiseo ukus dovoljno govori o tome koliko je on koristan za vaš organizam, a već posle prvog zalogaja ćete ga sigurno zavoleti.

Sigurno će vas privući svojim neobičnim izgledom, kao i blagotvornim svojstvima. Ovi mali plodovi su pravi izbor za ljubitelje kiselo-slatkih ukusa u jelima i sokovima, pa ih možete koristiti za pripremu istih. U nastavku ćemo vas bolje upoznati sa ovim interesantnim voćem kojeg još zovu i mini pomorandže.

Fortunela kalorije, sastav i nutritivna vrednost

Kada su u pitanju kalorije kumkvat sadrži 71 kcal na 100 grama, što ga svrstava odmah uz grožđe. Međutim, ovo voće je jedan od najboljih izvora fito-hranljivih sastojaka. Pre svega, fortunela sadrži pregršt dijetetskih vlakana koje pogoduju probavnom sistemu. Osim toga, obiluje mineralima, vitaminima i antioksidansima koji čiste organizam od štetnih materija, sprečavajući maligna oboljenja.

Ovo voće je sjajan izbor bakra, gvožđa i kalijuma koji će se pobrinuti da vaše telo normalno funkcioniše tokom celog dana. Pomoći će da svi organi imaju dovoljno kiseonika tako što će bolje distribuirati crvena krvna zrnca. Kalijum će se pobrinuti da vaše srce radi bolje, kao i da krvni pritisak bude u granicama normale.

Kao što smo već napomenuli, kumkvat se jede zajedno sa njegovom korom, što ga razlikuje od drugih citrusa kod kojih je potrebno odstraniti spoljašnji omotač. Razlog tome leži u činjenici da se u njoj nalaze velike količine esencijalnih ulja, vlakana i antioksidanasa. Zbog toga se ove mini pomorandže preporučuju onima koji žele da urade temeljnu detoksikaciju jetre i celog organizma.

Svemu tome dodaćemo i činjenicu da kumkvat voće sadrži znatne količine vitamina, a najzastupljeniji su A, C i E. Njihova kombinacija predstavlja idealan spoj lekovitih materija koje će vaše telo zaštititi od prehlade, gripa i raznih vrsta upala. Osim toga, njihovo snažno dejstvo protiv toksina obezbediće imunitetu dovoljno snage da vas zaštiti od razvoja ozbiljnijih bolesti, kao što su dijabetes, povišeni holesterol i rak debelog creva.

Koje su zdravstvene koristi kumkvata za vaš organizam

Pomaže brže zarastanje rana

Ukoliko vam se dogodi da se povredite, bilo da su u pitanju spoljne rane ili povrede tetiva i ligamenata, savetujemo vam da obavezno konzumirate mini pomorandže zajedno sa korom. Naime, kumkvat voće će zahvaljujući visokoj koncentraciji vitamina C omogućiti ćelijama da se brže dele i time doprineti bržem zarastanju rana.

Osnažuje imunitet i okrepljuje organizam

Osim što velika količina već spomenutog vitamina C pomaže kod povreda, ona je značajna i kada je u pitanju jačanje odbrambenog sistema vašeg organizma. Efikasno će vam pomoći ukoliko želite da se zaštitile od svih bakterijskih i virusnih infekcija i upala. Pošto je dostupno tokom zime, kumkvat voće je idealan saveznik u borbi protiv prehlade i gripa.

Protiv malignih oboljenja

Pošto sadrži dosta antioksidanata, kao što su lutein, karotenoidi i tianin, osobina koja je veoma važna za vaš organizam jeste da se on uspešno bori protiv razvoja tumora. Flavonoidi kojima obiluje kumkvat voće sprečavaju mutacije koje dovode do pojave kancera, a kod već obolelih osoba pomoći će njegov razvoj i dalje širenje.

Za lepšu i zdraviju kožu

Kada govorimo o antioksidansima, trebamo spomenuti i koliko je dobar kumkvat za kožu. Naime, on štiti epiderm i posebno se savetuje da ga konzumirate ukoliko se izlažete sunčevim zracima. On će blokirati štetno UV zračenje i sprečiti oštećenja na koži, a zaštitiće vas i od pojave melanoma. Veoma je efikasan i kad je uklanjanje bora u pitanju, a kod starijih osoba provereno uklanja i staračke pege.

šta je kumkvat voće

Popravlja vid i štiti oči

Lekovitim svojstvima fortunele dodaćemo i činjenicu da kombinacija vitamina A i beta karotena, kojima ovo voće obiluje, veoma povoljno utiču na zdravlje očiju i na sam vid. Ukoliko imate problema sa čulom vida, najbolje rešenje jeste da redovno konzumirate kumkvat voće. Ono će sprečiti sve degenerativne promene, primetićete i značajan napredak i poboljšanje, a ujedno ćete smanjiti rizik od pojave katarakte.

Protiv upale grla i kašlja

Plodovi ove biljke su puni prirodnih kiselina i šećera, a naročito eteričnih ulja. Njihova kombinacija pomaže kod iskašljavanja sekreta iz pluća, veoma lako ga razbija i eliminiše za veoma kratko vreme. Osim toga, zaštitiće sluzokožu grla i odbraniti je od svih virusa i bakterija koji izazivaju upalne procese.

Koristite mini pomorandže za mršavljenje

Ukoliko tražite efikasan i zdrav način da izgubite višak kilograma, mini pomorandža je siguran izbor koji će vas oduševiti. Uključite ga u svoju svakodnevnu ishranu i pomozite vašem telu da se reši viška soli, vode i masnoća. Kumkvat za mršavljenje je delotvorno rešenje, ali imajte na umu da je potrebno da budete i fizički aktivni kako bi postigli najbolje rezultate.

Protiv pojave kamena u bubregu

Kiselina iz ovog voća pomoćiće vam da sprečite rast i razvoj kamena u bubregu. Pripremajte svakog dana sok od kumkvata kako biste vašem urinarnom traktu obezbedili preko potrebne minerale i vitamine. Oni će ujedno sprečiti formiranje stranih tela u vašim bubrezima, a ukoliko su već prisutni veoma efikasno će ih eliminisati iz vašeg organizma.

Kako se koriste mini pomorandže u ishrani

Postoji više načina na koje možete konzumirati ovo ukusno voće. Osim što se može jesti kao sveže, veoma je zanimljiva i marmelada od kumkvata, a moguće je pronaći i liker od njega.

Zbog svog karakterističnog ukusa, mini pomorandže su odličan izbor za pravljenje koktela, želea, bombona, slatkog kao i ukusnih kolača.

U južnim krajevima Kine od davnina se priprema i koristi liker od kumkvata, koji se koristi kao aperitiv ali i kao lekoviti napitak za disajne puteve.

Kumkvat možete dodati u salate, bilo one od povrća ili od voća, jer se veoma lepo uklapa i daje im lep u prijatan ukus. Posebno je interesantan u sladoledima i kolačima, koji deluju osvežavajuće pa ćete ih sigurno redovno spremati za vas i vašu porodicu.

Marmelada od kumkvata recept

Preporučujemo vam da napravite ovaj sladak domaći proizvod koji će svojim ukusom zauzeti posebno mesto u vašoj kuhinji. Od sastojaka vam je potrebno:

1 kg kumkvata
0,6 kg šećera

Voćke najpre dobro operite, a najbolje je da ih ostavite u vodi da odstoje najmanje sat vremena. Nakon toga isecite svaki plod na pola i izvadite koštice. Veoma je važno da ih sve uklonite pošto su prilično gorke, pa mogu da pokvare ukus marmelade. Kumkvat voće isecite na sitne komade ili ga ubacite u blender kako biste dobili kašastu smesu.

U jednu šerpu sipajte voće i šećer i konstantno mešajte sve dok ne primetite da je masa postala gusta. Tad smanjite vatru i ostavite da se kuva sat vremena. Kada je marmelada od kumkvata gotova, sipajte je u staklene tegle do vrha. Dobro ih zatvorite i odložite na tamno i hladno mesto da odstoje barem dva dana.

Kumkvat cena u supermarketima i na pijacama

Cena kumkvata kreće se oko 500 dinara za kilogram, tako da je u pitanju nešto skuplji proizvod. Možete ga nabaviti u supermarketima, kao i na pijacama kod prodavaca voća. Ukoliko želite samo da ga uzgajate, možete uvek nabaviti kumkvat sadnice koje će vas svake godine obradovati sa puno zdravih i ukusnih plodova.

Kada je kupovina mini pomorandži u pitanju, potrebno je da potražite voćke koje su punije, kao i da obratite pažnju da li su svetlije boje. Ovo je važno da znate, jer samo takvi primerci su zreli i puni lekovitih i hranljivih sastojaka koji deluju blagotvorno na vaše telo. Osim toga, svakako da trebate izbegavati one plodove koji su flekavi, oštećeni ili kod kojih primećujete prve znakove truljenja.

Ukoliko ćete kumkvat voće jesti u narednih 2 do 3 dana nakon nabavke, slobodno ga možete držati i na sobnoj temperaturi, bez bojazni da će istruliti. Ipak, bitno je da znate da je on podložan kvarenju ukoliko stoji duže od tog perioda u toploj sredini, pa vam savetujemo da ga odložite u frižider, i to uvek u dobro zatvorenoj posudi. Tako će sačuvati svu svoju svežinu i hranljive sastojke, a moći ćete ga konzumirati bilo kad u naredne dve nedelje.

Članak Kumkvat voće za brže mršavljenje i dobro zdravlje je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Kako se koristi suvo grožđe kao lek za jetru

$
0
0

Suvo grožđe čuvar zdravlja i moćan afrodizijak

Suvo grožđe je idealna zimska namirnica, budući da je zimi veoma mali izbor voća s našeg podneblja. Sušene grožđice odlična su alternativa svežim plodovima jer obiluju mineralima i vitaminima, veoma su korisne za čišćenje jetre od nagomilanih toksina.

Poznato je da je grožđe superhrana jer sadrži čitav niz vitamina i minerala značajnih za zdravlje, a suve grožđice predstavljaju koncentrisan izvor svih hranljivih materija koje su sadržane u svežim voćkama. Možete ih dodavati u kolače, doručak od žitarica, praviti od njih namaz nalik džemu, grickati  ih umesto nezdravih slatkiša i sl. U nastavku teksta saznajte kako se upotrebljava suvo grožđe kao lek za dobru probavu, bolji vid, potenciju i još puno toga…

Kakav je sastav suvog grožđa?

Suvo grožđe je izvor prirodnog šećera, vlakana, vitamina i minerala, posebno kalcijuma i gvožđa. Takođe, sadrži dragocene polifenole i fitonutrijente, koji imaju snažno antioksidansno dejstvo, i izvor je velike količine beta-karotena i karotenoida. U brojkama to izgleda ovako:

  • u 100 grama suvih grožđica nalazimo 69,7 g ugljenih hidrata, 2,6 grama proteina i oko 0,9 g masti biljnog porekla.

Ukoliko se pitate sadrži li suvo grožđe kalorije, znajte da ih ima dosta – čak 268 kcal u pomenutoj količini, ali ovo ne treba previše da vas zabrinjava, jer količinski nećete pojesti više od šake suvih plodova dnevno – svakako umerenost je važna.

Našem organizmu su itekako potrebni minerali i vitamini tokom zime, a njih ćete svakako pronaći u ovom izvanrednom sušenom voću.

Kojih sve vitamina ima u suvom grožđu?

Ukratko od vitamina prisutni su C i E, ali i A, B1,B2, B6, evo kako to izgleda u brojevima:

Vitamina A ima do 0,2 mg na 100 grama suvog grožđa,

B1 je prisutan u količini od 0,15 mg,

B2 oko 0,08 miligrama,

B3 Vitamin je prisutan do 0,30 mg

C i E Vitamin su prisutni u značajnoj meri.

suvo grožđe kao lek za čišćenje jetre

Od minerala suve grožđice sadrže: magnezijum, kalijum, kalcijum fosfor, bor, natrijum i značajne količine gvožđa. Interesentno je i to da suvo grožđe kao lek pomaže apsorpciju vitamina i minerala iz drugih namirnica, te može uticati na jačanje imuniteta.

Lekovita svojstva suvih grožđica su izvanredna

U nastavku saznajte zašto je suvo grožđe toliko zdravo i korisno:

Povećava energiju i poboljšava koncentraciju

Zahvaljujući visokom sadržaju glukoze i fruktoze, odnosno šećera koji se brzo pretvaraju u energiju, suvo grožđe je idealna hrana za sportiste, osobe koje pate od hroničnog umora i sve oni koji imaju problem s manjkom energije i lošom koncentracijom. Ako se jede u većim količinama, osobama koje su mršave može pomoći da dobiju na težini.

Prirodan lek za dobru probavu

Suvo grožđe je dobar izvor vlakana, te je korisno za poboljšanje varenja i otklanjanje opstipacije (zatvora). Može se kombinovati i s drugim suvim voćem, poput smokava i suvih šljiva.

Antioksidans katehin iz ovog voća sprečava stvaranje slobodnih radikala, te smanjuje rizik od pojave raka debelog creva i nekih drugih malignih oboljenja.

Odličan izbor za jake kosti i zube

Malo je poznato da suvo grožđe sadrži priličnu količinu kalcijuma, minerala neophodnog za zdravlje kostiju i zuba. Pored kalcijuma, značajan je i bor, koji podstiče njegovu apsorpciju i doprinosi izgradnji koštane mase. Ako redovno jedete suve grožđice, možete smanjiti rizik od pojave osteoporoze.

Osim toga, oleinska kiselina iz njegovog sastava doprinosi zdravlju zuba i desni sprečavajući zapaljenja, i  pojavu karijesa. Zbog blagodatnog uticaja na kosti, suvo grožđe savetuje se i deci u razvoju, iako im često ovo nije omiljena namirnica.

Afrodizijak za bolji seksuanii život

Stručnjaci tvrde da svakodnevno konzumiranje suvog grožđa pojačava seksualni nagon. Naime, amino-kiselina arginin iz suvog grožđa pomaže u podizanju libida i samim tim poboljšava seksualni život.

Borac protiv anemije

S obzirom na to daje izuzetno bogato gvožđem, suvo grožđe kao lek se preporučuje se u dodatnoj terapiji anemičnim osobama. Poželjno je da ga koriste i trudnice i dojilje, upravo radi poboljšanja krvne slike.

Odličan lek za anemiju dobićete ako izblendirate po 100 grama suvog grožđa, suvih kajsija, oraha, meda, 50 grama bundevinih semenki ijedan manji limun ili narandžu.

Za dobar vid jedite suve grožđice

Prema najnovijim istraživanjima, suvo grožđe poboljšava vid, i to zahvaljujući polifenolima i fitonutrijentima, koji imaju snažno antioksidansno dejstvo, pa štite oči od degenerativnih promena, makularne degeneracije i katarakte.

Pored toga, u svom sastavu ima i veliku količinu vitamina A, beta-karotena i karotenoida, koji takođe igraju važnu ulogu u očuvanju zdravlja očiju.

Efikasno čišćenje jetre suvim grožđem

U prvom delu teksta spomenuli smo da je suvo grožđe itekako efikasno u čišćenju jetre od različitih štetnih toksina, a sada ćemo se ovoj temi dodatno posvetiti. Ono o čemu treba naročito da posvetitie računa jeste izbor suvih grožđica za ovu namenu, jer definitivno nije svuda isto.

Kako izabrati kvalitetan organski proizvod

Najkvalitetnije je ono suvo grožđe koje nema sjaja, koje je blago naborano, nije previše tvrdo, ali ni premekano. Bobice ne smeju biti oštećene. Dobre suve grožđice moraju biti tamnobraon ili svetlobraon boje, u zavisnosti od sorte.

Takođe, postoji, i crno suvo grožđe s plavičastom nijansom koje se dobija iz tamnih sorti vinove loze. Jedan od pokazatelja prirodnosti suvog grožđa jesu i repići, to jest peteljkice, pa obratite pažnju na njih prilikom kupovine.

Za kompletno čišćenje jetre od toksina treba da uradite sledeće:

  1. Potopite u vodu suve grožđice (pola šolje) i pričekajte nekih 15-tak minuta da malo omeknu, iscedite i dobro ih isperite pod jačim mlazom vode.
  2. Zrna koja ste oprali izručite u šolju ohlađene i prethodno prokuvane vode. Pustite da sve zajedno odstoji ceo dan (24 sata).
  3. Narednog dana, najbolje izjutra pre jela, popijte tečnost iz šolje i pojedite suve grožđice.
  4. Nakon toga potrebno je da ponovo legnete ponovo u krevet i to celih 2 sata, te da na stomaku sa desne strane,držite flašu sa toplom vodom ili kompresu.

Ceo proces čišćenja jetre sa suvim grožđem ponovite i sledeće sedmice i tako postupajte 30 dana (ukupno 4 kure), nakon 6 meseci sve ponovite.

Ukoliko imate višegodišnje probleme sa jetrom, pre nego što primenite suvo grožđe kao lek, obavezno konsultujte vašeg lekara, kako bi vas usmerio na pravi način za dalje.

Koristite suvo grožđe kao zimsku poslasticu

Suvo grožđe odlično se slaže sa svim začinima, posebno s cimetom, i neizostavni je sastojak poslastica zimi. Pripremili smo vam 5 fenomenalnih recepata sa suvim grožđicama, koji će vam se sigurno dopasti, pa da krenemo:

Korpice sa grožđicama

Evo šta je potrebno od sastojaka:

Za testo: 300 g brašna, 150 g putera, 1 jaje, 2 kašike šećera,  2 kašike mleka, rendana korica od pola limuna;

Za fil: 500 g mešavine suvog voća (šljiva, smokava, grožđa i kajsija, kandiranih kora pomorandže i limuna), 1 zelena jabuka, 2 kašike džema od kajsija, 2 kašike soka od pomorandže, 200 g smeđeg šećera;

Za dekoraciju: 100 g šećera u prahu

Kako se pripremaju čuvene korpice:

Umutiti puter u brašno, pa dodati jaje, mleko, šećer i rendanu koru limuna i umesiti testo. Uviti ga u foliju i ostaviti u frižider da se rashladi. U međuvremenu pripremiti fil. Jabuku oljuštiti i iseckati na kockice. 

Suvo voće takođe sitno iseckati pa pomešati s kockicama jabuke, džemom od kajsija, sokom od pomorandže i smeđim šećerom. Potom sve zajedno kuvati na laganoj vatri dok se fino ne zgusne. Skinuti s ringle i ohladiti. Rashlađeno testo razviti tanko i većom modlom vaditi krugove. Njima obložiti udubljenja na kalupima za mafine, pa u svaki kašikom stavljati malo fila.

Od preostalog testa vaditi oblike (zvezde, jelke, zvona) i stavljati po jedan na vrh svake korpice. Peći u zagrejanoj rerni na 180 °C oko 25 minuta. Dekorisati šećerom u prahu.

Fenomenalne medene kupice sa suvim grožđem

Potrebni sastojci:  150 g meda,  100 g šećera,  100 g margarina,  3 kašike susama,  80 g seckanih oraha, 50 g suvog grožđa,  100 g kukuruznih pahuljica (kornfleksa), papirne korpice.

Način pripreme medenih kupica:

U tiganj sipati susam, pa zagrevati na umerenoj temperaturi, neprekidno mešajući dok se ne proprži, zatim ga skloniti s ringle. U odgovarajućoj šerpi rastopiti med, šećer i margarin. Dodati propržen susam, seckane orahe, suvo grožđe i kukuruzne pahuljice i sve dobro sjediniti. Papirne korpice pouljiti, u svaku stavljati kašičicu-dve smese i rukama oblikovati u kupe. Ostaviti da se stegne preko noći.

Napravite sutlijaš sa suvim grožđem

Potrebni sastojci: 50 grama suvog grožđa, 50 g kandiranog voća, kora od 1/2 limuna,  250 g pirinča, 1 litar vode,  7 dl mleka, 1 kašika maslaca, 5 kašika šećera, žumance, cimet

Način pripreme sutlijaša sa grožđicama:

Suvo grožđe i kandirano voće preliti vrelom vodom i ostaviti da odstoji kako bi omekšalo. Pirinač naliti
vodom, dodati mu koru limuna i kuvati dok ne omekša, a suvišna tečnost ne uvri. Dodati šećer, te postepeno dolivati mleko i kuvati na umerenoj temperaturi mešajući da ne zagori.

Pred kraj kuvanja dodati cimet, oceđeno suvo grožđe i kandirano voće, umućeno žumance i maslac, te kuvati još nekoliko minuta. Skloniti sa štednjaka i razliti u čaše za posluženje.

Kuglice s bananama i suvim grožđem

Potrebni sastojci: 2 zrele banane, 400 g mlevenog posnog keksa, 125 g margarina, 100 grama šećera u prahu,  100 g suvog grožđa, 2 kašike ruma, 100 grama samlevenih lešnika, odgovarajuće papirne korpice

Kako se pripremaju banana kuglice:

Banane najpre oljuštiti i izmiksati lagano u blenderu. Posebno treba umutiti margarin koji je omekšao sa šećerom u prahu. Sjediniti dobijenu kašu od banana sa 300 grama samlevenog keksa. Zatim dodati umućen margarin sa šećerom, suvo grožđe, rum i mlevene lešnike. Dobro sve treba izmešati rukom da bi se dobila homogena i ujednačena smesa.

Ostaviti je u frižideru 30 minuta da se malo stegne, pa kafenom kašičicom vaditi i vlažnim rukama oblikovati male kugle. Oblikovane kuglice uvaljati u preostali mleveni keks i stavljati ih u papirne korpice.

Jabuke punjene pšenicom

Od sastojaka vam je potrebno: 4 kisele jabuke srednje veličine, 150 g pšenice, 150 g mlevenih oraha, 30 g
suvog grožđa, prstohvat cimeta, 60 g kristal šećera, 60 g šećera u prahu, 1 limun, 2 kašike ruma, 50 g čokolade

Način pripreme:

Pšenicu skuvati u ekspres loncu, a potom je ocediti. Jabuke trebate oljuštiti, a zatim ih pri vrhu zaseći cik-cak laganim pokretima noža. Izdubiti sredinu, ali pažljivo da se one tom prilikom ne raspadnu. U veću šerpu usipati vodu, dodati kristal šećer, rum i sok od limuna, te kuvati dok šerbe ne proključa. Spustiti jabuke i kratko kuvati kako bi omekšale a da se ipak ne raspadnu. Potom ih izvaditi i ocediti.

Obarenu pšenicu samleti. Sjediniti je s mlevenim orasima, šećerom u prahu, suvim grožđem, prstohvatom cimeta i dobro izmešati. Pripremljenom smesom napuniti jabuke. Čokoladu otopite te sa njom dekorišite tanjire za služenje i poslažite punjene jabuke.

Nadamo se da ste saznali koliko je suvo grožđe zdravo i korisno za naš organizam, te da ćete ga rado pripremati u vašim zimskim poslasticama.

Članak Kako se koristi suvo grožđe kao lek za jetru je izvorno obljavljen na stranici meseceva dijeta | meseceve mene od autora dijeta.info

Viewing all 189 articles
Browse latest View live